Китайската икономика е продължила забавянето си през първите три месеца на годината, въпреки че през март започна да се усеща ефектът от добре изпитани политики за растеж като стимулиране на кредитирането и строителството. Това показват официалните статистически данни за първата четвърт на годината, съобщава Wall Street Journal. За този период икономиката на Китай е нараснала с 6.7% на годишна база срещу 6.8% през предходното тримесечие. Това е най-слабото постижение за Пекин от разгара но глобалната финансова криза през 2009 г., но е напълно в рамките на правителствените прогнози.
Начало на частично възстановяване
През март е започнало частично възвръщане на доверието във втората световна икономика. Това се дължи на рязкото поскъпване на жилищата в градовете с население над 1 млн. души, на известното разхлабване на валутния курс и на ограничаването на отлива на капитали, усилил се в последните месеци на 2015 г. През март валутните резерви на Китай са нараснали за пръв път от пет месеца.
Изнесените в петък данни сочат още, че поредицата мерки за стимулиране на икономиката, предприети в последните 15 месеца, оказват известно влияние. Така например индустриалното производство, продажбите на дребно и инвестициите в имоти са нараснали през март с повече от очакваното.
Кредитирането също бележи ръст. Само през март китайските финансови институции са отпуснали нови заеми за 1.37 трлн. юана (211.3 млрд. долара). Това е много над очакванията на икономистите за около 1.1 трлн. юана нови кредити и почти два пъти повече от съответния обем през февруари, отбелязва Wall Street Journal.
Съмненията остават
Икономисти обаче се питат дали подобреният бизнес климат ще е траен, при положение че от финансовата криза насам стимулите имат все по-малък ефект. "Този възход не е устойчив в перспектива, но може да продължи едно или две тримесечия", смята икономистът от Commerzbank Чжоу Хао.
По време на годишната сесия на парламента през март стана ясно, че приоритет за Пекин е икономическата стабилност, дори и това да означава забавяне на необходимите реформи, които трябва да гарантират устойчив растеж в дългосрочен план. Тогава премиерът Ли Къцян заяви, че е "немислимо" Китай да си позволи да не постигне поставените цели за растеж между 6.5% и 6.7% от БВП.
За целта от ноември 2014 г. Китай намали шест пъти основната лихва, няколко пъти изискванията за резерви на банките и одобри стотици инфраструктурни проекти. Забавянето обаче се оказа по-голямо от очакваното. Миналата година икономиката добави 6.9%, което е най-бавното нарастване от 25 години, но в същото време редица компании продължават да произвеждат прекомерни количества продукция.
Китай обяви план да закрие около 10% от излишните производствени мощности в стоманената индустрия в следващите няколко години, но експерти от бранша смятат, че това е едва половината необходимо количество, за да се възстанови балансът между търсене и предлагане.
"Без значение с колко казват, че смятат да се справят с тези зомби компании, не виждам как ще го направят", казва Алисия Гарсия Ереро, икономист в инвестиционната банка Natixis, която е част от френския холдинг BPCE. "Мисля, че те наистина си представят, че могат да намалят излишните мощности без действителни реформи".
Облекчаването на режима за купуване на жилища заедно с по-ниските ипотеки съживиха имотния сектор в Китай, въпреки че ефектът за момента е рязко поскъпване на големите пазари, докато по-малките градове са препълнени със стотици хиляди празни апартаменти. Това създаде проблеми за правителството и притеснения за ипотечен балон. Продажбите на имоти през първата четвърт на годината са нараснали с 60.3%, а новото строителство - с 19.2%, спрямо предходното тримесечие. Квадратурата на завършените, но непродадени жилища е нараснала със 7.4%.
Как се представя Китай от началото на годината
6.7% нараства БВП през първото тримесечие на годишна база.10.7% се увеличават инвестициите в индустриални активи и инфраструктура през първите три месеца на годината спрямо същия период през 2015 г.
6.8% се е повишило индустриалното производство на годишна база през първото тримесечие при очаквания за 5.9%.
10.5% са се покачили продажбите на дребно през март в сравнение с година по-рано.
