Средната класа е по-малка и по-бедна от очакваното
Западна Европа изпреварва САЩ по дял на домакинствата с високи доходи


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Малко не я вярвам тази работа.
Гърция е в Европа, Португалия е в Европа, Ирлания е в Европа...бих сложил и Франция в този списък заради абсурдните социални политики...ми много ясно, че на книга е ще са по-добре.
Моето лично мнение е, че и в Европа и в САЩ вероятно се консумира повече, отколкото се изработва.
Но посмъртно не вярвам, че реалния жизнен стандарт в Европа е по-висок.
До коментар [#1] от "Боби Колев":
Вска една класация от рода на "10-те най-добри места за живот" обикновено включва девет европейски държави. Като десета държава, допълваща класацията обикновено намират място Австралия, Нова Зеландия или Канада. Почти във всяка сфера от живота / social security, education, health care, crime rating / САЩ сериозно изостават от повечето европейски държави. По отношение здравеопазването, социалното осигуряване и нивото на престъпност отстъпват и на страни от Източна Европа. Понятието "жизнен стандарт" е доста широко и не включва само общото равнище на доходи, а е доста по-комплексно. Какъв е стандарта на живот в ЕС може много лесно да се разбере, като се види каква част от европейците сменят местожителството си със САЩ. Почти всички емигранти от ЕС в САЩ идват от Източна Европа, като тенденцията е тяхното количество да намалява. Отделно от това, в САЩ се говори световния език и това обяснява част от емиграцията / за сметка на Швеция, например /. Има и един фундаментално важен показател, който разкрива как се развива една държава. Това е т.нар. социална мобилност, т.е. възможността едно бедно дете с безработни или работещи непрестижна и слабо платена работа родители да се изкачи по социалната стълбица и някой ден да стане CEO или министър-председател, например. Повечето европейски държави имат по-добър индекс от САЩ. Да не кажа - почти всички. Единственото в което САЩ са лидери са разходите за отбрана и автомобили на глава от населението. Така, че т.нар. "американска мечта" не съм сигурен доколко е актуална днес. Да, 60-те, 70-те и 80-те години САЩ са били истински магнит за хора, които искат да построят живота си отначало, но не съм сигурен, че това важи в пълна сила и днес. Та така ..... Не ме разбирай погрешно - много неща ми харесват в САЩ, често пътувам до там по работа, брат ми живее в Бостън, но поне за мен не е място / колкото и условно да звучи, доколкото САЩ е твърде разнолика страна /, където бих се установил за постоянно. Не ми е ОК Ню Джърси / там са американските ми колеги /, а представи си ако ставаше въпрос за Мисисипи или Кънектикът, например. Но, все пак, всеки сам знае за себе си.
До коментар #2 от asroma1927 отдавна не бях чел по-точен коментар, напълно съм съгласен....
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#2] от "asroma1927":
От друга страна, между щатите в САЩ има много по-малка разлика в доходите, отколкото между европейските държави. Целият ви коментар, макар и написан добре, според мен не отразява изцяло ситуацията. И пропуска най-важното, че бъдещето на Европа е много по-мрачно от това на САЩ.
До коментар [#4] от "ungeheuer":
Напълно естествено е разликите между страните в ЕС да са по-големи, предвид това, че интеграционните процеси в съюза са много по-отскоро в сравнение с интегрирането на всички отделни щати в единна федерална държава. Относно това какво бъдеще очаква САЩ и ЕС бих казал, че такава прогноза на този етап е напълно невъзможна, доколкото не е известно какви процеси ни очакват. Едно евентуално бъдещо федерално правителство в ЕС и единен фиск най-вероятно ще променят нещата към по-добро. Дали това ще се случи няма как да знаем днес.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.