Кризата с бежанците, ситуацията в Сирия и интересът на България
"Капитал" разглежда варианти за продължението на конфликта и предлага полезни ходове за България.
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Полезните ходове
Петдесет и пет месеца след началото на сирийската гражданска война България гони събитията. Сред примерите са бежанската криза, последвалата поляризация в обществото ни и отказът на въздушен коридор за руски самолети. Не трябва гросмайсторски нюх, за да знае човек, че загубата на инициатива и пасивността са губеща стратегия. "Капитал" разглежда варианти за продължението на конфликта и предлага полезни ходове за България.Моля, нищо от този текст да не се възприема като официална информация!
ДО: Бойко Борисов
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
16 коментара
Политика целенасочена-че нова България от 1990 год. НИКОГА не е водила такава, нашите политици са заинтересовани да грабят като за последно ... ЕДИНСТВЕНИЯ добър ход на политиците, НЕПЛАНИРАН / / е, че полицаите командировани на границата да спират бежанци оставени без надзор при мизерен условия си изкараха яда на бежанците – бой + обиране + връщане обратно и САМО за това досега не са ни посетили 100 000+ бежанци ...
Много наивно.
Би било свежо, ако това писмо е челото на нова рубрика от типа "Не-новините"...
Капитал, чиито журналисти демонстрираха единствено познанията си по английски, докато превеждаха оттук-оттам казаната с различен словоред официална ЮС позиция по войната в Сирия, вече пише "анализи": "Капитал" разглежда варианти за продължението на конфликта..."(!), каквото и да са искали да кажат с това...
И единственото, което може да се запомни от "анализа" са заклинанията,че ще "извлечем от сирийския конфликт усилване на важността ни в Европейския съюз", ще поддържаме отношения с Русия "при условие например, че български мониторингови екипи ще могат да инспектират самолетите при товаренето в Русия и до напускане на въздушното ни пространство" и ще превеждаме на "брюкселски език" Турция на Европа...
И накрая - когато Щенгенското споразумение по същество е мъртво, "аналитичният център" на Капитал прави следното фундаментално предложение: "Първата (задача) е влизането ни в Шенген...Това обаче значи да извоюваме подобно членство, но да не го получим точно в момента. За България няма смисъл от влизане в зоната точно сега..."
Вярно ли само толкова можете?
До коментар [#2] от "D-r D":
Жалкото е че всички българи които искаха (и още искат) да влязат в Шенген влязоха - и няма да се върнат.
"позволява да се заеме прагматична и обоснована позиция, която не ни поставя в положението да бъдем разглеждани като част от един или друг лагер"
Мислех,че преди години направихме нашия избор и сме част от един лагер.Не можем да сме част и от друг лагер.
До коментар [#4] от "rosiraycheva50._":
"Лагерното" мислене явно не е умряло с падането на Берлинската стена.
Това е едноплановото мислене, когато "нашите" задължително са прави (дори, когато бомбардират болница в Кундуз, чиито дж пи ес координати "Лекари без граници" са им изпращали многократно), а "другите" по дефиниция са злонамерени (дори, когато започнаха реално да избиват главорезите от ИД). Разбира се, освен официалните обяснения за събитията, интересуващите се могат да напипат и истинските причини и движещите сили на процесите.
В днешния ден има достатъчно информация, за да може всеки непредубеден да си състави мнение за едно или друго, което става наоколо - стига да иска. Информираността е предпоставката да се направи анализ.
Заключенията, които правя за себе си (без да ви ангажирам с тях), са че светът е многопластов и дълбок и решенията никак не са прости.
Как, например, да "помагаме" на Турция за контактите й с ЕС и да станем център на незнам какво си, а - "реадмисия", когато:
- никой не иска това от нас;
- в Турция на 1 ноем. има съдбовни избори, които са изключително важни за бъдещето на ПСР и политиката на президента Ердоган;
- премиерът Давутоглу е бащата на възродената неоосманистка доктрина, която методично се изпълнява - сунитската дъга, бомбардировките на кюрдите и пр;
- Турция върви към ислямизация и стесняване на кемализма;
- доктрината на Давутоглу много категорично включва в границите си и БГ;
- бежанците в Турция са средство за натиск към хаотичния ЕС и Ердоган го прави невероятно умело.
България в момента го играе като пинчер, който, притиснат в ботуша на стопанина си, джавка настървено към ба-а-авно преминаващата руска мечка, която не го и чува.
А като чета "анализа" на Капитал, бих помислил, че е писан от мои пациенти, които често бъркат реалното с желаното...
И патология, и национални комплекси, и слаби политици.
Изненадан съм от претенцията на анализа, който е много слаб и пълен с фундаментални грешки. Те започват от самото му начало, където се изброяват замесените държави, а са пропуснати Катар, Оман, ОАЕ, Израел, Китай, Франция, Англия, Йордания...
Оценките са стратегически погрешни, както и сочените перспективи. Липсва например всякакъв анализ какво ще стане, ако и когато Русия се намеси и в Ирак, който в момента се води в сферата на влияние (не изцяло) на САЩ. И т.н., и т.н.
Да вярвам ли на очите си!!
България сама да определя позицията си!!
ха ха ха ха ха ха ха ха
Това е много добър виц!
До коментар [#6] от "Григор Лилов":
Много си прав , но искаш от Икономедия да публикува или коментира неща , които меко казано не са и присърце ! ! !
Въпросите и коментара ти НЕ съвпадат с ""партийната "" им линия !
Капитала предлага полезни ходове за България от позицията си на зависимост от финансирането си!
Ами ако предложения вариант засяга интересите на кредиторите си!!
То и другия вариант-Пеевските ходове , не е за предпочитане.
Ами то май не остана никой ,който да мисли от позицията на българин!
Когато стане въпрос за такива теми , с глобално значение и още повече замесени интереси на всички велики сили в света. Няма как да се включат всички фактори в тази картинка, още повече да се подредят по големина на сила и важност .
Разбира се тежестта ба всеки се преценя от неговата сила или дебелината на портфейла!
Аз прочетох горното съчинение , защото се публикува в тук,демек парите се разглеждат като основен фактор при правенето на анализа!!
Да виждате нещо такова?
Напротив - точно обратното.
Случайно ли е това?
Разбира се , че не е.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход