// К1: Средата / Свят
Разковничето на бежанската криза
Дали споразумението между ЕС и Турция ще проработи ще се реши в Гърция, където десетки хиляди бежанци остават хванати в капан
След като преди седмици Австрия реши да наложи лимит за приема на бежанци, балканските страни по пътя им от Гърция към Централна и Северна Европа също драстично ограничиха преминаването през територията си. А от няколко дни съвсем затвориха границите. Човешкият поток от Турция към гръцките острови в Егейско море обаче не секва. Около две хиляди души пристигат всеки ден и продължават към Македония с надежда, че все пак ще успеят да преминат оттатък. Но не. Към 15 хил. се бяха струпали в импровизирания палатков лагер край Идомени през седмицата. По данни на UNHCR две трети от тях са жени и деца. Според правителството броят на бежанците в цяла Гърция достига 42 хил. души.
Усилията дават някакъв резултат и населението на палатковия лагер на границата с Македония започва да се свива. В края на седмицата броят му спадна на 12 хил., съобщиха гръцките власти. Предимно семейства с деца са започнали доброволно да го напускат. Листовки на дари и пущу – два от най-разпространените езици в Афганистан, части от Пакистан и в момента край Идомени - обясняват, че македонската граница остава затворена за неопределено време и всеки, който желае, може да бъде настанен в правителствен приют на друго място.
Най-близо се намират лагерите "Нова Кавала" и "Диавата" край Солун. В тях все още има свободни места, казват от миграционните служби. Засега. За кратко време гръцкото правителство е изградило убежища за 30 хил. бежанци. До 20 март ще има места за още 10 хил. души. ООН също трябваше да помогне с подслон за още 20 хил. души, но работата се бавела заради бюрократични спънки, казват от Атина. "Не бива да забравяте, че става въпрос за извънредна ситуация и това не са луксозни жилища", предупреждава Кирицис за онова, което Гърция гради в момента. Някои от приютите са нови, на други места се разширяват съществуващите съоръжения. Най-често това са палаткови лагери или сглобяеми къщички. Топла вода в тях има само в определени часове на деня. "За съжаление не можем да си позволим да подгряваме вода целодневно", признава говорителят.
Много бежанци и малко пари
Не само времето е предизвикателство за гръцките власти при непрекъснатия приток на мигранти. Нужни са и средства за изграждането на приюти, за храна, транспорт и преводачи. "От началото на годината досега за бежанската криза сме похарчили 280 млн. eвро от собствения си бюджет", посочва Кирицис. От обещаната от ЕС помощ за извънредното положение досега били получени едва 20 млн.
Атина очаква до края на март в страната да се струпат около 100 хил. бежанци. Миграционният министър Янис Музалас, съосновател на международната организация "Лекари на света", неотдавна обяви, че новопристигащите ще бъдат разпределяни колкото се може по-равномерно из цяла Гърция. "Нямаме план или списък със задачи за изпълнение, защото ситуацията е безпрецедентна и това важи за всяка друга държава в Европа", признава Кирицис. Няма и официални пускови срокове за извънредните квартири – непрекъснато се строи, а новопристигналите веднага се разпределят в завършените обекти.
Този текст е създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. Цялата отговорност за съдържанието на този текст се носи от фондация “Капитал” и “Икономедиа” и при никакви обстоятелства не може да се приема, че той отразява официалното становище на ФМ на ЕИП и Оператора на Програмата за подкрепа на НПО в България.
Още по темата
Гералд Кнаус: България може да насочи разговора в ЕС за миграцията в правилната посока
Председателят на Европейската инициатива за стабилност пред "Капитал"
4 яну 2018"Дневник": София ще настоява за връщане на имигранти от България в Турция
Не можем да си позволим степента на защита на границите на ЕС да варира, заяви външният министър Даниел Митов.
от Дневник,17 мар 2016Какви рискове за България крие новата ескалация на бежанския хаос по Балканския маршрут
11 мар 2016Пет заплахи, свързани с миграционната криза
11 мар 2016Балканският имигрантски маршрут на практика е затворен
Македония, Словения, Хърватия и Сърбия затегнаха още повече граничния контрол
9 мар 2016ЕС е разделен за затварянето на балканския маршрут
Брюксел иска Анкара да приема обратно хиляди имигранти, които не покриват изискванията за получаване на убежище в Европа
7 мар 2016Тиктакането на бежанската криза
Ако Гърция бъде изоставена, България ще пострада. Страните от ЕС имат още съвсем малко време да се справят заедно с мигрантската вълна или да се провалят поотделно
2 мар 2016Ще ни залее ли миграционното цунами
Българските власти и ЕС трескаво обмислят как да реагират на все по-вероятната нова бежанска вълна от Близкия изток
26 фев 2016Македония затвори границата си с Гърция за мигранти
Скопие пуска само сирийци и иракчани, при това регистрирани от гръцката полиция
23 фев 2016
Това се очаква да стане в началото на януари, Вашингтон няма да налага нови мита, докато Пекин преговаря
14 дек 2019, 1263 прочитания

Според премиера въглищните централи имат хоризонт от 15-25 г. и е най-добре да се заместят с газови мощности
13 дек 2019, 3719 прочитания
14 дек 2019, 1754 прочитания
14 дек 2019, 1648 прочитания
14 дек 2019, 1255 прочитания
14 дек 2019, 1139 прочитания
14 дек 2019, 1116 прочитания
Временното примирие в Сирия изненадващо се задържа. Следващото предизвикателство е предстоящите мирни преговори да не се провалят отново