По-високите минимални заплати са опасни
Иронията е, че минималното трудово възнаграждение е лош начин за борба с бедността


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Големите увеличения на минималната заплата представляват хазартна игра с бъдещето на хората, пише сп. Economist.
Разумните минимални заплати, изглежда, не подкопават търсенето на работна ръка. Много американски и европейски изследвания показват, че когато са ниски - под 50% от средния доход при пълен работен ден, с по-ниски нива за младежите - минималните заплати не водят до закриването на много работни места. Когато Великобритания въведе ново минимално трудово възнаграждение през 1998 г., песимистични анализатори прогнозираха, че много работни места ще изчезнат. Но заетостта се оказа устойчива. Минималните заплати помагат да се компенсира сравнителното преимущество на фирмите сред служителите, които не искат да рискуват да се преместят другаде. Те дори могат да повишат производителността и да намалят напускането на работници, като накарат хората да ценят работните си места.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
''Много американски и европейски изследвания показват, че когато са ниски - под 50% от средния доход при пълен работен ден, с по-ниски нива за младежите - минималните заплати не водят до закриването на много работни места''.
В България в момента минималната заплата е около 40% от средната, затова няма опасност от закриване на работни места и други вредни ефекти. Средната заплата в България расте със същите, дори с по-големи темпове. Оплакванията срещу увеличението на минималната заплата идват най-вече от сивата икономика, където се плащат данъци и осигуровки на минимума, а се плащат много по-високи суми на ръка. Като гледам с какъв ентусиазъм някои хора от Института по пазарна икономика се обявяват срещу всяко вдигане на минималната заплата с 20 лева започвам да се досещам и те на каква сума се осигуряват.
До коментар [#1] от "tdd48354868":
Напълно подкрепям! ИПИ и подобни имат твърд списък на политики срещу които трябва да работят и такъв с политики които трябва да прокарват. Ефектите от която и да е от тах ни най-малко не ги интересува. Само спонсорите имат право да променят "списъците".
Пълни глупости в тази статия! Аз съм студент и съм безработен, защото никой не ми предлага поне 1200лв първоначално. Абсурд да работя за 400-500лв. Няма да работя, докато не завърша, а съм амбициозен и много мотивиран, доста работодатели изгубиха много! Ще изчакам да си взема дипломата и да се реализирам извън България. Няма да търпя подобни изказвания, ниско заплащане, въпреки високите изисквания на работодателите и претенции, без покритие в заплащането. Съжалявам! По-големите ми познати, които завършиха и изчезнаха се уредиха за 2 години с къщи и апартаменти извън БГ. Получават по 4000-9000евро месечно и се развиват постоянно, развиват силните си страни и са научили много повече от практиката за много кратко време, отколкото в университета за 4г. Ако бяха останали тук, щяха да получават максимум 800-1000лв. Разликата в заплащането, условията, стандарта и възможностите за развитие са от 7 до 10 пъти по-големи извън България! Политиците не знам, как ще задържат младите, за да могат да плащат пенсиите на възрастните. Дори баща ми не иска да се връща в България. Вземете пример от Швейцарците! Поумнейте малко! Не изпитвате ли потребност от постижения, нещо, което да оставите след себе си? Нещо, което децата Ви да се гордеят с Вас? Нещо, което Да се гордеете със самите себе си! А работодателите, ако искат професионалисти, да направят така, че да могат да си го позволят. Защото, всеки уважаващ себе си човек- инвестира в себе си и се развива и не би работил в България под 7500лв щом в чужбина му дават 4000евро и има възможности за развитие и допълнителни придобивки, които възлизат на 20 000 евро. Замислете се за вашия бизнес! Искате повече и по-добри резултати? Искате повече удовлетворени и мотовирани служители за всяка позиция? Тогава трябва да сте готови да платите за това, и в материално и в личностно отношение. ;)
До коментар [#3] от "jak49431759":
Напълно прав си, но статията е за минималната работна заплата, а ти явно не очакваш такава. Минималната заплата мотивира хората просто да избутат осемчасовия работен ден без много, много мисъл.
[quote#3:"jak49431759"]Получават по 4000-9000евро месечно[/quote]
Глупости, новозавършили на 50-120К заплати не са много да ви светна, камо ли с някакви кирливи бг дипломи. Слезте на земята. А междувпрочем, на тези заплати се плащат между 35-50% данък така че приберете ги тези лиги малко.
то въобще самите заплати са опасни не само минималните
хората като видят пари и почват да им минават разни опасни мисли в главата като "искам да живея нормален живот"
До коментар [#3] от "jak49431759":
За 2 години са се уредили "с къщи и апартаменти извън БГ. Получават по 4000-9000евро месечно..."? Това са глупости, приятелю. Или те лъжат, или ти пишеш наизуст. С диплома от български университет можеш да започнеш МНОГО малко видове работа на Запад. И началната ти заплата рядко ще е 4000 евро. А 9000 няма да е със сигурност.
Да разбирам ли, че авторите на статията считат, че замяната на човешкия труд с машини и автоматизация е лошо и цената на труда трябва да се поддържа винаги по-ниска от цената на автоматизацията?
Тоя, чиято мисъл ражда подобни идеи, със сигурност си седи на някое удобно столче и компютърче и за това лесно и разсъждава тия.
"Минималната работна заплата в България е скочила с над 70% от 2008 г. до сега" - Супер! А с колко % е нарастнала икономиката за този период?
[quote#3:"jak49431759"]Не изпитвате ли потребност от постижения, нещо, което да оставите след себе си? Нещо, което децата Ви да се гордеят с Вас? Нещо, което Да се гордеете със самите себе си! [/quote]
А ти не изпитваш ли подобни потребности? Защото ако е така, можеш да станеш работодател в България със съответните минимални прагове в заплащането - поне 7500лв за експерти и поне 1200 лв. за новозавършили/студенти. :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.