

Мирела Заричинова

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Улица "Байрам Келменди" се намира в центъра на Прищина, буквално на метри от модерната част на града, където малки барчета обсипват тротоарите, а жени с ярки червила надигат дълбоки винени чаши и надничат в смартфоните си. Улица "Байрам Келменди" обаче е различна. В месеца на Рамазан всички магазини и ресторанти по нея са затворени, а кварталът е необичайно тих.
В Прищина обикновено само новодошлите използват официалните имена на улиците, те или са новоизникнали вследствие на бурното нерегулирано строителство през последните 15 години, или имената им са сменени наскоро и вече величаят албански наместо сръбски национални герои. Но не е нужно много време да се досети човек, че именно "Байрам Келменди" е мястото, което местните наричат "Консервативния квартал" или "Улицата на уахабитите". Районът е неофициалният център на практикуващите мюсюлмани в града. По време на Рамазан те спазват пост в светлата част на денонощието и не консумират нито напитки, нито храна, затова и заведенията са затворени. Онова, което работи, е джамията в квартала и няколко малки магазинчета за продажба на ислямско облекло, броеници и други религиозни предмети.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
"Това, което спасява Ервин според неговите думи, е четенето. Първоначално са му давани индивидуално подбрани книги - или от хората, които е срещнал край джамията, или от служителите на фондация "Ал Харамейн". Тези книги включвали например творбите на Хасан ал Бана (основателя на "Мюсюлманско братство" в Египет). По-късно обаче започнал да чете самостоятелно. "Спомням си, че уахабитите се чувстваха неудобно от този факт, казваха ми, че с четенето дяволът може да постави мисли в ума ми, които да ме накарат да се съмнявам в съществуването на бога", разказва Чафмоя. Според него четенето дори на т.нар. терористична литература е начин за бягане от подобно влияние, тъй като то се превръща в навик и човек впоследствие започва да чете самостоятелно. "Имаше и такива книги, които не ни бяха особено препоръчвани, например тези, написани от други египтяни, за чудесата на исляма, на корана, книги, които са мирни. Там човек ще прочете за божията благодат, за неговата милост и любов към мира и че животът е прекрасен сам по себе си. Така постепенно ще започне да тълкува корана сам", обяснява той." - така че четете :)
"За да изкореним тероризма, не ни трябва да водим война - трябва да плащаме по-добре на учителите", казва Йета със спокойна усмивка малко преди да се разделим и да потъне някъде из кривите неасфалтирани пресечки на "Байрам Келменди".- това също е ключова стъпка не само в борбата с тероризма, а и в изграждането на стабилна държава.
Не се ли обърне внимание на бедните народи,бедните градове,квартали,ще се създадът предпоставки за възникване на екстремисти.Простия и най-вече бедния неграмотен човек лесно се управлява.
Руските власти забраниха дейността в Крим на две турски ислямистки организации, експулсираха имамите и активистите, прекьснаха дейността на салафитски фондации сред татарите. В сьщото време турски емисари и саудитски фондации правят бьлгарските цигани зорлем ислямисти. Ще берем горчиви плодове.
До коментар [#4] от "D-r D":
Те много неща правят против татарите. И местните Българи ги направиха зорлем татари. Да живее таз земя голяма с икономика като на Калифорния, но от природни богатства.
"Това, което спасява Ервин според неговите думи, е четенето."
Така е, вижте ги тези идиоти на снимката - обърнали знамето с главата надолу - дори не могат да четат. Тръгнали държава да правят...
Благодаря, интересна статия. Капитал, публикуваната снимка не представя бойци на ИДИЛ. Това са иракски войници, като знамето е обърнато наопаки, като предизвикателен жест към ИДИЛ.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход