Парламентарните избори изправиха Испания пред нестабилност
Управляващите консерватори на премиера Рахой спечелиха вота, но без мнозинство
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Испания е изправена пред седмици на политическа нестабилност и сложни преговори, след като проведените в неделя парламентарни избори разбиха традиционната двупартийна система, не излъчиха ясен победител и доведоха до един фрагментиран парламент без убедителни опции за коалиция. Сега партиите са изправени пред трудната задача да сформират работещо правителство, пише Wall Street Journal.
Управляващата консервативна Народна партия на испанския премиер Мариано Рахой спечели най-много депутатски места, но подемът на двете нови формации вляво и центъра - Podemos ("Можем") и Ciudadanos ("Граждани"), я лиши от мнозинство, пише ВВС. Така Рахой може да стане третият европейски лидер, свален от власт тази година, след като въведе непопулярни мерки на икономии.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Системните партии на Рахой и на социалистите вьв вечното си редуване вьв властта явно са досадили на испанците. Сьщото роди и Сириза в Гьрция. Спонтанни народни движения пренареждат политическата карта в Европа. Времето на политическите принцове отминава. Кога народно движение ще изпрати и бьлгарските стари партии в музея?
Това постепенно придвижване на политическите нагласи на народите от политико-икономическото неолиберално към нещо друго, се дължи на факта, че вече поне седем години прехвалената система на неолиберализма не може да се справи с отрицателнините тенденции на социалното и на икономическото развитие на своите общества. Тенденции, които сега се усилват от процеса на масовото ислямистко нашествие към Европа. Което означава, че ако не искат да бъдат изместени, неолибералите трябва принципно да реновират своята политико-икономиеска управленческа система, при това точно в посоката, към която искат да поведат обществото тези обявавани за крайни (леви или десни) партии, които всъщност не са крайни, а просто са националистически. Тоест, които всъщност искат държавите да си върнат пълния суверенитет и да защитават националните интереси на своите народи, като дадат предимство на интереситете пред измислените и неадекватни ЦЕННОСТИ.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.