За какво точно ще гласува Гърция
Политиците не впечатляват с идеи и добри планове за управление. Избирателите са разочаровани, а кредиторите може би трябва да се притесняват
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Докато с лекота маневрира в хаотичния вечерен трафик на гръцката столица Атина, таксиметровият шофьор дори за миг не се замисля върху въпроса как ще гласува на поредните парламентарни избори на 20 септември, които са вторите предсрочни тази година. "Този път изобщо няма да гласувам – безсмислено е", отсича той. На предишния вот през януари е пуснал бюлетина за радикалната лява партия СИРИЗА, но е разочарован от седеммесечното й управление.
През януари тя спечели с обещания за край на петгодишната политика на икономии, на постоянните съкращения, намаляването на заплати и пенсии и "диктата" на Тройката международни кредитори на Атина. Вместо това през юли лидерът й и вече бивши премиер Алексис Ципрас подписа трето споразумение за международна финансова помощ с още по-тежки условия за Гърция. Резултатът е очакван - отдръпване на много от избирателите на СИРИЗА. "Изглежда, че много от поддръжниците на радикалната левица или няма да гласуват изобщо, или ще дадат гласа си за друга партия", прогнозира пред "Капитал" политологът Димитрис Сотиропулос. Тенденцията е особено осезаема сред младите гласоподаватели, които на предишния вот имаха решаващ принос в победата на СИРИЗА. Сега обаче те са по-склонни да си останат в къщи на изборния ден. Друга част от досегашните поддръжници на Ципрас този път ще подкрепят новата радикална партия "Народно единство" на бившия енергиен министър Панайотис Лафазанис. Той напусна СИРИЗА заради несъгласието си с подписването на новия меморандум с кредиторите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
И там стана като у нас - всички партии са много корназ по студиата преди изборите, а после - като видят, че гласовете им са малко, започват да правят безпринципни коалиции, само и само да седнат във властта... ПАСОК и Неа демократия за 40 г. редувайки се във властта докараха Гърция до този хал. Сега с какви очи се пишат спасители?
Ципрас унищожи народното движевие СИРИЗА с неочаквания си плонж пред кредиторите. Обществото бе достатъчно радикализирано - показа го резултата от референдума - за да продължи да отстоява твърдата си позиция на преговорите и да плати цената. Излизайки от ЕЗ, Гърция имаше шанс с много усилия и лишения да стабилизира икономиката и да издрапа. Само че така щеше да преЖбе кредиторите в лицето на Германия и националните европейски банки, които бяха набълбукани с гръцки ДЦК.
Салто морталето на Ципрас уби надеждата на гърците и ги превърна в едни българи, които вече на никого не вярват на избори.
Всъщност
До коментар [#1] от "D-r D":
Тъкмо си мислех че малоумието на хората си има предел и попаднах на коментара ти.....
До коментар [#2] от "Piroman":
Преди да ме репликирате невъзпитано, трябва да покажете някак, че имате поглед върху положението в Гърция.
А иначе тези, дето остроумничат във форума по цели нощи са или тежки комплексари или тролове. Не ми е любопитно от коя категория сте, защото първите ги виждам сутрин пред кабинета си...
Пускам ви на модераторите, защото войнствената простотия трябва да се преследва.
Представете си "Национално единство" + ККЕ+златна зора...... ще е върха на слафоледа :D
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#4] от "Piroman":
Допускането ви е смешно.
Според тукашните проучвания за подкрепата към момента Зл.зора има около 7%, ККЕ - 6%, а Нар.единство - 3%, което може да не ги вкара в парламента. Правят едва около 16%...
СИРИЗА (27.5%) или Неа демократия (27.5%) ще се изправят пред трудните пазарлъци да съставят мнозинство от взаимно изключващи се платформи на малките партии.
И ще стане като в България - коалиция на всяка цена: леви, десни, нацита и Бойко яхнали властта като за последно....
До коментар [#5] от "D-r D":
Съгласен съм с написаното, но гърците в коалиция не могат да виреят .
До коментар [#6] от "bzm":
[quote#6:"bzm"]гърците в коалиция не могат да виреят .[/quote]
Така е, но никой няма да ги пита.
По отношение на културата на политическия живот те се по-зле от нос - Лафазанис се разсърди на Ципрас и си направи партийка, която ще отцепи електорат.
В Гърция лявото има исторически традиции. Трябва да се уточни, че то като идеология няма нищо общо със съветския тип, а е по-скоро консервиран евро социализъм от 70-те години.
ПАСОК глътна вода. Реален представител на ляво мислещите стана СИРИЗА, чиито генезис беше отдолу, от хората, като народно движение.
Аз имах друга представа за Ципрас, но сега съм сред разочарованите от лупинга му.
За мое съжаление, нищо добро не чака гърците с това раздробено политическо представителство, в което двете водещи партии са готови да колаборират с кредиторите и да приемат всичките им условия.
[quote#7:"D-r D"] Трябва да се уточни, че то като идеология няма нищо общо със съветския тип, а е по-скоро консервиран евро социализъм от 70-те години. [/quote]
Тук си в грешка. "Лявото" в Гърция е типичен сталинизъм от 50-те. Че и от преди това.
Гръцката КП пък е сталинистко-маоистко по тип образование.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.