Германия и Франция забавят икономическия си растеж
Причините са опасенията от глобалната несигурност и отслабването на износа


Ваня Димитрова

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Централните банки на двете най-големи икономики в еврозоната Германия и Франция намалиха прогнозите си за годишния им икономически ръст в петък, което може да се изтълкува като знак, че икономическото възстановяване на еврозоната може би вече губи скорост. Причината за ревизиите е по-слабото външно търсене, което ще се отрази на износа, въпреки че банките отбелязват, че поне вътрешното търсене се оживява. Така брутният вътрешен продукт на Германия се очаква да нарасне с 1.7% през 2016 г., с 0.1 процентни пункта по-малко спрямо декемврийската прогноза на Бундесбанк, а през 2017 г. - с 1.4% спрямо предишните очаквания за 1.7%. Подобна е ситуацията и за Франция, където Banque de France намали предвижданията си за икономически ръст от 1.5% до 1.4% за годината. Инфлацията и в двете страни ще остане потисната през 2016 г., преди отново да скочи рязко след това.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Еврото е лошо конструирано. Просто няма начин да се съчини такава валута, която да се емитира само за кредит, т.е. заем, да не си и собсвеник и да работи. Целия прибавен продукт извън началния пуск на еврото трабва да е на заем. Като се свършат облигациите от първата година на пъскането му, т.е. в 2010 започва криза. Когато заема по имитиране на еврото достигне 100% се спира разтежа, защото всичко отива за лихвите на заемите.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.