Призракът на 90-те броди из Русия
Сривът на петрола и санкциите събарят икономиката на колене. Но реформи не се задават, протести - също


Александр Братерский

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
В последните дни основната икономическа новина в руската столица не е цената на петрола, която стои все така ниска, а... масовото разчистване на сергии и павилиони пред спирките на метрото, които играеха ролята на минимаркети за бързащите към домовете си след работа хора. Разбира се, повечето от тях бяха доволно грозни и изглеждаха сякаш вдигнати за броени минути. Много хора обаче съжаляваха за премахването им, тъй като, освен че бяха удобни, продуктите там често бяха по-евтини, отколкото в големите супермаркети. Властите се готвят да отстранят общо почти 100 павилиона в различни части на града. Според тях сергиите и малките магазинчета са построени в нарушение на законите и търговията в тях не отговаря на санитарните норми.
Потребители във Facebook реагираха остро на акцията на московския кмет и дори я нарекоха "Нощта на дългите лопати" по аналогия с "Нощта на дългите ножове" по време на борбата на Хитлер с нелоялните нацисти и лидера им Ернст Рьом. Въпреки че такава аналогия изглежда пресилена, човек може да разбере недоволството на московчани – ограничаването на предлагането ги принуждава да променят потребителските си навици. Тези настроения бяха отразени от сравнително лоялния към властта блогър Максим Кононенко. "Едно не мога да разбера, - пише той на страницата си във Facebook - защо в година на избори човек си създава в Москва като минимум поне 10 000 души протестен електорат."
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
78 коментара
Нещо подобно е при нас...! Но, няма как, ние сме моделирани по техния калъп!
Слаба икономика, никаква средна класа, бедност, корупция и мафия...! Масивна пропаганда, която ежедневно ни обяснява, колко висок висок бил рейтинга на вожда и как нямало друга алтернатива! Ежедневно ни се обяснява кой пречи и кой виновен за неуспехите и бедността...! Но, вожда никога не е виновен! Хората се мачкат и обезверяват по всякакъв начин!
При нас, само дето визи няма за Европа, та почти всички по-работливи и читави се изнесоха...!
И преди съм писал. Ситуацията за Русия в момента е изключително благоприятна и ако руснаците си изиграят добре картите ще излязат много по-силни и много по-независими.
Какво имам в предвид. За една икономика да разчита на селско стопанство или износ на суровини е равносилно на самоубийство в дългосрочен план. Износа на суровини и вноса на промишлени стоки е икономически профил налаган съзнателно от Британската империя на колониите през 18 и 19 век. Това е сигурен път към мизерията.
Изходът от него е протекционизма и икономическия дирижизъм, както предлага Глазов. Само че за да се премине от режима на износ на суровини и внос на пром. стоки към обратното се изискват няколко години на влошена икономическа ситуация. Това обикновено не се харесва на хората и те се нахвърлят върху правителството.
В настоящия момент руснаците са склонни да търпят влошена икономическа ситуация, тъй като САЩ, ЕС и НАТО я създадоха, а не руското правителство.
Западната пропаганда може да лъже колкото си иска, но няма да заличи факта, че В.Нюланд раздаваше понички на Майдана на ония лица, които избиваха руснаци в Одеса и после в Луганск и Донецк. Санкциите за неща за които Русия не носи отговорност също показват агресивното отношение на Запада. И накрая, не руското правителство контролира цената на петрола. Така че картите вече са разкрити и ако до сега много руснаци са се колебали враг ли е Запада или приятел, то сега не се колебаят. Единствено националните предатели и крайно неориентираните могат да се коленаят относно враждебните намерения на Запада. Оттук и консолидацията на руснаците зад Путин - логична реакция на самосъхранение.
По тази причина Русия може да започне девелопменталистка политика без да се опасява от национални вълнения. Тя частично я започна чрез заместването на вноса. В рамките на 2-3 години тя ще започне да дава полжителен резултат. Такава политика обаче не предполага приватизации, за каквито се готвят руснаците. Политиката на свиване на държавните разходи е погрешна в случая. Ограничаване на вноса е правилната тактика, тъй като валута от петрола са необходими за внос, а не за вътрешни разплащания. Реформи трябва да се правят в посока точно обратната, на тази която западните "специалисти" биха препоръчали. В противен случай Русия ще бъде наистина победена, ако не сега, то в бъдеще. В момента Русия е ни рак ни риба - икономическа колония с политически суверенитет. Това състояние не може да просъществува дълго. Русия или трябва да придобие и икономическа независимост или ще изгуби политическия си суверенитет както през 90-те.
До коментар [#1] от "tww09306483":
При нас е малко по-добре... поне засега.
Валутата ни е стабилна. Даже я приемат в още две държави :)
Нашите олигарси могат лесно да ги натиснат от ЕС и да се поснижат поне за малко.
На ББ не му се налага да води войни, да изглежда пò мъж. :)
А и не се налага да се марим със САЩ и Китай.
До коментар [#1] от "tww09306483":
Чак да няма средна класа, не съм съгласен, защото аз си задоволявам нуждите, но и не съм милионер. Колкото до ББ трябва да призная, че не той е крив наистина, а ние, защото търпим тези неща. Видя се 2013г. падна правителството и после дойде на бял кон отново.
зато крим наш
С две думи - руснаците сами не си вярват ,че могат да оправят нещата и да застигнат останалия свят... затова не се и опитват.. налягат си парцалите и ден да мине..и са прави..
[quote#2:"kihano"]ако руснаците си изиграят добре картите ще излязат много по-силни и много по-независими. [/quote]
Ако баба ми беше мъжка, щеше да има дръжка...
[quote#5:"nuw32485210"]Така, че плюя върху тая помийна яма Капитал! Да, плюя![/quote]
Руска фраза, преведена на български
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.