Как консумацията на по-малко месо ще спомогне за намаляването на емисиите
Животновъдният сектор отделя около 15% от парниковите газове в глобален мащаб
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Докато в Париж се провежда климатична конференция и се говори за намаляване на въглеродните емисии, една жизненоважна тема остава извън светлината на прожекторите. Това е животновъдният сектор, който е отговорен за около 15% от парниковите газове в глобален мащаб, равняващи се на емисиите от всяка кола, влак, кораб и самолет на планетата. Без конкретни мерки за свръхконсумацията на месо ще бъде почти невъзможно да се предотврати глобално затопляне над опасните нива от 2 градуса по Целзий, пише Лора Уелсли от Chatham House в анализ за британската ВВС.
В САЩ консумацията на месо е една от най-високите в света и достига около 250 грама на човек на ден, което е почти четири пъти над количеството, смятано за здравословно от експертите. Европа и много страни от Южна Америка не изостават от тази тенденция. С увеличаването на доходите в развиващите се икономики нараства и консумацията на месо. Очакванията са глобалната консумация да се покачи с над 75% до 2050 г.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
От 60те години насам световното население е нарастнало над два пъти, и то не в развитите държави. Консумацията на месо обаче се е повишила за същия период над четири пъти (от около 70 млн. тона на 300 млн.т./год). Според ООН производството на храна. вкл.месо, трябва да нарастне с над 60% до 2050 г. за да отговори на търсенето.
Когато предлагането е кът, ще растат цените, а те пък намаляват потреблението.
Но нормалното е да съм по-загрижен за това, че много българи не си дояждат, отколкото да съчувствам на азиатците че искат да ядат повече месо.
До коментар [#1] от "jagerzur":
Проблемът е глобален и личната ти диета съвсем не е лична, ако повече от половината обработваеми площи в света са засети с култури, с които да се изхранва добитък.
И тези 15% всъщност са двойно повече. Проблемът е икономически, здравословен, етичен и екологичен. Но в много страни да лапаш месо е признак на висок социален статус, на мъжество...и страни като Б-я хората ще продължат да плюскат мръвки и да страдат от сърдечно съдови заболявания (в България на всеки 3 човека 2 умират от сърдечно-съдови заболявания).
Mario Cheung Само 15%? Не е ли по-добре при това положение да се фокусираме върху транспорта и енергетиката като най-големи замърсители, вместо да казваме на хората какво да ядат и да ги морим от глад!
Ето ви програма:
Затваряне на поне 30% от въглищните централи, намаляване броя на автомобилите.
[quote#2:"nature_box"]...Проблемът е икономически, здравословен, етичен и екологичен. Но в много страни да лапаш месо е признак на висок социален статус, на мъжество...[/quote]
Високият социален статус е много относително понятие. Погледнете менюто на един от малкото да не кажем единствен, строго вегански ресторант в София, Soul Kitchen:
http://soulkitchen.bg/bg/menu
Ще установите, че цените не са по-ниски от заведенията, където се сервира месо, дори са малко по-високи и това е съвсем обосновано, защото за приготвянето на вкусно веган ястие се изискват много повече знания, умения и време. Същото се отнася и за сладкишите. Парче от новата веган торта в „Неделя“ е около 5 лв.
Колкото до „мъжеството“ това е най-размитото понятие в нашето съвремие. Последните години то се асоциираше с притежанието на голям, мощен и по възможност немски автомобил, огромен бирен корем в съчетание, понякога, с мустаци, брада и ланец. Всички тези атрибути в комбинация с малко непукизъм и известна доза нахалство продължават да създават илюзорния образ за идеалния мъж, обожаван от идеалната Лейди, нежна и красива, седнала до своя любим в кварталната кръчма, преглъщайки с финес и грация, без никакво отвращение, месото от снимката по-горе.
а безмесни дни ще въведете ли
Тунеядци европеиски
До коментар [#3] от "gzw14434665":
А не ли още по-добре и лесно да започнеш от нещо което ТИ лично може да промениш сега, веднага? Хранителните ти навици зависят изцяло от теб. Ако можеш да минеш на растителна диета още утре, то може ли да смениш колата си с елекрическа по-същия начин? Как все се 'фокусирате' над неща, които зависят максималко малко от вас и рядко над тези, които директно произхождат от вас.
До коментар [#4] от "Радост":
Месото и млечните продукти се субсидират от много правителства по света. Отделно ресурсите, които са необходими за този сектор са в огромни, неустойчиви размери. За 1 кг свинско отиват 6 000 литра вода, 1 кг телешко 16 000л. 1 милиард тона фураж са нужни годишно за сектор животновъдство. И всички да се качим на електически коли и влакове ще продължим да чистим гори за нови пасища, ще тровим водата с прекомерна употреба на антибиотици в животновъдсвото и кравите и прасета ще продължават да отделят метан, който е в пъти по силен от СО2.
Това че някой ти продава купа леща скъпо, не значи реално колко излиза нейната цена. Много неща от българската кухня са вегетариански и определено не е трудно да минеш на растителна диета.
Да не се яде месо в Б-я не е модерно. Майната му на здравето, щом като традициите и навиците са ми застрашени. Нищо че скоро излезна доклад на СЗО за връзката на обработеното месо с рака.
[quote#6:"nature_box"]Месото и млечните продукти се субсидират от много правителства по света. [/quote]
Точно това е най-порочното. Вместо субсидии върху месото трябваше да има акцизи както има върху алкохола и цигарите. По-младите едва ли помнят, колко струваха цигарите едно време в Бг, но аз помня, че кутия "слънце" беше 10 ст. и вместо да имаше надпис, че "цигарите са вредни и убиват" имаше нарисувано красиво слънчице. В Об. Кр. от много време върху кутиите с цигари има отвратителни цветни картинки с висока резолюция на най-разнообразни и екзотични тумори, а у нас по кутиите са сложили съвсем деликатни надписи. Трябва търпение, но понякога е необходимо да назовем субектите с истинските им имена. И макар да няма пряка връзка с настоящата статия, какво да кажем за противниците на "Законопроекта за общественото здраве" освен, O sancta simplicitas! :-)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.