Ердоган отново иска цялата власт в Турция
Партията на справедливостта и развитието управлява самостоятелно 13 години и не желае да влиза в коалиции


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Изборният му неуспех през юни роди журналистически материали, провъзгласяващи "началото на края". Турският президент Реджеп Ердоган обаче се бори до последно в отчаяното си желание да си върне пълната власт след изборите в неделя, след като неговата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) изгуби преди пет месеца пълното си мнозинство в парламента, пише AFP.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
"Само в демократични страни правителствата следват волята на народа и уважават посланията на изборната урна."
Да, но това са елементи от западния тип християнска демокрация. Такава в Турция няма.
Безспорно г-н Ердоган е най-забележимият турски политик след Ататюрк, който за 13-те си години на власт успя плавно да завърти кормилото и от секуларистична светска държава да я направи все по-благосклонна към нашествието на традиционния ислям.
Г-н Ердоган не издържа теста с величието.
Като анекдот звучи как заради един сериал буквално за ден той срина цветущите отношения на Турция с Израел. Разривът е бил толкова неочакван, че ескадрилата израелски изтребители, които на другия ден е трябвало да участват в съвместно учение в базата Инджирлик и са излетели за там, не са получили разрешение за влизане в турското въздушно пространство.
ПСР на г-н Ердоган няма никакъв шанс да му осигури така желаното мнозинство в Меджилиса, което пък ескпресно да промени конституцията и от парламентарна да превърне Турската република в президентска и даде на Ердоган почти неограничената власт на султан от Османската империя.
Причините за този провал са много, но съществените във вътрешен план са две:
- изострянето до нетърпимост на отношенията в турското общество между привържениците на светската държава и на тези на политическия ислям;
- реално водената гражданска война в населените с кюрди райони.
Стратегически грешните ходове на г-н Ердоган във външната политика са много повече:
- споменатия разрив с Израел и охладняването на отношенията с ЮС, които искаха да поохладят геополитическия му размах;
- влизането в алианса със сунитските С.Арабия и Катар, който опита с един удар да прати в икономическото и политическо небитие Русия, Иран и Сирия;
- заиграването на Турция с ИД и другите джихадистки формирования, които идеално се вписваха като изпълнители на неоосманистката доктрина на проф. Давутоглу. Турската политическа класа не е преставала да гледа на Сирийската арабска република като на старите османски пашалъци Шам и Халеб, които рано или късно отново ще присъедини;
Емблематичен е примерът с атаката на ИД срещу кюрдския сирийски град Кобане през лятото. Градът, отстоящ на няколко километра от турската граница, зад която стоеше готова да нахлуе в Сирия турска армия, беше оставен да се защитава сам срещу главорезите. Кюрдските самоорганизирали се милиции отвоюваха града си. И показаха на целия свят, който следеше драмата фалша на турската политика.
С една дума: нищо добро не чака Турция на Ердоган.
До коментар [#1] от "D-r D":
+
Сега не му е времета Ердоган да губи избори и той най-добре знае това!!!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.