// К1: Средата / Свят
Гърция избира бъдещето си днес
След референдума страната има нужда от нов спасителен пакет, който да доведе до възстановяване на икономиката й
Гласуването е от 7.00 до 19.00 часа. За да е валиден референдумът, избирателната активност трябва да е поне 40% от всички регистрирани гласоподаватели – 9 855 029 души. Проучване на института ProRata показва, че 86% от гърците имат намерение да гласуват. В деня преди вота, както и до затварянето на избирателните секции е е забранено публикуването на изследвания на общественото мнение и екзит полове. Първите официални резултати се очакват около 21.00 часа. |
В словесната престрелка между двете страни през последната седмица Ципрас обвини кредиторите в изнудване, а европейските лидери твърдяха, че вотът е за членството на Гърция в еврозоната. И двете страни обаче са наясно, че какъвто и да бъде резултат от референдума, южната ни съседка има нужда от нов спасителен план, който да доведе до много по-добри резултати от сегашните.
1. Гърция гласува "Да", Ципрас подава оставка
Министри от правителството на Алексис Ципрас, включително финансовият Янис Варуфакис, са заявили, че ще подадат оставка, ако избирателите гласуват с "Да". В Атина има спекулации, че Ципрас също ще се оттегли от поста. Колко бързо обаче може да се формира ново правителство? Ако се направи коалиция около СИРИЗА, към нея нея биха могли да се присъединят трите основните политически партии в парламента и да се сформира правителство на националното единство. (Някои предполагат, че вицепремиерът Янис Драгасакис, най-опитният политик в СИРИЗА, е потенциален лидер на тази фракция). Има прецедент с премиер технократ - бившият централен банкер Лукас Пападимос оглави многопартийна коалиция в края на 2011 г. и преговаря за втория спасителен пакет за страната.
Това е може би най-добрият шанс за Гърция да промени курса и да започне преговори за нов спасителен пакет преди 20 юли. Тогава Атина трябва да плати 3.5 млрд. евро на Европейската централна банка (ЕЦБ) и ако не го направи, почти сигурно ЕЦБ ще спре ликвидната подкрепа за гръцките банки. При този сценарий вероятно преговарящите страни ще приемат "преходна програма", която ще финансира Гърция през лятото, преди да започнат сериозните преговори за третия спасителен пакет.
Ако не се избере умерен лидер в рамките на СИРИЗА, ще бъде трудно да се образува голяма коалиция. Заедно трите трите умерени опозиционни партии - "Нова демокрация" (76 места), ПАСОК (13) и проевропейската популистка To Potami (17), ще трябва да получат подкрепа от най-малко 44 от 149-те депутати от СИРИЗА, за да формират мнозинство в 300-местния парламент. В такъв случай ще се стигне до нови избори, които почти сигурно ще се проведат след 20 юли.
2. Гърция гласува "Да", Ципрас остава
Премиерът Ципрас обеща да се съобрази с волята на гръцкия народ и ако хората гласуват с "Да" на референдума, той ще приеме условията на кредиторите. Но все по-голям брой високопоставени служители от еврозоната публично заявяват, че вече не могат да работят с Ципрас, особено след като той ги обвини в "изнудване" на гръцките гласоподаватели в обръщение по националната телевизия в сряда.
Въпросът е дали кредиторите, ще бъде отворени за преговори с Ципрас след неуспешните такива в края на юни. Холандският финансов министър Йерун Дейселблум, който ръководи еврогрупата, даде да се разбере, че на Ципрас не може да се има доверие да приложи спасителната програма, която той публично отрече. Повечето други финансови министри от еврозоната споделят тази позиция.
Все пак, има няколко - особено Мишел Сапен, френският министър на финансите, и Пиер Московиси, еврокомисарят по икономическите и валутни въпроси, които изразиха желание за нови преговори с гръцкото правителство, дори и ако Ципрас остане на поста. Те ще бъдат още по-вероятни, ако управляващата коалиция се промени. Според финансовия министър Варуфакис вотът "Да" може да доведе до промени в правителството. Една от възможностите е дясната националистическа партия "Независими гърци", която в момента е по-малкият коалиционен партньор, да отстъпи мястото си на проевропейската To Potami. Според някои високопоставени длъжностни лица в еврозоната този ход може да промени тона на разговорите. Но при такова развитие на ситуацията трудно може да се постигне сделка преди 20 юли.
3. Гърция гласува "Не"
Европейските лидери - от френския президент Франсоа Оланд, до италианския премиер Матео Ренци и председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, дадоха да се разбере, че при гласуване с "Не" те ще приемат това за скъсване с Европа и избор да се напусне еврозоната.
Гръцкото правителство смята, че те блъфират, а немски медии съобщиха, че финансовият министър на страната Волфганг Шойбле е заявил на закрита среща с колеги от Християндемократическата партия, че гласуване с "Не" не означава Grexit. Така че има шанс, въпреки словесната престрелка, кредиторите да възобновят преговорите и след като гърците гласуват с "Не".
Дори ако преговорите се възобновят, е трудно да се предвиди, че те ще бъдат по-лесни, отколкото безплодните разговори през последните пет месеца. Ципрас твърди, че с такъв резултат ще има по-силен мандат да отхвърли исканията за строги икономии от тройката и да постави на масата условието за облекчаване на дълга на страната, което е и най-желаната отстъпка от Атина.
Но много от въпросите, които бяха решени в текущите преговори в опит да се намери бърз компромис, отново ще се върнат на масата. Става въпрос за спорните теми като реформата на пазара на труда и либерализацията на цените. Това ще направи преговорите за нова двегодишна програма далеч по-голямо предизвикателство, отколкото предишните, които бяха само за последния транш на изтеклия втори спасителен пакет.
Йерун Дейселблум, който оглавява преговорите с Атина за Еврогрупата, заяви пред холандския парламент в четвъртък, че при отрицателен вот "не само няма да има основание за нова програма, но също ще е под въпрос дали е налице основание Гърция да остане в еврозоната" ,
Мишел Сапен и Пиер Московиси може да настояват за възобновяване на преговорите. Но много официални лица от еврозоната вече работят в режим, че преговорите няма да бъдат подновени, ако резултатът от референдума е "Не" и до 20 юли не бъде постигната сделка. Тогава остава Grexit.
Още по темата
Рисковете за България от гръцката криза са вече изконсумирани
Кристофор Павлов, Уникредит Булбанк
6 юли 2015Бъдещето на Европа е в гръцки ръце
Ако еврозоната не проумее нуждата от реформа, тогава тази или някоя следваща криза ще произведе нови Гърции
5 юли 2015Гръмотевичният провал на популизма
Щастлива развръзка на гръцката криза няма. Дори страната да не се върне към драхмата, Атина и еврозоната вече не могат да продължават така
3 юли 2015
Двата приоритета на премиера са да изкара страната от ЕС до 31 януари и да договори търговска сделка до края на 2020 г.
15 дек 2019, 347 прочитания

Това се очаква да стане в началото на януари, Вашингтон няма да налага нови мита, докато Пекин преговаря
14 дек 2019, 1532 прочитания
14 дек 2019, 2033 прочитания
15 дек 2019, 1122 прочитания
15 дек 2019, 669 прочитания
15 дек 2019, 667 прочитания
15 дек 2019, 605 прочитания
С края на санкциите светът се оглежда за един от последните големи затворени пазари