Как да се поправи счупената система за помощ
Хуманитарните кризи в света растат, а ООН не може да се справи. Панел, воден от Кристалина Георгиева, представи възможно решение.


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Какво би станало, ако няколко стотинки или евроцента от цените на самолетните или концертните билети, или пък от луксозните стоки, които пазаруваме, се отделят за хуманитарна помощ? От една страна - ще бъде добре за собствената ви съвест. Всички знаем гузното усещане, когато подминаваме протегната ръка или бързата мисъл, че може би трябваше да отделим онези 10 лв., за да подкрепим някаква кампания. Ако тази помощ е вградена в търговската система, бихте могли да не мислите за нея и в същото време да дарявате (така онзи доста скъп часовник може би ще се окаже добра идея, все пак).
Именно това е едно от предложенията, които представи в Дубай специален панел, назначен от генералния секретар Бан Ки Мун. Съпредседател на Групата на високо равнище на ООН е Кристалина Георгиева, заместник-председател и комисар по бюджета и човешките ресурси, заедно със султана на Перак, Малайзия - Назрин Шах. Останалите 7 членове на групата са от финансовия свят (като гуверньора на Банката на Ботсвана), политиката (например шведския външен министър Марго Валстрьом) и гражданското общество. В доклада си, озаглавен "Твърде важно, за да се провали", този съвет констатира че настоящата система на хуманитарна помощ не работи и има няколко важни предложения какво трябва да се промени, за да е по-ефективна.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Системата за помощи е много коварен нож с две (или няколко) остриета.
Аааааа не може ли тези пари да ги взимаме от военния бюджет, Кристалино, вместо да товарим народа с още данъци!?
От известно време банкоматите на Банка ДСК взимат по 1лв при теглене - дарение за SOS Детски селища. Веднъж ми взеха без да ме питат, два пъти ме питаха. Добра идея, въпреки че аз не съм съвсем съгласна, тъй като в бързината вторият път дарих без да го искам. Това е най-рекламираният, с най-много и най-мащабни кампании дом за сираци. Как за толкова години ( над 20) не направиха цяла верига , а останаха само 2! Има много по-нуждаещи се Домове.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.