Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Опашки пред банкомати и бензиностанции, сърцераздирателни сцени с пенсионери по улиците, нова вълна от демонстрации, спад в туристическите резервации и дело във Върховния административен съд – така Гърция реагира на обявения за 5 юли референдум. Той е за междувременно невалидното предложение на ЕС, ЕЦБ и МВФ за реформи, срещу които Гърция да получи финансова помощ. Докато това не стане, страната ще живее в режим на капиталов контрол.
Още сутринта в първия ден на обявената банкова ваканция хората се запътиха към банкоматите. Пред клон на банка Piraeus в атинския квартал "Панкрати" спокойна на външен вид млада жена е стиснала в ръка картата си, за да изтег.и полагащите й се дневни 60 евро. "Странна ситуация. Засега се справяме, но ако това продължи и следващата седмица, тогава ще е проблем", казва тя пред "Капитал". "Важно е как реагират световните борси и какво ще направи ЕЦБ", обажда се от предната част на опашката мъж, който не пожелава да каже името си. Обяснява, че се занимава с електронна търговия с Централна Европа.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
11 коментара
Въпреки съпротивата на Гърция, Европейският съюз ще й нанесе мащабна помощ...
2012. Меркел пита Ото Рехагел:
- Абе тия гърци... кое Евро искат да спечелят...
Германец отива на екскурзия в Гърция и праща на жена си ММС своя снимка, на която е написал:
- Тук съм в един музей. Снимах се до статуята на Аполон. Аз съм с късите гащи…
Авторката е дразнещо пристрастна в подбора на примерите и цитирането на събеседниците си.
След като проф. Сотиропулос й дава прогноза за почти равен резултат на референдума, това не е ли намек, че поне половината гърци НЕ подкрепят споразумение с Тройката? Авторката не се е и замислила да предаде вижданията на тази - явно - не малка група.
На еднопосочни четива сме се нагледали. Хубавото в случая е, че познавам Гърция и достатъчно гърци, за да пропускам с досада тези апокалиптични туристически обзори. Лошото е, че много читатели вярват на това облъчване.
И после - само преди година родните Борисов, Горанов, Местан, Орешарски, Чобанов, Плевнелиев искаха да ни сплетнат банкова ваканция покрай драмата с КТБ и ПИБ. Забравихте ли? И че само острата реакция на Светослав Гаврийски, че ще изнесе тия договорки в медиите ни отърва от тоя кошмар?
Политическата импотентност на управляващата ни шайка ни готвеше същото, което стана в Гърция без (още) да сме на този хал.
А Гърция ще продължи да е в ЕС и да оперира с евро. Лихварите ще отпишат поне половината дълг, защото рискуват да отпишат целия и някои германски и почти всички френски банки и един пенсионен фонд от Ниската земя ще се наложи да преглътнат млрд Е загуби.
Е, и в Гърция няма да е така леко да се живее...
До коментар [#4] от "D-r D":
Че то отписването на дълга е ясно за всички. Целият въпрос е, че кредиторите искат реформи срещу отписването на дълга (и наливането на още няколко десетки милиарда), а Ципрас не е съгласен защото е мазен популист.
Реално Ципрас предлага повишаване на данъците и отказва да намали разходите, но за всички е ясно, че в Гърция данъци никой не плаща, тоест предложението му е пълен въздух. За това кредиторите са толкова непреклонни - просто ако се съгласят с Ципрас, след няколко години ситуацията ще се повтори, но няма да е за 340 милиарда, а за 500.
До Аншел
Юдагожаря за отговора. Не знам колко е мазен вьв вашите представи Ципрас - аз не сьм го пипал :-)
Да, в Гьрция не се счупват да си сьбират дагьщите, но пьк искането за двойно увеличение на ДДС на лекарства, храни и туризьм е основно искане на лихварите. Аз за друга смислена 'реформа' не сьм чул. Подскажете, ако знаете.
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#6] от "D-r D":
Всъщност основното искане на "лихварите" е гърците да си оправят пенсионната реформа и да намалят държавните разходи за там не знам колко милиона държавни служители.
На което Ципрас отговаря с "ще вдигна данъка на корпорациите", щото то те нали щатите успяват да ги накарат да си платят данъците, та Гърция. Обаче в ушите на избирателите звучи като музика това, сещаш ли се?
Естествено е да се иска вдигане на ДДС, като поне там има някаква събираемост.
п.п. Не се прави на остроумен, знаеш какво имам предвид под "мазен".
До Ангел
Извинявам се.
Ясно е, че Ципрас, а и който и да беше не може да направи нищо. Той поне от две години не се отмята от програмата на партията си.
Уви, нищо не зависи от Гьрция и нищо добро не я чака.
Публикувано през m.capital.bg
В крайма сметка за гръцките пенсионери е по-добре да получават колкото кажат кредиторите, а не по 120 евро или по-малко, колкото им дава Ципрас сега.
закривай
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.