Камерън получи "специален статут" от ЕС и обяви референдум на 23 юни
Министрите в британския кабинет се разделиха на два лагера – "за" и "против" оставането в съюза
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Британският премиер Дейвид Камерън насрочи референдума за оставането или напускането на ЕС за 23 юни. Това стана, след като той се върна от среща на върха с европейските лидери в Брюксел, на която беше договорена сделка за членството на Великобритания в ЕС. Според Камерън тя дава на страната "специален статут" в съюза.
Какво се договориха Лондон и Брюксел
- "Аварийни спирачки" върху достъпа на имигранти от ЕС до социални плащания за служители с ниски доходи за четири години в случай на "изключителни нива" на имиграцията, като тази мярка ще може да се полза седем години.- Детските надбавки за децата на имигрантите от ЕС, живеещи в чужбина, ще бъдат изплащани на базата на разходите за живот в родината им.
- Корекция на европейските договори, за да се подчертае, че изискването за "все по-задълбочен съюз" не се отнася за Великобритания.
- Правото на Великобритания да задейства "извънредна защита" за лондонското Сити, да спре принудителната релокация на британски фирми в Европа.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
11 коментара
Защо ли ми се струва, че и агнето цяло (ЕС) и вълкът сит (UK)...
Толкова разговори и тревоги за нищо.
Но щом популизмът на Камерон така изисква, така да е.
До коментар [#1] от "destino":
Напротив, малко са добрите новини. Вероятно се изчерпват с основателната надежда за намаляване ролята на брюкселската бюрокрация.
интересно дали британските граждани ще получават детски надбавки и социални помощи ако работят и живеят в Германия
Камерън нещо за собсвените си лешпери дето са на социални от поколения няма ли да каже.
До коментар [#3] от "haralampi":
по-интересния въпрос е какви надбавки ще получават ако живеят и работят в България..
Това споразумение едва ли ще замъгли решението на гласоподавателите на предстоящия референдум.
Ако целта на споразумението е да се опази острова от имигранти, тогава защо на първо място (потърсете Final UK negotiating text - EUCO 16/16) стои глава "Икономическо управление" и как банките и големите пари в лондонското сити да се опазят от евентуални бъдещи регулации на ЕС? А главите "национален суверенитет" и "социални помощи" всъщност са сбутани в края на договора?
Изглежда че разиграването на темата за имигрантите е просто един параван за пред населението, а целта е съвсем друга - банките да не се пипат и да се запази статуквото.
И какво спират? "Всичките" 34 000? Да ти настръхнат косите от такава "колосална" цифра! Да му имаме проблема на Лондон - детски надбавки за 34 000 чакащи за тях европейски граждани! Интересно ако съберат цялата имигрираща там паплач от индийци, пакистанци, ливанци и прочие... колко допълнително чакащи за надбавки и социални помощи ще се получат?
Ами имаше нужда от такова нещо, първо за да млъкнат ревящите за референдум и второ измамите в системата на социалните плащания са огромни в УК. На всички им е ясно че икономиката ще умре ако излезе тъи че няма, но има нужда да е намалят плащанията. Защо си мисля че след юни базирани на това ще реформират радикално социалните плащания в УК в частта която не беше Реформирана миналата година
Нали ви е ясно, че в момента има голямо злоупотребяване със социалните системи. 75% от българите в Германия са на социални помощи. Колко от тях са внесли нещо в немската социална система и колко пари е прехвърлила НОИ от осигуровките платени в България.
Като цяло това което ще се случи е срутване на социалните системи в Европа и достигане на българското ниво. Всичко това върви все по-бързо като процес, с всичките милиони които идват на година и ще идват, към ЕС.
Социалната държава е създадена като предпазна мрежа, когато някой остане временно без работа, а не когато поколения не работят, а живеят на социални помощи (в Германия такива има много).
И след като в Германия държавата ти плаща наема, парното, тока и накрая ти дава джобни, кой е луд да не се възползва, а? И така социалната им държава ще пропадне, защото няма социална държава без граници и ограничения. Камерън поне го е осъзнал.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.