Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
ЕС е разтърсван от комбинация от кризи - бежанска вълна, тероризъм, рискът от Brexit, ситуацията в Гърция. Как го променят те и какви са рисковете за страни като България и Хърватия?
ЕС без съмнение се променя. Той вече е различен от това, което беше, когато България и Хърватия започнаха своята европейска и евроатлантическа интеграция. За съжаление заради множеството предизвикателства в момента и най-вече заради мигрантската криза виждаме ерозия на европейските ценности и особено на солидарността. И когато говоря за солидарност, аз вярвам, че тя е двупосочна. Имам предвид солидарност с онези, които са членове на ЕС по-дълго от нас и техните икономики са станали по-солидни междувременно срещу солидарност със страните, които до съвсем скоро бяха в преход и той още не е приключил в определени сфери от икономиките и администрациите им. Това, което не бих искала да виждам, е ЕС на няколко скорости, на няколко нива. Не искам да виждам ядро от стари страни членки и периферия от нови. Гледам на процеса на европейска интеграция не като на разширяване, а като на консолидация на Европа, на присъединяване на част от континента, която в продължение на десетилетия беше от грешната страна на Желязната завеса против своята воля. Този процес на интеграция трябва да продължи.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
За сужаление диагнозата е вярна.
ЕС има един основен проблем-икономическия!
Идва времето ,когато ще трябва да се закриват работни места , поради спадане на способноста да се конкурира с азиатските тигри.
Сега вече азиатците произвеждат не саме евтино , но и качествено!
А и в стремежа да лишат Русия от възможност да модернизира производството си , ЕС понесе загуби не само в икономически ,но и в политически аспект!
Казано право , те прибавиха и Русия към основните си конкуренти!
А това означава още ислямски емигранти!
И грубата грешка на западния елит да използва ислямската палка срещу собствения си народ с идващата криза!
И едва ли ще се получи ефеката ,както с кулите в САЩ ,които ги използваха за да решата толкова много проблеми. Най-вече наложиха тотален контрол върху обществото си!
Или толкова много проблеми пред Европа не се решават със силови методи ,као на Германия! Поне да бяха подготвили другите и да бяха дали шанс на всеки да вземе решение сам за себе си!
Абре Капитал, какво значи "имплодира"?!
До коментар [#3] от "Търпана":
Брачед, недей да задаваш глупави въпроси. "Имплодира", както ти добре знаеш означава "да се спука" или "да изпусне въздуха". Обаче, казано на български това звучи скучно и не "софистикейтид". Прояви малко разбиране към децата. Учили са в американски университет. Научили са много думи. Каква е ползата, ако не не ги използват? Ученото си е учено.
Освен това интрвюто е взето от г-ца С. Гюрова. Какво можем да очакваме?- "имплодиране" разбира се.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.