Германия след Кьолн
Случаят с посегателствата срещу жени в новогодишната нощ разклати доверието в канцлера Меркел и доведе до идеи за по-строги закони за мигрантите


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
"Ще се справим." Когато германският канцлер Ангела Меркел изричаше тези думи докато стотиците хиляди бежанци вече прекрачваха границите на Германия, едва ли е предполагала, че след близо половин година една новогодишна нощ ще промени всичко.
Във вторник полицията в Кьолн регистрира 653-тата жалба на пострадал от кражба, сексуално посегателство или и двете в нощта на 31-ви декември срещу 1-ви януари и първите дни на новата година. Жертвите - основно жени, а вероятните извършители - основно от северноафрикански и арабски произход. Макар подобни престъпления да не са прецедент в Кьолн и други големи европейски градове, мащабът на деянията разтърси Германия и даде нова посока на дебата около бежанската криза. Ангела Меркел опита да втвърди тона още веднага след случилото се, но това не й спести вълната от критики в обществото и призивите за оставка от крайнодесни формации, които използваха момента да съберат дивиденти. Германското правителство обяви, че подготвя законодателни промени, които ще направят експулсирането на бежанци по-лесно. Очаква се случилото се да има ефект и върху приемането на търсещи закрила в Германия, макар че още не е ясно как точно ще стане това. Заговори се за допълнителни ресурси за полицията, която очевидно е била далеч от овладяване на ситуацията в новогодишната нощ. На националните медии беше лепнат етикета "лъжлива преса" заради забавеното отразяване на събитията в Кьолн. А последиците най-вероятно ще оттекват дълго след новогодишната нощ - както в германската политика, така и в ежедневния живот.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Обмислените промени в законодателството са дискриминационни. Ще бъдат сурово критикувани от правозащитни организации и от комисаря за бежанците. Ето защо Брюксел трябва да наложи наказания на Германия и да суспендира правото и на глас в ЕС. Няма ала-бала. Ние либерална демокрация ли сме или какво?
До коментар [#1] от "sqr47309640":
Комисарят за бежаците да си гледа в собствената копаня. Тези са имигранти.
Абе аз не мога да ги разбера Германците. Толкова ли не виждат по-далече от носа си? Хубаво им трябва евтина работна ръка, ама да си вкарат хора, които са близки културно с тях. За държави като България, Румънция, че даже и Сърбия, Русия и пр. вратите бяха затворени и даже все още са затворени за някой от тях. И какво става - напълниха се с турци, които дори и да са съвестни и работни, никога няма да се приобщят напълно и освен това винаги има риск да се върнат в средновековието, както се случва в самата Турция в момента.
Но това което чупи всякакви логики е защо приеха толкова много паплач от Африка? И какви бежанци, като над 60 процента от тази осрда са млади мъже на 20-30 години? Очевадно беше рано или късно тези ще започнат да се държат "естественно". Това в Кьолн е просто първия по-голям случай на изтъпления. Иначе има и много други внимателно замазани и прикрити. И ще има още повече.
Германците имаха уникалния шанс да са една от малкото държави със почти 100%та гемрнанско население. И какво направиха? Сами се затриха...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход