Възможна ли е глобална коалиция срещу ИДИЛ по френска инициатива
Оланд е изправен пред трудната задача да накара Великобритания, САЩ и Германия да работят с Русия
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Френският президент Франсоа Оланд призовава за категорични действия срещу "Ислямска държава в Ирак и Леванта" (ИДИЛ) след парижките атаки, но въпросът е възможно ли е единство в борбата с групировката. Париж е изправен пред трудната задача да накара Великобритания, САЩ и Германия да работят с Русия по отношение на сирийската криза, пише в. Guardian.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
"Възможна ли е глобална коалиция срещу ИДИЛ по френска инициатива?"
кратко, точно и ясно - НЕ!!!
Германците участвуват в коалиции само на Балканите срешу славянството .А що се отнася до САЩ как можеш да правиш коалиция срещу себе си?И французите ще берат ядове от сближението си с Русия по-точно вече ги имат.Провокацията с руските самолети е повече от ясна.Зад нея стоят същите кръгове,които организираха атентата срещу Йоан Павел ,атентата срещу демонстрантите в Истамбул и много други неща.Целта е да се торпилира такава коалиция.Ясно е,че Турция подкрепя Ислямската държава,а САЩ имитират борба срещу нея.А пък Англия е готова да се сражава до последна капка френска кръв.С такива съюзници врагове не ти трябват.Я да видите ислямистите какви демократи ще станат ако тръгнат срещу Русия и Китай.Борбата срещу тероризма е монопол само на САЩ.Как така Русия си позволява да се бори с него?Това не е демократично.
Като идеалист ми се иска да има такава коалиция. Но реално погледнато, едва ли. Струва ми се, интересите на САЩ не са в тази посока, а те са ключов фактор. Може би на Европа ще се наложи сама да се справи. Предполагам ще се справи, но много трудно, както винаги. В тази ситуация личи колко Европа все още не е стабилен съюз. Сега има нужда от много силна и единна политика, както и бързи действия. Не само за действията срещу ИД извън Европа, но и вътре в нея. Европа трябва да брани своите интереси, своите граждани.
Анализите са това анализи и терории, но има един главен въпрос които стои в дъното на самото израстване и съществуване на фундаметалистите от ИДИЛ (а и не само на тях): Кой подпомага финасово и военно тази терористично настроена сбирщитна от хора и още по важното с каква дългосрочна цел. Суадитска Арабия (СА) е най-големия потдръжник идеологически и материално на милитаризираните фундаметалисти. Но това не се показва много по медиите, и определено тази завоалираност с цел защитаване на Американски ( но и Европейски ) енергиини корпоративни интереси. Американците покровитестват СА и имат над 20 военни бази разположени там. От друга страна нашата южна съседа Турция, със своите влико-отомански мбиции в определени влиятелни политически среди, въпреки пропагандирането на свецка и Американо-образована офицерка част на армията, директно подпомага финансово фундаменталистите като изкупува петролна продукция от тях. Конгломератът който прави това се "притежава" от един от синовете на Турския президент ЕрДоган: http://www.zerohedge.com/news/2015-11-25/meet-man- who-funds-isis-bilal-erdogan-son-turkeys-president
Така следвайки тези финансови нишки пороблемите могат лесно да бъдат изкоренени, но така биха били засегнати силни Американски и Западно Европески финансови интереси и за това е по-лесно политически да се говори как и колко ИДИЛ са лоши ( Американския модел ) но да не се прави нищо, което да наруши динамиката, когато тя се разбира да е, погледнато от стратегическите им интереси, в тяхна полза.
До коментар [#2] от "donio":
Айде-е-е! Всичките опорни точки на путлер ТВ и кремълските лайнометчици в една кошница! Четете ме и се просвещавайте!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.