Фед на кръстопът
Световната банка и МВФ го предупредиха да не вдига лихвите, централни банкери от развиващите се страни настояват за повишаване


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Трябва ли Федералният резерв на САЩ да вдигне лихвите през септември, или да изчака. Ще се стигне ли до хаос на развиващите се пазари при покачването им, или с това решение Фед да сложи край на несигурността.
Това е само малка част от въпросите, които предстои да получат отговор другата седмица, когато е заседанието на Фед. Засега има ясно оформени два лагера - по-големият изглежда този на Световната банка, Международния валутен фонд и редица експерти, които препоръчват на централната банка на САЩ да изчака с покачването. От другата страна са централни банкери от развиващите се страни, които настояват за покачване, за да се прекрати несигурността около политиката на Фед, която витае над пазарите през последните седмици. Най-мощната централна банка в света обмисля дали да увеличи рекордно ниските си лихви за пръв път от почти десет години.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Вдигнете лихвата! 0.25% е нищо! Исторически лихвата е била на много по- високи нива- 6-7, дори 10%! Няма причина да се държи нивото толкова ниско!
Не знам за вас, ама аз тия 3 цвята розово на графиката изобщо не мога да ги различа :)
До коментар [#1] от "Realist":
Не е толкова просто, колкото изглежда. Ако се вгледа човек в размера и структурата на кредитите в САЩ и реалното положение и платежоспособност, сигналите са доста противоречиви, според мен. Промяната на основния лихвен процент на Феда дори и с малко води до верижна реакция и мултиплициращ ефект, който в много отношения е обратен на т.н. "количествено облекчаване", което използваха за стимулиране на икономиката неколкократно и в големи мащаби. Имам предвид промяна нагоре, разбира се...
До коментар [#1] от "Realist":
когато лихвите са били 10%, дълговете са били съвсем други. Има причина да се държат толкова ниски лихвите, и те са че даже и 0,25% ще спукат балона който надуват от 7 години, на акции, заеми за жилища, заеми за коли, заеми за образование, заеми за всичко.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.