Най-големият унгарски сайт за резервация на почивки се задъхва от работа. Гергей Суди, който управлява част от szallas.hu, казва, че резервациите са се удвоили в последните шест месеца. Според него това се дължи на подобрените потребителски нагласи, което спомогна на унгарската икономика да нарасне през 2014 г. с по-бързи темпове от почти всички страни в ЕС, разказва Financial Times.
"През последните 6-7 години унгарците усещаха, че не могат да харчат всичките си пари, казва Суди. Сега са сигурни колко ще им струва ипотеката и знаят, че сметките им са малко по-ниски, така че започват да харчат повече."
Стабилен ръст
За правителството това е звучно възмездие за непопулярните данъчни мерки на премиера Виктор Орбан. Мнозина коментатори и политически опоненти предричаха, че "орбаномиката" ще доведе до икономически провал. Вместо това сега са разколебани от неочаквано стабилния ръст на унгарската икономика. Някои от тях запазват самообладание и предупреждават, че тези темпове на ръст са неустойчиви, като обвиняват Орбан в налагане на дискриминационни данъци за чужди инвеститори.
"Икономическите резултати от последните тримесечия са постигнати въпреки решенията на правителството, а не благодарение на тях", казва Дьорд Шурани, бивш гуверньор на централната банка.
Орбан се върна на власт през 2010 г., като наследи от социалистите растящ дефицит и кредитна програма от МВФ за 20 млрд. евро. Правителството му прекрои данъчната система на страната, като въведе 16% плосък данък и наложи извънредни кризисни данъци върху телекомите, енергийния и финансовия сектор, както и медиите.
Правителството освен това национализира частните пенсионни фондове, които бяха вторият стълб в осигурителната система. През 2013 г. Унгария върна предсрочно заема от МВФ и принуди фонда да затвори офиса си в Будапеща.
Въпреки всички оплаквания икономиката нарасна с 3.5% през първата четвърт на 2015 г. на годишна база, най-вече благодарение на повишението с 2.6% на вътрешното потребление, ръста на индустриалното производство и милиардите евро държавни инвестиции с пари от структурни фондове. Държавният дълг намаля до 77% от БВП, а дефицитът падна под изисквания от ЕС праг от 3% от БВП.
Последователно Орбан принуди доставчиците на ток да намалят цените си за крайните потребители и принуди няколко местни банки да обезщетят свои клиенти, взели ипотеки в швейцарски франкове. Подобни популистки ходове помогнаха на неговата партия Фидес да спечели втори последователен мандат през 2014 г.
През май Орбан заяви в телевизионна реч, че въпреки "все по-агресивните нападки" срещу правителството много чужденци, които досега са били критични, изучават унгарската рецепта за успех.
Рисковете остават
Противниците му обаче смятат, че големият брой рискови банки, непредсказуемите регулации и прекомерната намеса на държавата в икономиката са признак, че успехът няма да трае дълго.
"Идеята е, че тези 3.6% ръст, на които сме свидетели, не са трайни и голяма част от тях са постигнати, защото, когато излизаш от рецесия, имаш по-голям отскок", казва Йорг Декресан, заместник-директор на европейската дирекция в МВФ.
Декресан приветства обещанията на Орбан да се оттегли от ролята на "посредник" в банковия сектор, но предупреждава, че тези обещания трябва да бъдат спазени. "В противен случай ще получите съвсем скромно възстановяване от рецесията."
Най-големият унгарски сайт за резервация на почивки се задъхва от работа. Гергей Суди, който управлява част от szallas.hu, казва, че резервациите са се удвоили в последните шест месеца. Според него това се дължи на подобрените потребителски нагласи, което спомогна на унгарската икономика да нарасне през 2014 г. с по-бързи темпове от почти всички страни в ЕС, разказва Financial Times.
18 коментара
За унгарците е важно да " са сигурни колко ще им струва ипотеката и да знаят, че сметките им са малко по-ниски, така че да започват да харчат повече"
кяква казал този или онзи теоретик от икономиката не е толкова важно...
Между впрочем и ние в Българие ще отбележим успех ако се вземат някои от идеите на Орбан, например правителството да "принуди доставчиците на ток да намалят цените си за крайните потребители"
Отървали се от основните кръвопийци и им олекнало. Очаквано. Всяко правителство, което защитава националния интерес, постига успехи.
Ааааа...сега ще скокнат грантов-ите икономисти тука и ще го направят на пух и прах. Комунист с комунист...не разбра ли, че целта не е народа, бе, сульо...
Не случайно ноември 1956г. унгарците въстанаха! Друг народ, други нрави, други ценности! Един американски сенаторин болен от виетнамски синдром, даже нарече Орбан фашист! Дай Боже и нам такива "фашисти", но на нас такива като нас - мутра!
Споко, не знак какво се хвърлихте да го защитавате този.
Ако тези 3,5% станат тенденция, добре. Тогава ще говорим.
И при нас за първото тримесечие има подобрение, някой мисли ли, че това е заслуга на правителството? Или е просто попадане в течението?
Реално може да се съди за срокове по-дълги от година.
Не се безпокойте приятели. Ще му намерим цаката; ако не с прилагателно - фашист, диктатор, ксенофоб и пр., ще измислим нещо друго. Ще го осъдим за нещо, ще му наложим санкции, ще го хванем за гушата. Няма да търпим путинови слуги между нас.
До коментар [#6] от "destino":
Вече е тенденция - за миналата година е 3.5%. За първото тримесечие е 3.6%. Другарите социалисти преди него бързо и успешни доведоха Унгария до банкрупт. Но пък бяха истински европейци и либерални демократи.
Те и гърците 20 години така "растяха" ... А ние - 70 години, докато не се оказахме с разпаднало се земеделие, ръждясала индустрия, и милиарди външен дълг (който до скоро плащахме).
Растеж най-вече благодарение на повишението с 2.6% на вътрешното потребление !
Маджарите са го ударили на харчлък дорде може !!!