САЩ вдигат историческа забрана за износ на петрол
Ходът е част от сделка в Конгреса по бюджета на президентската администрация


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Ефектите
- Няма да има веднага голям износ заради малката разлика между цената на американския бенчмарк и сорта брент. Така евентуалната печалба за американските производители ще бъде стопена от транспортните разходи.- В дългосрочен план ще нарасне добивът на петрол в САЩ.
- Ще се увеличат инвестициите и работните места.
- Компаниите ще могат да намерят най-изгодния пазар за суровината.
С решение, което изглеждаше немислимо допреди броени месеци, партийните лидери в Конгреса на САЩ се договориха за вдигане на 40-годишната забрана за износ на петрол, предадоха световните агенции. Историческият ход отразява политическата и икономическата промяна след бума на добивната индустрия в страната, коментира WallStreet Journal.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Ей сега ми е много интересно как ще тръгнат цените на петрола. :) При все, че това "отпушване" на износа го приемат хем като гигантски компромис, ама хем и уж малко като панацея срещу проблема с огромния външен дълг на САЩ, който само расте от година на година. И всяка година по това време, всъщност, поставя американската администрация в ситуация да трепери дали от догодина ще може да си посреща плащанията. И всяка година янките от двете партии изпадат в режим на адски мъки около това да постигнат някаква политическа сделка, за да се измъкнат "империята" от глобалния срам, който би брала, ако се "изключе" целия държавен апарат поради неплатежоспособност на публичния сектор.
Та, интересно ми е за цените на петрола. Тука форумните тролове веднага ще скочат с "ура, край на Русия, петрола ще стане 20 долара, Путин приключва"... А, всъщност, дори при настоящите цени, печалбата на американците ще бъде абсолютно минимална (предвид производствените цени на шистовия добив), ако въобще я има, защото транспортните разходи най-вероятно ще я поглъщат цялата, ако и да носят направо загуби.
Според мен цената ще тръгне нагоре. Ако не тръгне, нищо чудно следващата дъражава в Близкия изток, която ще бъде обявена в безмилостна диктатура, която трябва да бъде изменена, реформирана и бомбардирана с цел - да се въведе демокрация, да се казва Саудитска Арабия. Колкото и невероятно да звучи. :D
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.