Путин и Ердоган ще обсъждат замразения "Турски поток"
Поне четири пречки стоят пред началото на строителството на газопровода


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Преговорите между Русия и Турция по проекта за подводен газопровод, известен като "Турски поток", са замразени поне до декември, съобщи Reuters. Надеждата за разрешаване на споровете се възлага на лична среща между президентите Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган в края на ноември на двустранния висш съвет, който ще се събере в руския град Казан, съобщи говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
А бе, русофилите - нали "Турски поток" беше най-силният шамар на Путин срещу България?! Куче, което лае - не хапе! Ако можеше Русия да заличи България - отдавна да го е направила. Само тъпи шпиони и продажници отглежда, с надежда да ни съсипе отвътре!
Според сигналите от руския посланник в Анкара Газпром ще бъде принуден да разгледа варианта само с едната тръба. Въпросът е дали при тази политическа ситуация в Близкия Изток Ердоган ще се осмели да тръгне срещу САЩ и обединената стратегия на общата групировка на силите в НАТО за икономически санкции срещу Русия.
Дневник, пак сте на часове от новините - Боташ е поискала от Газпром цените за Турция да са същите, както за Германия. А руските тъпаци вече бяха обявили, че започват строителство без договор с турците...и естествено ги почесаха отзад по анадолски...
Енергийната стратегия на Турция постулира през 2020 страната да ПРОДАВА 20 млрд куб м/год природен газ на клиенти, съгласни да КУПУВАТ газ от Турция. Турция се позиционира като търговец, а не като транзитьор. Газпромв това не му харесва... Пък и Боташ иска големи намаления... Пазарлък, като на чаршията. Но до 20-та година нито Иран, нито Израел ще могат да подават значимо количество газ на Турция. Иран и сега дава малко газ на Турция, колкото за не ръждяса тръбата, и при висока цена, ама същевременно внася от Туркменистан и Азербайджан, щото не покрива собствените нужди - няма разработени находища. Израелската доставка пък е съвсем спекулативна и зависи от много непредсказуеми фактори. От Шах-Дениз още газ може, ама след 10 години... И така, най-вероятно, руско-турска сделка все пак ще има, при взаимни компромиси.
Единственият вариант да има сделка е ако Путя подарява газа на Турция, а тя да го продава на неколкократно по-висока цена. Ако Путя иска да субсидира Турция както правеше с Украйна нека подписва сделката но ако иска да защити националните си интереси да прекратява безсмисленият Турски поток и да се съсредоточи върху Украйна.
Когато се говори за енергийни проекти на Русия и разни газопроводи, дали авторите се замислят, че много от тях бяха в проект още от края на 20 в., и се говори за реализация някъде след 5-10 години! Защо някои не си дават сметка, че след 2020г. светът ще бъде много по-различен от 1995г.! Дали няма след 5 години Русия да се моли някой да й купува газта?
"Освен това турците не искали да се ангажират със статут на страна, пренасяща руски газ за Европа." Явно такъв статут не е привелекателен за никого. Защо тогава България да трябва да се стреми към него?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.