Когато Ердоган удари

Отстраняването на премиера Давутоглу означава засилване на авторитаризма в Турция и вероятен разпад на сделката с ЕС за бежанците

Тук се слуша само Ердоган    ©  Reuters

Имаше време, когато паралелите между двата политически тандема - руският президент Владимир Путин и неговият верен премиер Дмитрий Медведев и техните аналози в Анкара Реджеп Тайип Ердоган и Ахмед Давутоглу - изглеждаха особено изкушаващи. Само че тази аналогия, винаги по-скоро атрактивна, отколкото вярна, вече не е валидна. Защото докато Медведев продължава да служи послушно на своя патрон, Давутоглу беше свален от сцената.

Внезапното му отстраняване каза много за посоката, в която е поела Турция, и за амбициите на Ердоган към абсолютна власт. За България това означава, че ще трябва да се настрои към все по-притеснителните развития в големия съсед от юг. Един от първите преки ефекти от тях е изглеждащият силно вероятен разпад на сделката между Турция и ЕС за възпиране на бежанската вълна. Ако това се случи, България ще бъде на първа линия на нов мигрантски поток. Дори и да не се стигне дотам Турция да товари бежанци на автобуси и да ги праща към България, няма съмнение, че в отсъствието на относително умерения Давутоглу, както за София, така и за Брюксел и Вашингтон ще е по-трудно да намерят общ език с Анкара.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 2
    • + 6

    Бях се зарекъл да не чета Светломира Гюрова, защото превежда лошо и много тенденциозно неща, които представя за свой авторски коментар, но темата "Турция" ме интересува и се изкуших.
    Напразно.
    Тенденциите в турската политика, които г-жа Гюрова обяснява с днешна дата, са видими и за неекспертите още от изборите през лютото на 2015 г., когато ПСР не получи парламентарно мнозинство. И трябваше да се случат атентатите в Суруч и в Анкара, за да се накара стадото да избере сигурността, разбирай - Ердоган.

    По-интересно е не да се гадае за името на бъдещия премиер, което прави авторката, а да се анализират вариантите на отношенията ЕС - Турция.
    Но това Гюрова не може да го направи...

    Нередност?
  • 2
    jle45496879 avatar :-(
    Έλενα Σοροκίνα
    • - 3
    • + 1

    Здравейте!
    Българските политици трябва да провеждат такава политика, която да не позволява на турската страна да се включва във вътрешният и външен политически живот на страната ни! А то в последните 20 години политическите сили и особено управляващите нашата страна, предадоха руководящите роли в ръцете на турските власти и сега има такова осещане че, България е колония на турция, а в скоро време ще стане официално територия на турция. Цялата юго, югоисточна и югозападна територия на България принадлежи на турското правителство. Селскостопанските земи и управленческите органи са под управление на турското правителство. Нашата България постепенно умира, и това е по вина на управляващите органи на страната!

    Нередност?
Нов коментар