Гръцката сделка: Пари срещу приватизация, съкращения и повече данъци
Атина ще получи между 82 и 86 млрд. евро за три години


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Гърция направи решителна крачка към спасение от фалит, след като в понеделник постигна предварителен договор с партньорите си в еврозоната за трети спасителен пакет. Размерът му ще бъде в рамките на 82-86 млрд. евро (при искани от Атина 53 млрд.), като според публикувания от Еврогрупата текст на споразумението има няколко категории строги икономически мерки, които "са минималните изисквания за начало на преговори с гръцките власти" за нов заем. Преди да има окончателно споразумение, целият пакет мерки трябва да бъде одобрен със закон от гръцкия парламент (виж карето), а след това и от някои от парламентите на другите 18 членки на еврозоната. Въпреки че на референдум в началото на юли страната отхвърли исканията на кредиторите, сега премиерът Алексис Ципрас прие по-сурови условия, защото Гърция беше реално заплашена с временно излизане от еврозоната с още по-големи последствия за икономиката. Втората спасителна програма за 240 млрд. евро не беше приключена успешно.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
14 коментара
Колониализъм в класически вид.
Как не им е хрумнало да организират и пазари за гърци-роби?
Този "колониализъм" за който ти твърдиш, гърците сами си го пожелаха и сами по собствено желание станаха роби и те и децата и внуците им. Искаш готови пари и лесен и охолен живот и не ти се бачка ... ОК няма проблем - ставаш колония на развития свят и им "играеш на пилона" ... може и "сиртаки".
До коментар [#1] от "D-r D":
Спокойно, бе, човек. След приватизацията и покриването на дълговете следва национализация и курс към Изток - Рашка/+Чайна или от ПИГС отива в БРИКС. :) Меркел ще почине от удар, а Шойблето ще се е задавил от ярост и безсилие. Тъжен край и за двамата. :)
До коментар [#3] от "m.c.marinoff":
:-)
[quote#1:"D-r D"]пазари за гърци-роби[/quote]
ами те гърците и за това не стават - уви твърде мързели са
браво на Меркел за победата - да можеше и едно рамо на БГ да удари
И що бяха всички тия протакания, преговори, референдуми и прочие след като, още когато дойдоха на власт СИРИЗА, беше ясно, че това е единствения път за спасение?
Логически правилното беше Ципрас да приеме исканите условия и се избегне излизането от Еврозоната. Налице е обаче сериозен фундаментален проблем, който произтича от факта, че политическият елит в лицето на гръцкия премиер и останалите европейски лидери на практика отказаха да се съобразят с вота на гръцкия суверен, който ясно гласува точно обратното. Така е създаден неблагоприятен прецедент с нарушаване и несъобразяване с основен принцип на правото, че върховен изразител на волята на една страна е тази на нейния суверен. В бъдеще това ще ни създава сериозни проблеми.
Значи фондът ще е в Атина - и ще се подчинява на гръцкото законодателство.. кредиторите мен ако питате .. ще пият още една студена вода...
Аз не видях нищо конкретно в тоя договорки. Всичко предстои да се договаря, одобрява и изпълнява. Това е само една рамка, която си беше валидна и преди референдума. Само са определили колко пари ще дадат на гърците.
Публикувано през m.capital.bg
Това е тотален евроцирк, зад който лъсва единствената цел на евросъюза - да обслужва едрия мултинационален бизнес. Това че гърците ще обедняват относително в разрез с основна от декларираните цели на ЕС никого не притеснява. Отказа да се съобразят с резултатите от референдума също разкрива фалша на капиталистическата демокрация. Референдумът беше лошо направен. Референдуми в западните демокрации се правят само когато резултатът е контролиран и предизвестен или въпросът е несъществен. Е, може би и тук очакваха друг резултат, но този път социологическите агенции изглежда подлъгаха Ципрашчо.
Така или иначе, Ципрас и Сириза извършиха солидно предателство! Не знам гърците как ще му простят.
От друга страна мерките налагани на Гърция от кредиторите са антилогични. Свиването на разходите ще намали покупателната способност, оттам ще падне потреблението. Приватизацията, която е престъпление, ще лиши държавата от допълнителен доход. Увеличението на данъците няма да донесе нищо, а единствено може да компенсира спада в покупателната способност.
И накрая, с какво новия заем е по-добър от старите? Проблемът не се решава. Проблемът се задълбочава. Но кредитора няма нито мозък нито сърце. Има смо алчност, бездънна патологична лакомия.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.