20 държави дават 20 млрд. долара за чиста енергия
Най-големите замърсители участват в инициативата, която трябва да забърза изследването на евтина алтернативна енергия


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Когато американският президент лобира китайска компания да инвестира във филипинска технология за чиста енергия, знаеш че нещо в света се променя. Само преди дни, по време на публична дискусия Барак Обама шеговито намекна на основателя на Alibaba Джак Ма, че може да инвестира в технологията на филипински инженер за ток от солена вода. Инвестициите в чиста енергия са "фантастична идея", отговори китайският милиардер. Само броени дни по-късно стана ясно, че зад шеговият тон на разговора се крие нещо повече.
На 30 ноември едни от най-богатите хора в света, сред които Бил Гейтс, Ричард Брансън, Марк Зукерберг и Джак Ма, обявиха, че ще инвестират в технологии за решаването на проблемите, свързани с климатичните промени. Успоредно с организацията на световните милиардери, 20 държави обявиха участието си в инициативата Mission Innovation, която има за цел да задълбочи и развие изследователската дейност в областта на чистата енергия.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
Правилното заглавие е :
"20 млрд се изсмукват от матряла на 20 страни за глупости"
В БГ обаче междувременно си харесваме БЕХ, НЕК, въглищата и руския петрол и газ - ми отровни ама евтини... мани ти тези новите и скъпите
Некой ще захлеби :Д
За съжаление липсва и България, което означава, че пак ще купуваме от някого скъпо новите технологии...
Присъствието на арабите не е чак толкова чудно, защото те могат да заменят нефта със соларна енергия, като изнасят например водород в танкери.
До коментар [#4] от "Ал Бънди":
За нас в момента може би най-перспективната технология е за закотвени за речното дъно водноелектрически инсталации, които да се разположат в българския участък на река Дунав. Засега има такива пилотни инсталации, сравнително скъпи. Ако обаче се стигне до серийно производство и ако могат да се произвеждат и у нас (защото български предприятия имат опит в областта на водните турбини) - възможно е тези проекти да станат изгодни и без преференциални цени. Като че ли такава развойна дейност има смисъл за нас.
Ако се изнамери ефективен начин да се извлича и използва сероводорода от Черно Море - България ще залее Европа с енергия !!!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.