Енергийни компании искат подкрепа от ЕС за морските вятърни централи

Индустрията настоява за ясни правила и приоритети

Великобритания е страната с най-голям пазарен дял на пазара на вятърна енергетика
Великобритания е страната с най-голям пазарен дял на пазара на вятърна енергетика
Великобритания е страната с най-голям пазарен дял на пазара на вятърна енергетика    ©  DAVID MOIR
Великобритания е страната с най-голям пазарен дял на пазара на вятърна енергетика    ©  DAVID MOIR
Цената на електричеството от вятърна енергия би могла да намалее до 10 години.

Група от енергийни компании, сред които и поделенията за възобновяема енергия на General Electric, Siemens, RWE, Iberdrola, Statoil и Vattenfall, поискаха Европейският съюз (ЕС) да определи като приоритет развитието на вятърната енергия, съобщава The Guardian. В открито писмо те обявяват, че ако ЕС подкрепи правилно развитието и строежа на вятърни централи в морето, в рамките на едно десетилетие ще започнат да произвеждат електричество на същата цена, на каквато се произвежда и това от изкопаемите горива. Според енергийните компании морските вятърни централи могат да играят съществена роля в европейската енергийна сигурност. Засега Европейската комисия подчертава, че газът е приоритет за плановете ѝ за гарантиране на сигурност.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

Все още няма коментари
Нов коментар