Задава ли се нова Гърция

Политическата криза в Португалия изправя страната пред несигурно бъдеще и може да доведе до нова криза в ЕС

С отказа да даде мандат на левицата президентът Анибал Каваку Силва изправи страната пред конституционна криза
С отказа да даде мандат на левицата президентът Анибал Каваку Силва изправи страната пред конституционна криза
С отказа да даде мандат на левицата президентът Анибал Каваку Силва изправи страната пред конституционна криза    ©  reuters
С отказа да даде мандат на левицата президентът Анибал Каваку Силва изправи страната пред конституционна криза    ©  reuters

Задава ли се новата Гърция за ЕС? Този въпрос става все по-резонен предвид разрастващата се политическа криза в Португалия.

Там след парламентарни избори с неубедителен изход вече повече от месец президентът Анибал Каваку Силва бави нещата и не желае да даде мандат за сформиране на правителство на левицата, която открито се обявява срещу мерките за икономии. След четири години на водено от консерваторите възстановяване от дълбоката рецесия той се страхува от опасен обратен завой и обтягане на отношенията с Брюксел. Но левицата твърди, че в страната се извърша "конституционен преврат". На фона на безпрецедентната бежанска вълна в Европа и терористичните актове в Париж португалският въпрос остава някак встрани от вниманието. Но той изправя страната пред несигурно бъдеще и може да доведе до нова криза в ЕС.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
7 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 11
    • + 11

    Класика в жанра: десни икономисти, политици и пр. сипят критики към евентуалното ляво управление, а няма и думичка от левите...

    Какво толкова му пазите мумията на ЕС? И защо се смята, че само партии от ЕНП могат да векуват във властта?
    Хората в ПИИГС взеха да провиждат, че десните правителства не са панацея и идеята за ЕС вече се е изродила до един нежизненоспособен политически Франкенщайн, управляван от кохортата Меркел-Оланд-Юнкер.

    Да не забравяме, че основите на ЕС са положени като общ пазар на въглища и стомана! Е, търговското и глобалисткото остава водещо за сметка на сигурността и единството.

    И вълната мюсюлмани, и повтарящите се разстрели в Париж, и доказано нреботещия Шенген, и измисленото евро, закачено за печатницата на ЕЦБ го показват.

    Гърците го видяха първи. Сега и португалците се отръскват от пропагандните клишета. Испания ли следва?


    Нередност?
  • 2
    antikommunist avatar :-?
    antikommunist
    • - 3
    • + 14

    Статията добре описва до някъде нещата в Португалия, но изпуска някои важни моменти. Няма ограничение за президента до кога да бави назначението на правителството, нещо повече - има напълно конституционното право да не назначи социалиста и вместо това да остави сегашното правителство да управлява служебно назначавайки нови избори следващият юни (тогава действа бюджета от тази година). Не е най-добрият вариант, но другото също би било лош прецедент - за пръв път от демократизацията правителството да зависи от не само антиевропейски, но и крайно антиситемни партии.
    А и Коща да не реве, че президента не следвал волята на народа, защото той го прави още по-малко, като се има пред вид, че преди изборите се кълнеше, че няма да работи с крайнолевите и да си партнира добре с ЕС. Истината е че след слабия резултат той трябваше да си подаде оставката и сега се е захапал за тази възможност да състави правителство с куцо и съкато, защото това е единствената му възможност да избегне политическата си смърт.
    Ако не беше този личностен проблем отдавна можеха да съставят широка коалиция в името на стабилността и на нормалното развитие на страната, каквито има в половин Европа. Различията между социалистите и десницата не са толкова фундаментални в програматично отношение. Но явно и в тези части на Европа личните интереси стоят над националните...

    Нередност?
  • 3
    atlantic avatar :-|
    Атлантик
    • - 28
    • + 1

    Абе защо изобщо се правят избори в Европа, за по света изобщо да не говорим!? Не е ли по-практично (а то и без това се получава точно така на практика) финансово-икономическата тройка (МВФ-ЕЦБ-СБ) да управлява финансите и бюджетите, политическата тройка Юнкер-Меркел-Оланд да води политическите дела, а сигурността, разузнаването и защитата и без това отдавна са поети от отвъдатлантическите партньори....За какво са тия драми с изборите изобщо!? Какво по-точно избират редовите европейци, за по света да не говорим!? Светът все повече отива накъм управление модел "световна корпорация"..И ако пиратките на ИДИЛ, макар и твърде кървави, но все пак - доста неясни като послания и цели, биха могли да бъдат обяснени с някакви мотиви, то нямат ли редовите европейци в пъти по-солидни мотиви да започнат и те с пиратките? В Брюксел и Вашингтон.

    Нередност?
  • 4
    doctor_z avatar :-|
    Zlati Nik
    • + 1

    "Коща заяви, че ще продължи да намалява бюджетния дефицит и държавния дълг, но същевременно обеща пълно възстановяване на орязаните държавни заплати, вдигане на най-ниските пенсии, намаляване или премахване на някои данъци и увеличаване на минималната заплата..."

    Навсякъде са еднакви комунистите/социалистите (както и да се казват)! Това наивност ли е, популизъм или откровена глупост? Имат ли идея как да стане този фокус с едновременното намаляване на бюджетния дефицит и увеличаването на пенсии и заплати? Та нали този дефицит е постигнат именно с намаляване на разходите, в това число и заплати!

    Нередност?
  • 5
    pesheff avatar :-|
    Пешката
    • - 1
    • + 1

    За 40 години демокрация никое правителство в Португалия никога не е зависело от подкрепата на антиевропейски сили, т.е. такива, които искат отмяна на Лисабонския договор, на Пакта за стабилност и растеж, прекратяване на валутния съюз и излизане на Португалия от еврото, както и разпускане на НАТО. Това е най-лошият момент за радикална промяна на основите на нашата демокрация
    -------
    Е време е! Хората са гласували точно за това!

    Нередност?
  • 6
    donio avatar :-|
    donio
    • - 1
    • + 1

    Причините за завоя в ляво са радикализирането на дясноцентристката партия и загърбването на ценностите на революцията от 25 април 1974.В случая се прилага тактиката на Геоги Димитров за единния фронт при настъплението на фашизма в случая глобофашизма.Говори се за секретно подписване на Договора за свободна търговия със САЩ както и подготовката за президент десен кандидат свързан с Голдман Сакс.Кавако Силва не отиде на погребението на нобеловия лауреат Сарамагу защото бил ляв.Не много коректно поведение,което впечатли португалците.Извъшва се демонизиране на левицата, а нищо чудно с подкрепата на НАТО както през 1975 г.да се стигне и до друга форма на смяна на правителството.Бившият министър-председател Сократес престоя в ареста 1 година без никакво обвивение и до днес .Това поставя на сериозно изпитание устоите на правовата държава.

    Нередност?
  • 7
    bobsyn avatar :-|
    Batezuzi
    • + 1

    Хората по правило си гледат в техния джоб и някак си не могт да разберат, че държавния дълг е също техния джоб. Това второто се усеща чак, когато държавата спре да взима заеми или започне да ги изплаща.

    Публикувано през m.capital.bg

    Нередност?
Нов коментар