Митът за отслабването на ИДИЛ
Завземането на Рамади от джихадистите е удар по стратегията на САЩ и показва, че международната кампания срещу тях не успява да спре марша им


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Когато преди няколко месеца бе дадено началото на оглавяваната от САЩ международна кампания срещу "Ислямска държава в Ирак и Леванта" (ИДИЛ), отзивите бяха смесени, съмненията и въпросителните преобладаваха, но определено имаше и оптимистични нагласи. Днес e налице известен напредък като важното отвоюване от джихадистите на сирийския град Кобане и на иракския Тикрит. Но битката е далеч от своя край. И както казва пред "Капитал" анализаторът от Европейския съвет по външна политика (ECFR) Джулиън Барнс-Дейси: "На по-широко стратегическо ниво е много трудно да се говори за успех. Има символични победи като Кобане и Тикрит, но те означават малко в контекста на продължаващия напредък на джихадистите в Ирак и Сирия на места като Рамади и Палмира." По думите му те продължават да печелят територия, посланието им генерира подкрепа и е спорно дали сега са по-слаби, отколкото преди няколко месеца. Дори напротив - в някои отношения са станали по-силни.
В този контекст може да се разглежда и завземането в неделя от ИДИЛ на иракския град Рамади, столица на доминираната от сунитите провинция Анбар. Това е най-тежкото поражение за иракските сили за сигурност от миналото лято насам, когато те с подкрепата на шиитски паравоенни групи, свързани с Иран, започнаха да изтласкват джихадистите, подпомагани от въздушните удари на водената от САЩ коалиция. И загубата на Рамади повдига въпроси за ефективността на иракската стратегия на американския президент Барак Обама.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
13 коментара
Ако за европейците Палмира има историческа стойност, за местните и демократично настроени сирийски дисиденти тя е символ на Белене. Така че падането на Палмира в ръцете на ИДИЛ няма еднозначен отзвук в страната за разлика от чужбина
Колкото и да се пънат, Щатите не могат да се справят с ИД. Но не се пънат. Сирийците и иракчаните твърдят, че ИД са въоръжени с превъзхождащи ги оръжия, а тях ги доставя Саудитска Арабия. Купува ги от САЩ или друга натовска държава. Тая въртележка няма да спре скоро - ИД продават нефт, артефакти и "бизнес" услуги, с парите купуват оръжие и влияние, а печалбата се прелива в Сащ през Саудитска Арабия. Картинката е екстра... Е, без малко! Миналата седмица Кери и с-ие изтопуркаха до Русия - явно силните напъни са предизвикали "скъсване на сухожилия" и са наложили преговори за помощ. Ами да им дадат коридор на руснаците и за месец няма да съществува халифат ИД!
Забелязвате ли какво става бавно и полека? Ако американците бяха помели брадите за 2 месеца, за векове напред щяха да се носят легендите за борците за свобода, на които САЩ умишлено е попречил да донесат щастието на земята. Сега обаче, нещата взеха да се натрупват. Тук изклано село, там изгорен жив пилот, вчера едно момче екзекутирано с базука, възможностите за туризъм - поминък около ценните културни паметници - заличени с унищожаването им...
И така, с известно закъснение ИДИЛ-ците ще последват талибаните в Афганистан, но този път ще има почва за национална митология за безчинствата, холокоста, геноцида от тази епоха, за което ще бъде направено всичко по учебник - ще има паметници на жертвите във всяко село, ще има годишни национални празници, на които няма да се работи, децата ще изнасят в училище беседи и тематични вечери за героите, които са се противопоставили, житията им ще влезнат в учебните програми, портретите им ще висят по стените и като цяло - точно обратният ефект на това да ги бяха приключили по късата процедура. Иначе няма съмнение, че още сега могат да се намерят някакви пащуни да ги ударят в гръб и още няколко информатора, които да насочват бомбите.
"Значително поражение
При превземането на Рамади ИДИЛ са избили поне 500 души, включително цивилни граждани и проправителствени войници, а близо 40 000 души са напуснали града."
Не бих го определил като значително поражение, трябва да се отбележи факта, че през последните няколко месеца повече от половината от град Рамади беше под контрола на ИД. Иракските сили за сигурност контролираха едва 1-2 квартала от градът.
"Но проблемът с въоръжаването им е, че иракските власти се опасяват, че всяко оръжие, което им се даде, може да попадне в ръцете на ИДИЛ и да бъде насочено срещу тях."
Това е така, още повече, че има доста сунитски лидери, които искат техните милиции да действат независимо от контрола на иракските сили за сигурност, армия и командване. Ако, наистина искат да получат оръжие, то нека се придвижват заедно с местната армия и да се подчиняват на заповедите на иракските генерали... така ще бъдат следени отблизо колко са лоялни към властите и армията.
П.П.
Освен това в статията не е отбелязано, че и в момента има сунитски милиции, които подкрепят правителството и армията и които рамо до рамо се бият със своите шиитски и кюрдски сънародници.
До коментар [#3] от "cinik":
Тезата ти е доста утопична и макар и възможна, не ми изглежда твърде вероятна. Добре би било брадатите да влязат в 21-ви век или поне в 20-ти, но едва ли това е задачата на американската администрация. Така или иначе каквото и да стане там в бъдещето, за чалмите (и техните събратя по житейска философия, комунягите) все маериканците ще са виновни за нещастията им.
По-вероятно ми се струва причината да е, че Обама и Кери просто са безгръбначни и некадърни и не могат да намерят начин хем да ударят изродите, хем да не изглежда, че са в приятелски отношения с Иран, единствената що годе нормална страна в региона, с което пък да раздразнят приятелите си от СА. Неведнъж американците са допускали издънки във външната си политика.
До коментар [#4] от "Иво":
Рамади е столицата на провинция Анбар, която е най-голямата по територия Иракска провинция. Добре, че "не е значително поражение".
ISIS са малко като урок по история предаден live. Аз малко ги харесвам, защото успяха да споят кажи-речи всички световни нации в импулс на отвращение.
Не разбирам обаче защо във всяка евро-атлантическа статия и репортаж започна да се парадира с унищожението на културни паметници.
Толкова ли претръпна западното общество от убийствата на десетки хиляди случайни хора под религиозния геноцид там, че единственият начин да го заинтересуваш е да му кажеш, че след време, като се нормализира ситуацията, руините ще бъдат още по рухнали? Хм.
До коментар [#3] от "cinik":
Чакай, че нещо се обърках... Значи САЩ са съвсем невинни и всъщност правят много добре, че не унищожават групировката напълно? Това не може да е сериозен коментар.
добър анализ.
Как изобщо можеш да изоставиш танк при бягство? Вопиюща некадърност!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.