Не точно война, не съвсем мир
Атентатът в Анкара е трагична илюстрация на напрежението и насилието, сграбчили Турция


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Това трябваше да бъде марш на мира. Но се превърна в най-смъртоносната проява на насилието и несигурността, сковали Турция.
Видео от сутринта на 10 октомври, разпространено в турските медии и социални мрежи, показва група младежи, които се държат за ръце и скандират против подновеното въоръжено противопоставяне между турската държава и кюрдските милиции. Малко след това някъде зад тях избухва взрив. Хората, събрали се на свиканата от леви и прокюрдски организации мирна демонстрация, хукват панически към близката централна гара. На място остават телата на близо 100 жертви. Ранените са стотици.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Съмнявам се, че Турците ще допуснат нов султан в 21 век, все пак имат яка колона, учила в Европа, виждаща благата които се получават от това и да се върнат към ограниченията на исляма – няма как да стане! Ердоган да погледне близката история само от последните 10 год. как диктатори с къде по-голяма власт от неговата свършват зле, често не само губят власт ами и са физически ликивидирани от ядосана тълпа и да се замисли ... Чудно ми е как всички след 10 год. власт вземат се мислят за богове, и че поуките на историята са все за другите – а не за тях – и то защото на тях така им се иска, не защото имат нещо изключително много ...
До коментар [#1] от "damianrm1":
На лице са много симптоми, които водят точно към това. Тезата, която доказва г-жа Гюрова е много логична и се обляга на факти.
Подкрепата на европътя в турското общество беше силна (но не и преобладаваща) преди десетина години. Наистина нейни носители бяха образованите, по-богатите, жителите на големите градове и в европейската част. Останалото население, предимно бедно, недообразовано, от Азия и малките населени места подкрепяше ислюмизацията, чиито изрозител стана ПСД на Ердоган.
Ако четете есетата на Орхан Памук, този процес ще ви се изясни, защото е описан блестящо.
Получи се парадокс: Ердоган ислямизираше масите, масите поемаха и и даваха основание процесът да се разшири.
Да, в Турция шма привърженици на евроценностите, но те са все по-сбутани в ъгъла от заливащата ислямизация, поддържана и с доктрината на Давутоглу.
Защо Турция се намеси в Сирия и неофициолно поддържа ИД? Едно, за да се разправи с кюрдите и тяхната борба за автономия и второ - в съзнанието на турския политически елит Сирия са двата пашалъка от Османската, които рано или късно ще се върнат към империята.
Пътят на Ердоган е точно към образа на вседържеца. Все пак Турция е република, затова президент в президентска република. Избраният през лятото Меджилис с преобладамащото мнозинство на ПСД трябваше да узакони точно тази промяна, но влизането на кюрдската партия на Демирташ обърка нещата.
За мен атентатът и антикюрските действия са отговорът на това: дестабилизация и плашене на масите. И когато страхът занладее всички - победни избори...
Има един фактор, за който не се говори. Растящата международна изолация на режима на Ердоган. Шиитската ос Иран, Ирак, Сирия, Ливан, подкрепена сериозно от Русия ще го накара да плати голяма част от сметката за заиграването с ИД и разрухата в Сирия и района. Турция обтегна отношенията си и с Израел, деликатни са и отношенията с ЮС. С.Арабия, чета, гълта вода, малките сунитски шейхства без нея са извън играта.
До коментар [#1] от "damianrm1":
Човекът така е устроен, че много лесно се опива от собственото си "величие". Смирненски много хубаво е описал това в "Приказка за стълбата". Българският народ е създал една мъдра поговорка: "Дай на някого малко власт, за да разбереш колко струва.". Властта е опиат и никой пристрастен не се отказва от него.
А , нещата са ясни. Путин си използва арабите като преторианска гвардия. Първо ги изпрати в Европа , а в случая конфронтира Турция , с която е бил в добри отношение , ама сега , нали са НАТО. Аааа, това с нашият инцидент , дето гръмнахме шефа на разбойниците е пак негово дело. Чакам следващото му деяние....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.