Страх, гняв и демокрация
Или каква е мотивацията зад вота на гърците и действията на премиера им
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Погледнати отвън, новините от Атина напоследък приличат на какофония от противоречия. Социологическите проучвания постоянно показват, че мнозинството гърци продължават да държат на членството на страната си в еврозоната. Но на референдума на 5 юли над половината от тях (61.31 %) отхвърлиха предложенията на ЕС, ЕЦБ и МВФ за реформи срещу финансова помощ, нужна за запазване на еврото. Поведението на премиера Алексис Ципрас от лявата радикална партия СИРИЗА също изглежда, меко казано, непоследователно. Той спечели предсрочните парламентарни избори през януари с обещание за край на меморандумите с кредиторите. След петмесечни безуспешни преговори с тях той прекъсна диалога, затвори опразнените гръцки банки и свика всенародно допитване дали да отхвърли политиката на икономии. Само два дни след като получи мандат за това, внесе искане за нова международна спасителна програма за Гърция. И на всичко отгоре предложенията, които изпрати на кредиторите, изглеждат като пълна капитулация пред техните искания. Но зад привидните непоследователност и хаос на всичко това се крие много проста логика.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
[quote#1:"karen_walker"] Някаква логика тук? [/quote]
До коментар [#1] от "karen_walker":
Логика?
Няма никаква, само комунизмът им дрънчи в главите. :-)
Сега Европа да ги накара да гласуват на референдум с ДА по предложеното споразумение и тогава чак да го разгледат.
Това че ще гласуват с ДА не означава че смятат да го изпълнят. Ментор го коза ясно, това при тях е национален манталитет, да лъжат, да не изпълняват договореното, при всякакви ситуации да се опитват да лежат на гърбът на другите.
Единственото което ги оправя е да бъдат поставени в ситуация в която да не могат да лежат на чужд гръб. Изолиране и заплащане според изработеното, колкото и мизерно да е, никаква милост и съчувствие. Прилагал съм го в моята практика на ръководител /и взводен командир :) / и да ви кажа действа мигновенно. Отначало хитреца е доста учуден, опитва се да намери пролука но понеже аз съм се погрижил да няма такава се впряга да работи. Доста смешно е като ги гледаш как пъшкат и се потят:) Особено както казах като взводен командир, на Нефтохима беше давахме бригада, по-работливите момчета свършат още в 11ч и отиват на плажа а хитреца се поти под слънцето до 16ч. Но нищо не може да каже, нормата е еднаква за всички, дори и аз копаех заедно с тях, доброволно и за да дам пример.
От популизъм до безизходица и съответно протакане с надежда, че пак ще им се размине. Е счупи се стомната.
"От около половин година насам започнаха да се появяват много нови обяви за работа, при това – интересна и добре платена", казва пред "Капитал" 45-годишната Виктория от Мадрид. Преди три години тя е съкратена от маркетингова фирма и оттогава си търси нова работа. Само за последната седмица трима потенциални работодатели са я поканили на интервю."
А тези три провалени години от живота на Виктория как ще се компенсират? Още толкова години ще ѝ трябват, за да се възстанови, ако изобщо си намери работа на нейната възраст. Шест загубени години - една пета част от активния човешки живот. До следващата криза, до следващия "спасителен план". Чиято сметка пак ще плащат викториите, а онези, които са я натрупали, ще отчетат увеличени печалби. Затова моделът наистина трябва да се промени. Иначе идват нови сиризи.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.