Средната класа е по-малка и по-бедна от очакваното

Западна Европа изпреварва САЩ по дял на домакинствата с високи доходи

Макар някои части на Азия да се развиват бързо, прогресът сред развиващите се страни остава частичен
Макар някои части на Азия да се развиват бързо, прогресът сред развиващите се страни остава частичен
Макар някои части на Азия да се развиват бързо, прогресът сред развиващите се страни остава частичен    ©  YURIKO NAKAO
Макар някои части на Азия да се развиват бързо, прогресът сред развиващите се страни остава частичен    ©  YURIKO NAKAO
3.4 млрд. души, или 56% от световното население, продължават да живеят с между 2 и 10 долара на ден


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
5 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    kolevbg avatar :-|
    Боби Колев
    • - 7
    • + 5

    Малко не я вярвам тази работа.

    Гърция е в Европа, Португалия е в Европа, Ирлания е в Европа...бих сложил и Франция в този списък заради абсурдните социални политики...ми много ясно, че на книга е ще са по-добре.

    Моето лично мнение е, че и в Европа и в САЩ вероятно се консумира повече, отколкото се изработва.

    Но посмъртно не вярвам, че реалния жизнен стандарт в Европа е по-висок.

    Нередност?
  • 2
    asroma1927 avatar :-|
    asroma1927
    • - 3
    • + 18

    До коментар [#1] от "Боби Колев":
    Вска една класация от рода на "10-те най-добри места за живот" обикновено включва девет европейски държави. Като десета държава, допълваща класацията обикновено намират място Австралия, Нова Зеландия или Канада. Почти във всяка сфера от живота / social security, education, health care, crime rating / САЩ сериозно изостават от повечето европейски държави. По отношение здравеопазването, социалното осигуряване и нивото на престъпност отстъпват и на страни от Източна Европа. Понятието "жизнен стандарт" е доста широко и не включва само общото равнище на доходи, а е доста по-комплексно. Какъв е стандарта на живот в ЕС може много лесно да се разбере, като се види каква част от европейците сменят местожителството си със САЩ. Почти всички емигранти от ЕС в САЩ идват от Източна Европа, като тенденцията е тяхното количество да намалява. Отделно от това, в САЩ се говори световния език и това обяснява част от емиграцията / за сметка на Швеция, например /. Има и един фундаментално важен показател, който разкрива как се развива една държава. Това е т.нар. социална мобилност, т.е. възможността едно бедно дете с безработни или работещи непрестижна и слабо платена работа родители да се изкачи по социалната стълбица и някой ден да стане CEO или министър-председател, например. Повечето европейски държави имат по-добър индекс от САЩ. Да не кажа - почти всички. Единственото в което САЩ са лидери са разходите за отбрана и автомобили на глава от населението. Така, че т.нар. "американска мечта" не съм сигурен доколко е актуална днес. Да, 60-те, 70-те и 80-те години САЩ са били истински магнит за хора, които искат да построят живота си отначало, но не съм сигурен, че това важи в пълна сила и днес. Та така ..... Не ме разбирай погрешно - много неща ми харесват в САЩ, често пътувам до там по работа, брат ми живее в Бостън, но поне за мен не е място / колкото и условно да звучи, доколкото САЩ е твърде разнолика страна /, където бих се установил за постоянно. Не ми е ОК Ню Джърси / там са американските ми колеги /, а представи си ако ставаше въпрос за Мисисипи или Кънектикът, например. Но, все пак, всеки сам знае за себе си.

    Нередност?
  • 3
    lynx86 avatar :-|
    Iliyan Tsvetkov
    • + 1

    До коментар #2 от asroma1927 отдавна не бях чел по-точен коментар, напълно съм съгласен....

    Публикувано през m.capital.bg

    Нередност?
  • 4
    ungeheuer avatar :-|
    ungeheuer
    • + 1

    До коментар [#2] от "asroma1927":

    От друга страна, между щатите в САЩ има много по-малка разлика в доходите, отколкото между европейските държави. Целият ви коментар, макар и написан добре, според мен не отразява изцяло ситуацията. И пропуска най-важното, че бъдещето на Европа е много по-мрачно от това на САЩ.

    Нередност?
  • 5
    asroma1927 avatar :-|
    asroma1927
    • - 1

    До коментар [#4] от "ungeheuer":
    Напълно естествено е разликите между страните в ЕС да са по-големи, предвид това, че интеграционните процеси в съюза са много по-отскоро в сравнение с интегрирането на всички отделни щати в единна федерална държава. Относно това какво бъдеще очаква САЩ и ЕС бих казал, че такава прогноза на този етап е напълно невъзможна, доколкото не е известно какви процеси ни очакват. Едно евентуално бъдещо федерално правителство в ЕС и единен фиск най-вероятно ще променят нещата към по-добро. Дали това ще се случи няма как да знаем днес.

    Нередност?
Нов коментар