Какво ще променят "Досиетата от Панама"

Офшорната индустрия беше на прицел още преди скандала. Сега я очакват още по-тежки времена и натиск за по-голям контрол

До 3 април малцина бяха чували за Рамон Фонсека, един от основателите на кантората Mossack Fonseca. Сега той е в епицентъра на глобална буря
До 3 април малцина бяха чували за Рамон Фонсека, един от основателите на кантората Mossack Fonseca. Сега той е в епицентъра на глобална буря
До 3 април малцина бяха чували за Рамон Фонсека, един от основателите на кантората Mossack Fonseca. Сега той е в епицентъра на глобална буря    ©  Reuters
До 3 април малцина бяха чували за Рамон Фонсека, един от основателите на кантората Mossack Fonseca. Сега той е в епицентъра на глобална буря    ©  Reuters

Темата накратко

Макар вече да свалиха един премиер и да предизвикаха трусове по целия свят, "Досиетата от Панама" тепърва ще отекват. Разкритията от последните дни са едва началото и от всичките 2.6 терабайта данни, изтекли от панамската кантора Mossack Fonseca, ще излизат още много схеми и имена, включително български. Предположението е, че изплувалите до момента Николай Банев, Петър Манджуков и техните съпруги са само прелюдия. Не е изключено обаче очакванията да се появят български политици и по-значими бизнесмени да не се изпълнят. Причината е, че огромният масив документи изисква много работа за засичане на връзки и не е задължително да разкрият хората, които се облагодетелстват от офшорните мрежи. Името на руския президент Владимир Путин например така и не присъства черно на бяло, макар да изплува плетеница от офшорни мрежи, водещи до най-близкото му обкръжение. И макар "Панамагейт" да разкрива схемите на корупцията и властта в Русия, едва ли ще нанесе особени щети на Путин (виж на стр. 28-29). Със сигурност обаче скандалът ще увеличи натиска върху офшорните центрове и техните клиенти и ще

Когато от файловете излязат още български имена, в зависимост от естеството на данните вниманието ще бъде насочено към НАП (укриване на доходи), прокуратурата (данъчни престъпления, пране на пари и корупция), финансовото разузнаване в ДАНС, Сметната палата (недеклариране на имущество, притежавано от лица, заемащи висши държавни постове) или Комисията за конфликт на интереси (недеклариран конфликт на инетереси). Като се има предвид, нито един предходен теч на инфорамция не е довел до ефективни проверки в България, вроятно и сега не можем да очакваме много от властите. В същото време фактът, че информацията идва отвън, със сигурност ще е окаже допълнителен натиск върху институциите, а за медиите ще е по-трудно да заметат данните под килима.

"Привет. Аз съм Джон Доу. Интересувате ли се от данни?" Това енигматично съобщение от анонимен източник до в. Sueddeutsche Zeitung преди повече от година слага началото на най-голямото изтичане на информация.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    chugunitz avatar :-|
    chugunitz
    • - 1

    Капитал, за пълнота на изложението защо не споменете, че нашият анти-офшорен закон беше отменен след пряка заплаха от Европейската Комисия?

    Нередност?
  • 2
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 1
    • + 3

    Много политкоректен наивитет лъха от надеждата НЯКОЙ да анализира терабайтите и да сдъвче българскато инфо за НАП, ДАНС, прокуратура и пр. правоохранителни.
    Да не пропускаме от внимание и факта, че г-жа Алексения от в. 24 часа, която единствена се самонагърби с тази задача, през далечните 1988-1989 г. е било обикновен доносник в Шесто на ДС...

    Глупаво е публиката да чака като на въже за пране да му закачат снимки на второ- и третостепенни играчи от едно време. Защото лица от първа дивизия няма да има...

    Сериозно погледнато т.н. скандал Панама е опит на големите да пренасочат огромните финансови потоци, които се стичат към офшорните зони.
    Всичко останало - виолончелистът на Путин, дядо Камерън, Платини - са част от аксесоарите по въжето за пране.
    Владелците на милионите са "посъветвани" да пренасочат парите си към други - сигурни - места.
    И едно от най-сигурните е ... САЩ...

    Нередност?
  • 3
    ksv2504 avatar :-|
    ksv2504
    • + 5

    С цялото ми уважение към творците по темата,бих желал да заявя,че като консултант съм основал десетки така наречени офшорни фирми.Не се е родил този,който ще спре търговският дух да реши къде да плаща или не данъци.В този смисъл публиката ще си начеше крастата,вестниците ще вдигнат тираж за известно време,ще се вземат палеативни мерки и толкоз.Благодаря.

    Нередност?
  • 4
    mano avatar :-|
    Svetoslav Pavlov
    • + 6

    Много шум се вдига и то без да се разсъждава.
    Да си представим, че имам някакъв бизнес, съвсем легален. И да приемем, че за 1 година съм натрупал скромна печалба от 1 000 000 $. Пак повтарям, съвсем легално.
    Какви са ми опциите ? Да си ги декларирам като печалба и в зависимост къде се намирам да им платя данъците. (някъде се каза, че в ЕС данъците са около 50%). т.е. да се разделя с половината от печалбата на моя законен труд ?
    Следващата ми опция е да си наема добър счетоводител(консултант), който да ги покрие. Дали инвестирайки в Панама, или правейки други законни шашми. Разбира се, ако е добър, ще му се отплатя подобаващо.

    Мисля, че първата опция ще бъде избрана само от хора, които са натрупали не 1 ами 10 милиона, покрили са 9, и за останалия 1 милион са склонни да им платят данъците.

    Разбира се и също, че ако просто получавам заплата от 1000 лв, нямам никаква сметка, да крия

    Нередност?
Нов коментар