Путин прибра самолетите си от Сирия

Това може да е само тактически ход от по-голяма игра на Москва

Първите самолети се прибраха в базата си край Воронеж.
Първите самолети се прибраха в базата си край Воронеж.
Първите самолети се прибраха в базата си край Воронеж.    ©  Reters
Първите самолети се прибраха в базата си край Воронеж.    ©  Reters

Руски бойни самолети се прибраха във вторник по базите си в Русия броени часове след като президентът Владимир Путин нареди да бъде оттеглена "основната част" от силите в Сирия по-малко от 6 месеца от разполагането на военна авиация и хиляди войници в западнатите части на страната.

Всички твърдят, че са изненадани от хода на Кремъл, а говорителят Дмитрий Песков каза, че президентът е разговарял за него единствено с Башар ал Асад, за да го уведоми. Това, както и съвпадението с началото на поредните мирни преговори в Женева, породи множество въпроси и спекулации какво иска да постигне Русия. Според някои бунтовнически командири и според специалния пратеник на ООН Стафан де Мистура това може да помогне за политически изход от кризата. Но Дамаск заяви, че съдбата на Асад и предаването на президентската власт не подлежи на преговори.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

22 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    ian_smith avatar :-P
    Ian Smith
    • - 8
    • + 4

    Между другото Хизбула също предприемат частично изтегляне - изтеглят се от района на Алепо и ще останат само в района на границата между Ливан и Сирия.
    Асад може да каже "бай, бай" на Алепо :)

    Нередност?
  • 3
    unj45430544 avatar :-|
    Antoni Gerasimov
    • - 15
    • + 7

    Айде бе.. Русия се върнала на световната сцена, ама друг път. С действията си Русия показа, че модела на "суверенна демокрация", която така разпалено хвалят, я хвърли в тотална изолация спрямо Запада. Путин разбра, че с намесата си и протекциите, които даваше на Асад, тотално влошиха отношенията със САЩ и ЕС. А лошите отношения със запада няма да го върнат в Г7...
    Ситуацията е пределно ясна:
    - Русия разбра, че ако продължи с флирта си в Близкия Изток, ще се вкара в нова студена война.
    - Путин разбра, колко много е сбъркал, след като само година и половина от икономическите санкции Русия вече изнемогва финансово. Валутния им резерв не е бил толкова нисък от години.
    - Наясно са и че ако се вкарат в нова студена война, Китай ще ги отреже по редица стратегически проекти, което също ги тревожи сериозно.

    САЩ да не се правят на изненадани, защото тайната дипломация е грозен подход. Ясно е, че е направена договорка и това ще се разбере в близките няколко месеца.
    Според мен Асад ще бъде сменен в най-кратък срок и на негово място ще се търси обединяваща фигура (сложна задача предвид това, че нито шиитите ще са съгласни да е сунит на чело, нито обратното.).
    Друго мое предположение е, че и Путин скоро ще се откаже от властта за да може Русия да върне Крима без той да бъде унизен. В замяна НАТО и ЕС няма да се разширяват в посока Украйна.
    Друг изход за Русия няма и няма и да има. Докато Руската федерация е извън Г7 цената на петрола няма да се вдигне, а от това зависи стабилността на Русия.

    Нередност?
  • 4
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 8
    • + 20

    Защо го правите?
    Поредния тенденциозен превод с елементи та преразказ с цитати от Уолстрийт джърнъл, Фенейшъл таймс и пр. Близо до ума е, че ако човек иска да разбере действията на Русия, трябва да се потърси обяснение не единствено в американските, а и в руските медии. След това да опита да анализира наученото и от едните, и от другите.

