Тайната на свободната търговия
Преговорите за споразумението ТПТИ между САЩ и ЕС няма да приключат скоро


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
От февруари насам всеки депутат в Бундестага можеше спокойно да се запознае с текстовете по преговорите за Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ), но при някои условия. Трябваше да го прави в изолирана стая в германското министерство на икономиката, да предаде на влизане връхните дрехи, пособията за писане и електронните си устройства, да работи само два часа под погледа на пазач, но без експерт до себе си и да не разгласява нищо от прочетеното.
Затова, когато преди седмица Greenpeace публикува 248 страници, за които твърди, че са бележки от преговорите по ТПТИ, организацията направи стъклена читалня край Бранденбургската порта в Берлин, където всеки можеше да види, чете и снима всичко от поредния теч на поверителни документи.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
14 коментара
По въпроса за арбитража между държави и инвеститори - това е линк към държавите, страни по Конвенцията на Международния център за разрешаване на инвестиционни спорове от 1966 г. във Вашингтон: https://icsid.worldbank.org/apps/ICSIDWEB/about/Pa ges/Database-of-Member-States.aspx?tab=AtoE&rd o=BOTH Вижда се, че освен България е подписана от всички членки на ЕС, вкл. и Австрия, Германия и Франция, изрично посочени по-горе в статията. Така че наистина бих искал да получа повече информация защо нещо всъщност тривиално като разрешаването на правни спорове между държава и чужд частен инвеститор се истеризира до такава степен!
Както САЩ гледат да осигурят държавните поръчки на американски фирма така и ЕС прави същото. Сигурно може и да има някои наивници, но аз лично не вярвам да видя японски влакове в метрото на Прага например. За правото само американци да правят курсове между техните си пристанища нека да си го пазят, защото не мисля, че в ЕС имаме чак толкова много мераклии за моряци, а и все пак явно партньорствата ни и с другите държави също е важна. За козметика и други неща обаче предпопитам първо да се докаже безопасността и после да излиза на пазара.
Статията е пропуснала всичко касаещи ГМО проблеми от доклада на Грийнпийс, а за будните демократи от Икономедия, винаги готови да протестират за прозрачност, фактът че те пази пазач, докато четеш този корпоративен буламач и те претърсват като престъпник, е съвсем в реда на нещата. Грант ми дай, мила моя Фондацийо и не ме мъчи.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход