Как Brexit касае българите на Острова
Предоговарянето на членството или излизането от ЕС ще се отразят на учещите и работещите във Великобритания


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Освен политическите ефекти от случващото се между Великобритания и ЕС то ще има и съвсем конкретни последствия за живеещите и учещите на Острова българи. Какви ще бъдат те зависи от това кой от сценариите ще се развие: дали и как ще се договорят Лондон и Брюксел, включително за социалните плащания, което е и най-чувствителната тема; и дали британците ще кажат "да" на оставането на страната в ЕС.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
Почти нищо няма да се промени за тях, защото масово ги карат да се регистрират като self employed и накрая на годината им връщат "данъци" - осигуровки, така те се лишават така или иначе от някакви бъдещи социални придобивки. Популизмът на консерваторите е огромен, особено като се има в предвид че 4/5 от имигрантите са от 3-ти страни за ЕС.
http://oi64.tinypic.com/34eq0sg.jpg
[quote#1:"Piroman"]Почти нищо няма да се промени за тях[/quote]Ако се стигне до Brexit се връщат визите. За тези, които вече са в ЮК може би ще действа "заварено положение", ама за българите в България ЮК би станала недостъпна.
На първо време Великобритания няма да излезе от ЕС. Още малко ще дръпнат ЕС за повечко правомощия на локалния парламент, през който ще орежат помощите за имигранти. След това ПР машината ще се задейства, ще облъчат народа, че вече ЕС е добър и на референдума всички ще кажат, че искат да останат. Не може да се отрече на Камерън, че добре си изигра картите. Той си е добър лидер на неговата си страна. Ние да му мислим.
"Статията" е доста повърхностна.
[quote#3:"antubis"]След това ПР машината ще се задейства, ще облъчат народа, че вече ЕС е добър[/quote]Тя машината вече месец върви, но ефект няма. Дори е по-скоро обратен. "IN"-кампанията е много неорганизирана. А референдумът може да постигне разгромен резултат в полза на ЕС ако на широките маси им се обясни, че излизане от ЕС автоматично ще доведе до спад в цените на имотите. Тук всички - от фризьорката до милионера - се изживяват като спекулатори с недвижима собственост. Ако нещо може да ги мобилизира (и то със страшна сила) е ако им се обясни напоително, че активите им ще загубят поне част от сегашната си стойност. Ако масите осъзнаят този факт, на Фарадж Англия ще му се стори тясна.
До коментар [#5] от "Николай Николов":
А чува ли се за такива, които за всеки случай сега си продават пропъртитата?
[quote#6:"Ф.Нинов"]А чува ли се за такива, които за всеки случай сега си продават пропъртитата?[/quote]Не съм чувал. До тук не съм чел някой да прави връзката между brexit и цените на имотите. Щеше да е хубаво да може да се шортне пропърти пазара. Ама не знам как би могло да се направи.
Проблемът също е, че пропърти пазарът е хетерогенен. В Лондон е един, в провинцията друг. Дори в рамките на Лондон има голяма хетерогенност. Ретърн-а във втора зона (Зоните са концентрични кръгове) беше двуцифрен за последните няколко години - жената удари 50% ретърн за 4 години защото миналата година продаде гарсониера дето беше купила през 2010-та. Ама е трудно да се правят прогнози. Не само зоната е важна, а и маса други неща - близост до училища, спирки на метрото и т.н. На училищата им правят рейтинг възоснова на тестове. Ако рейтингът на училището падне и имотите поевтиняват. Изобщо трудно е всички променливи да ги вземеш предвид.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.