    Ситуацията в Сирия мирише на руска катастрофа само в Икономедия.
    В глобалния свят единствено Бойко Борисов прави непредвидими маневри. Останалите намират начин да се договорят преди да предприемат важни ходове.
    Ето например пред „Руски дневник“ военният експерт и завеждащ отдел в Института на страните от ОНД Владимир Есеев, смята, че Русия предварително е провела закрити консултации със САЩ и е започнала да съкращава военното си присъствие в Сирия срещу обещание турското и саудитското участие в сирийските дела да бъде ограничено.
    Т.е, ако събитията се развият неблагоприятно и Турция и Саудитска Арабия се възползват от съкращаването на руското военно присъствие, Москва ще върне своите ВКС в Сирия в пълен обем.
    Съкращаването ще засегне само сухопътните и въздушно-космическите сили. Ще бъде напълно запазена групата от кораби в Средиземно море, както и системите за ПРО- прочутите С-400, радиоелектронна борба и разузнаването в региона. Пунктовете с постоянно базиране на руски въоръжени сили в пристанището в Тартус и на авиобазата „Хмеймим“ ще продължат да функционират в досегашния си режим.

    С две думи: руската намеса в Сирия попречи там да се развие либийския сценарий. Да, ал Ассад по нашите критерии е сатрап. Арабски сатрап, подобен на Саддам и Кадафи. Какво остана от благоденстващите, светски и фактори в политиката в своите райони Ирак и Либия след погромите там?

    До тук съм. Който иска - да търси какво да чете...







    Нередност?
  • 5
    t_ avatar :-|
    t_
    • - 10
    • + 3

    Не знам, не знам. Както и да го погледна, Русия се намеси, сега се дърпа без кой знае какъв резултат. Както и да го мисля, написаното в статията доста се връзва. Русия се намеси, наложи нейна си сюжетна линия, показа се като важен играч и сега се изтегля. Определено спестява доста пари(като имаме предвид, че военните операции струват много пари). Това, че руснаците са се разбрали с който и да е, не изключва свички други неоспорими факти. Ако се огледаме за някакъв резултат от тази иначе успешна за тях военна операция, едва ли ще се види нещо конкретно. Приходи за военния комплекс? Вдигане на цената на петрола заради конфликта? Мне знам.

    Нередност?
  • 6
    Thalatta avatar :-P
    Thalatta
    • - 4
    • + 14

    До коментар [#4] от "D-r D":

    Склонен съм да мисля че авторът на статията за съжаление не говори руски и поради тази причина източниците му за информация са западните средства за масова дезинформация, които той горкият чете безкритично :)


    Нередност?
  • 7
    pluralism avatar :-|
    pluralism
    • - 2
    • + 17

    Присъствието на Русия в Сирия предотврати прерастването на конфликта в глобален. Не искам и да си помислям какво щеше да се случи ако Турция и саудитците бяха нахлули в Сирия, съответно след това и Иран. Щеше да настане такава касапница между турци, кюрди, сунити и шиити, че 3-та световна ни беше в кърпа вързана. А сега какво имаме - примирие и отслабване на ИД. Без Русия немаше да има никакви преговори.

    Нередност?
  • 10
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 4
    • + 15

    До коментар [#5] от "t_":
    [quote#5:"t_"]Русия се намеси, сега се дърпа без кой знае какъв резултат[/quote]
    Ползите за Русия са няколко и все са фундаментални:
    1. Показа се като световна сила, с която трябва да са съобразяват;
    2. Стъпи трайно в Близкия Изток, като оформи стратегическо партньорство с исторически противници като Израел и Иран;
    3. Постави в зависимост ключова територия (Сирия) по отношение на петролно-газовия пазар, както и този на съседите - СА, Ирак, шейхствата;
    4. Спря модела на арабските пролети;
    5. С категорична твърдост показа на Турция къде й е мястото;
    6. Реши изкуствено създадения отвън проблем с Украйна, която реално бе употребена и изоставена и от САЩ, и от ЕС. Никой не говори вече за Крим;
    7. Тества реалната нефункционалност на НАТО, който бе ужасен, че Ердоган ще го вкара в съвсем истинска война, а не в кукленски учения;
    8. Изпробва неспособността на ЕС да отправи послания в защита на западните цивилизационни ценности и да направи нещо различно от това да опита да се откупи.

    Може да се пише още много, ама стана късно.
    Лека.

    Нередност?
Нов коментар