// К1: Средата / Свят
Еврокомисарят по климата Мигел Ариас Канете: Всички трябва да се гордеем с Европа
Климатичната конференция в Париж приключи, но сериозната борба с климатичните промени едва започва
Според Politico еврокомисарят по климата Мигел Ариас Канете е спал общо едва 11 часа през изминалата седмица, докато се стигне до споразумение в събота. Явно обаче всеотдайността на делегацията на Европейския съюз успя да постигне много от това, заради което отиде в Париж. Например предаването и редовното преразглеждане за целите за намаляване на емисии ще е законово обвързващо, като това беше едно от главните искания на ЕС по време на преговорите.
Защо и как СОР21 успя да оправдае очакванията
"СОР21 е една история за това, как Европа и нейните съюзници подтикват страните, които са отговорни за най-много парникови емисии", към споразумение и поемане на отговорност, коментира на пресконференция ресорният еврокомисар. Канете сравни парижките преговори с провала в Копенхаген през 2009г. Тогава според него светът не е бил готов за промяна, някои страни не са искали да поемат ангажименти за намяляване на емисиите, затова са се постарали да създадат разделение между развити и развиващи се държави. Това разделение допълнително затруднило преговорите, които в крайна сметка не раждат сполучливо споразумение.
Тази година обаче нещата са се стекли по различен начин, твърди еврокомисарят по климата. Канете наблегна и на факта, че подготовката за СОР21 за първи път е била толкова изчерпателна и сериозна. Страните трябваше да предадат личните си цели за намаляване на емисии предварително (INDCs) и позициите на различните държави бяха разисквани предварително. Мигел Канете посети Еквадор, Бразилия, Папуа Нова Гвинея и Мароко, за да обсъди идеите на ЕС за борбата с климатичните промени.
Развиващи се и развити държави успяха да се обединят в коалиция с високи амбиции. Когато САЩ "почука на вратата", тогава за Канете става ясно, че е много възможно тази коалиция да постигне сериозен успех. Бразилия също става част от групата на амбициозни страни и според еврокомисаря по климата това също е бил повратен момент. "Вървяхме заедно към пленарната зала и в този момент аз знаех, че ще се получи добра сделка в Париж", каза той пред журналисти.
Важна роля в преговорите имаше и френското председателство. Президентът на СОР21 и външен министър на Франция Лорен Фабиус, успя да създаде подходяща среда за преговорите и направи така, че гласът на всяка страна да бъде чут по време на преговорите. Участниците и медиите похвалиха френската дипломация - все пак конференция, на която трябва да се угоди на близо 200 държави, не е лесна задача.
Какви са възможните подводни камъни
Канете твърди, че Европа не е получила всичко, което е искала от споразумението, но и сегашният резултат е впечатляващ. "Когато има международно споразумение, никога не можеш да получиш 100% от това, което искаш. Но ако ме бяхте попитали в сряда, щях да кажа, че това споразумение ще е невъзможно."
Има и известни притеснения за бъдещата позиция на САЩ. На въпрос дали изборите за нов американски президент може да доведат до промяна в позицията на страната в борбата с климатичните промени, Канете нямаше категоричен отговор. Според еврокомисаря ако Китай и Индия се стараят да постигат прогрес, то САЩ няма да може да остане извън тази система за намаляване на емисиите.
Що се отнася до емисиите, които идват от морския и въздушен транспорт, предстои още работа в Международната морска организация, както и в сферата за авиацията. "Притеснени сме от бавната скорост на преговорите и ще настояваме за решение", коментира Канете.
Какво ще се случва оттук нататък
Борбата с климатичните промени не приключва с тази конференция. Още следващата година на СОР22 в Маракеш ще се взимат важни решения, твърди Канете. Това е процес, който ще продължава през целия век, а крайната цел за този период е ограничаване на глобалното затопляне до 1.5 градуса по Целзий. Добрата новина е, че тази цел е поставена в настоящото споразумение. Лошата е, че засега обещанията на страните не осигуряват такъв контрол върху глобалното затопляне.
В следващите три години в ЕС предстои да се приемат нови директиви и закони за емисиите, за да успее Европа да постигне поставените цели. През 2020г. може да има презразглеждане и увеличаване на амибициите, твърди Канете. Според него ЕС трябва да е лидер в технологиите, за да намали ефективно емисиите си. До 2030г. това ще ни струва 3.5 трилиона щатски долара, които ще се инвестират в енергийна ефективност и възобновяема енергия. Всичко това представлява голяма промяна, но и голям шанс за европейския бизнес и ЕС да поведе света с амбициите си, заяви еврокомисарят по климата.
Още по темата
Какво значи климатичното споразумение от Париж за ЕС
Днес започва официалното подписване на документа
22 апр 2016С какви оръжия ще се бори ЕС с климатичните промени
Сделката в Париж беше стъпка напред в борбата с климатичните промени, но сега започва трудната част
8 фев 2016От "Дневник": Париж – Бобов дол
Как България ще се промени след климатичното споразумение
от Дневник,18 дек 2015Успехът на климатичната сделка зависи от болезнени решения
Надеждите са, че това ще доведе до вълна от инвестиции във възобновяемите енергийни източници и новите технологии
14 дек 2015Светът прие глобално споразумение за борба с климатичните промени
То предвижда ограничаване на глобалното затопляне до под 2 градуса по Целзий и финансова помощ за развиващите се страни
13 дек 2015Кой не вярва в глобалното затопляне
Скептиците губят позиции в последните години, но все още са съществена опозиция за климатичните политики на някои държави
8 дек 2015Черновата на климатичното споразумение е договорена
Делегатите в Париж все още предстои да разрешат основни политически различия
6 дек 2015
Тези избори утвърдиха експлоатацията на емоционални послания със съмнителна достоверност от всички водещи партии
11 дек 2019, 772 прочитания

За изпълнението на климатичните ангажименти до 2030 г. ще са необходими 260 млрд. евро допълнителни инвестиции на година
11 дек 2019, 813 прочитания
11 дек 2019, 13050 прочитания
11 дек 2019, 2799 прочитания
11 дек 2019, 1944 прочитания
11 дек 2019, 1622 прочитания
11 дек 2019, 1351 прочитания
Консерватори и социалисти се обединиха срещу крайната десница