Със звучно "Не" напред
Категоричният резултат от гръцкия референдум вкарва еврозоната в неизследвана територия
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
С вчерашния референдум, на който гърците казаха гръмко "не" на условията по споразумението с международните кредитори, драмата на страната им съвсем не свършва. Напротив, макар така да направиха още една крачка към изхода от еврозоната, одисеята сега започва. И тя води Гърция и европейския валутен съюз в неизследвана територия.
Надеждите в Атина бяха, че след вота премиерът Алексис Ципрас ще отиде със силен мандат при кредиторите от ЕС, ЕЦБ и МВФ, за да настоява за по-малко икономии, и ще получи бързо по-добро споразумение. Те обаче бързо избледняват. Дори след оставката на изпилилия нервите на всички в Брюксел финансов министър Янис Варуфакис, изтълкувана като помирителен жест, изобщо не е ясно кога ще започне диалог с Атина и в каква посока ще бъде той.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Проблемът с Гърция е по-малко натрупаният дълг и повече как да се научи да живее без да трупа нов. След 5 години опити задачата изглежда нерешима чрез преговори и програми. Следващият ход вероятно е да бъде оставена сама на себе си.
Вината на гръцките политици е несъмнена, но наред с нея грешки бяха допуснати и от страните кредитори, които позволиха кризисния процес да протича неконтролируемо. Ето защо резултатът от референдума съдържа послание и към последните, което е да внесат също структурни проблеми във функционирането на валутния съюз в посока балансиране на финансовите системи на отделните членки
Дали обаче гърците разбраха какво ги питат?
Въпросът на пръв поглед беше "Да ни сексят ли" (да обеднеем ли), а всъщност беше да има ли лубрикант...... и гордо направиха избора!
До коментар [#2] от "plamenhristov5": а това поставя на дневен ред засилване на политическата интеграция :-) тема табу все още!
35 години гърците ядяха повече отколкото произвеждаха. Създадоха си много интересна икономика финансирана със заеми. Няколко поколения знаят само тоя начин на "работа". Работиш за 1 а получаваш 5.
Заради това сега, най-вече младите гласуваха НЕ. Просто те друг начин за работа не знаят. И това е големият проблем.
За мен най точното определение е "Пирова победа"и все ми се струва, че нещата отиват натам.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.