Мисия минимум изпълнена
Постигна ли Путин целите си в Сирия и какво означава руското изтегляне за шансовете за разрешаване на конфликта
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Темата накратко
- Тълкуванията за изненадващото излизане на руските сили от Сирия варират от признание за провал до триумф на Кремъл.- С тази маневра Путин постигна поне две цели. Първо, изпълни главната си неофициална мисия - укрепването на Асад (официалната беше борбата с терористите) и сега сирийският президент отива на мирните преговори със самочувствието да поставя условия. Второ, вкара САЩ в някакъв вид сътрудничество в опит за съживяване на биполярния американско-руски модел.
- Това е и стъпка към влизането на конфликта в стадия на дипломацията.
Очаквано влезе миналия септември, изненадващо излезе в средата на март. Със своите маневри в Сирия президентът Владимир Путин отново остави всички да се чудят какво всъщност цели. И затвърди схващането, че е политик, който умее да крие картите си и да извърта нещата така, че следващият му ход да е невъзможен за прогнозиране. "В Сирия Путин бе достатъчно мъдър да направи това, което каза, че ще направи – да напусне преди пролетта. Той постигна своя политическо-военен успех. А Сирия е кървава бъркотия", обобщи в Twitter Франсоа Есбур, председател на International Institute for Strategic Studies в Париж.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
17 коментара
Преди да се чудим дали пък нафтата на руските самолети не е свършила, та затова си ги прибраха, да подредим фактите, които не се нуждаят от тълкуване:
1. С руската намеса във войната в Сирия на 30 септември говорителят на военното министерство обяви, че мисията ще продължи 3-4 месеца.
2. Москва никога не е декларирала, че изпраща войски в Сирия, за да се бори с ИД. Това обявяваха участниците в коалицията от 70 държави, водена от САЩ. Русия мотивира своето участие с подкрепа на легитимното сирийско правителство. ИД бяха цел на руските удари заради военното им противопоставяне на сирийската армия.
3. Русия изтегля от Сирия единствено около 40 от разположените там около 50 самолета и 2000 войници от спецназа. Флотът в Средиземно море, десетина самолета и още толкова хеликоптера в базата Хмеймим, системите за ПРО, радиоелектронното и разузнаването на терен, както и съветниците, охраната, логистиката си остават на място. Дори изпращат самолетоносач. Русия не се е изтеглила от Сирия.
В резултатите от руската намеса имаме следната реалност:
1. Ал Асад е на власт.
2. Турция е дескридитирана, заради почти официалната си подкрепа за ИД.
3. Кюрдите в Сирия са на крачка от автономия.
4. Иран и СА не са въвлечени във военен конфликт помежду си, което щеше да е факт при успех на сценария за сирийска пролет. Вместо едва 5000 "доброволци" от Корпуса на стражите на ислямската революция, Техеран щеше да изпрати в подкрепа на ал Асад и шиитското малцинство доста по-внушителни сили. Турция и СА - също...
Сега това не се случи. Дори само това да е - пак е полза, защото светът си спести една глобална война
До коментар [#1] от "D-r D":
s-and-russia-2014-8
Ще добавя еспорта на оръжия . Демонстрирайки в реални бойни действия оръжията си , Русия изпреварва УСА по износ на оръжия.
За 4 месеца реклама по всички медии , цената си заслужава.
http://www.businessinsider.com/arms-sales-by-the-u
Ако някой ви каже ,че не става въпрос за пари значи ви лъже :-)
Ако ще сравнявате Афганистан със Сиия по отношение на руското участие, да започнем със загубите. В Афганистан има над 100'000 убити руски военни, докато в Сирия - 4. По отношение на бойната техника - в Сирия има свален един 30 годишен самолет. За ползите (за руснаците) - Асад владее практически цялата крайбрежна част, а т.нар. опозиция, а иначе казано други едни терористи, но "наши кучи синове" - владеят главно пустинни райони и малка част от Алепо. На практика Асад контролира около 3/4 от ценната част в Сирия. Най-важната полза за Русия е пълното дискредитиране на Турция, зараждането на кюрдски автономии, което е прелюдия към разпада на Турция. Като второстепеннна полза - създаден е шиитски пояс от Персия до Средиземно море и никакъв каз няма да мине на север.
До коментар [#2] от "xyha":
Е поне виж датата на тая статия.. от 2014-та година е. Тоест преди навлизането на Русия в Сирия, тоест тези продажби нямат нищо общо с демонстрация
Предния коментар замина преди да допиша, та така продажбите, които цитираш са от преди Сирия.
Абсолютно ясно е, че изтеглянето беше изчислено много добре. За плюсовете и минусите от операцията може да спори до прегракване.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.