Китайската икономика е продължила забавянето си през първите три месеца на годината, въпреки че през март започна да се усеща ефектът от добре изпитани политики за растеж като стимулиране на кредитирането и строителството. Това показват официалните статистически данни за първата четвърт на годината, съобщава Wall Street Journal. За този период икономиката на Китай е нараснала с 6.7% на годишна база срещу 6.8% през предходното тримесечие. Това е най-слабото постижение за Пекин от разгара но глобалната финансова криза през 2009 г., но е напълно в рамките на правителствените прогнози.
8 коментара
Всякакви статистически данни от комунистически управници са меко казано съмнителни.
Китай не е аршина за нас, с който и ние да се мерим. Китай запазиха основите на държавността си , за разлика от нас. Което гарантира държавата да остане основен фактор при организацията на обществото си. И не е лужица за хора , които използват епитети за други хора. Тук става въпрос за реализация на основни правила , спазвани от китайците. Влезте в тубата и вижте как се изпълняват законите при тях. Та какво ще коментира един българин. 26 години преход!!!!!! И още толкова се очертава. Символ на нещо друго е това. По добре е да не искаме да знаем истината.
Иначе Китай е пример за оптимално организиране обществото си. Което съчетава оптималния вариант от минало , настояще и бъдеще. Или казано направо, Китай взема всичко ,което работи , без да гледа на клишета и идеологии. Синхронизирана невъзможното.
"По време на годишната сесия на парламента през март стана ясно, че приоритет за Пекин е икономическата стабилност, дори и това да означава забавяне на необходимите реформи, които трябва да гарантират устойчив растеж в дългосрочен план. Тогава премиерът Ли Къцян заяви, че е "немислимо" Китай да си позволи да не постигне поставените цели за растеж между 6.5% и 6.7% от БВП."
Това е грешка, реформите не бива да бъдат спирани заради временното забавяне на китайския растеж на икономиката. Тези реформи са важни за стабилизирането в икономически и финансов план на страната.
"Китай обяви план да закрие около 10% от излишните производствени мощности в стоманената индустрия в следващите няколко години, но експерти от бранша смятат, че това е едва половината необходимо количество, за да се възстанови балансът между търсене и предлагане."
Заводите със свръх производство също трябва да затворят. Няма смисъл от заводи, които не могат да си продадат продукцията.
"Това се дължи на рязкото поскъпване на жилищата в градовете с население над 1 млн. души"
А, това за обикновените китайци си е лоша новина, защото и без това цените на жилищата в Китай са твърде скъпи, особено за младите семейства.
Към авторите на статията: Правите ли разлика между забавяне на растежа и забавяне? Първото означава по-малък плюс в сравнение със сравнението с по-минали периоди, а второто - просто минус. Смятам, че разликата е доста голяма и че подобни пропуски са недопустими за икономически вестник.
"Миналата година икономиката добави 6.9%, което е най-бавното нарастване от 25 години ..."
3975/chinas-energy-consumption-rises-07pc-first-ha lf-2015-energy
Това е ако се гледат финансовите показатели. Но ако се гледа например консумацията на първична енергия, нейният ръст е вече много по-малък. Например по данни на Националното статистическо бюро в Китай, нейният ръст през 2014 г. е бил 0,3% - и тази малка стойност се обяснява със "състоянието на икономиката". Подобно е било положението и в първото шестмесечие на 2015 г. (ръст 0,7%). Това при положение, че през последните 20 години консумацията на енергия в Китай се е утроила:
http://www.scmp.com/news/china/economy/article/184
До коментар [#6] от "ijj":
Това сигурно е вярно, но задаваш ли си защо е намаляло потреблението на тази първична енергия за местния китайски пазар!? Дали, не е защото китайското правителство започна да затваря въглищни мини и разни огромни заводи за производство на стомана, цемент и така нататъка... а, както знаем точно тези заводи гълтат най-много електроенергия в една икономика.
До коментар [#7] от "Иво":
Така е - това исках и аз да кажа, че понякога един такъв показател като енергоптреблението носи повече информация от финансовите показатели.
Преходът от екстензивно към интензивно развитие е деликатно нещо и не винаги става успешно - това се отнася дори и за икономиките, които безспорно са пазарни. Дали Китай ще успее да направи този преход успешно - честно казано, не мога да прогнозирам.