Сценарият Brexit: Какво се случва в първите седем дни
Това е сценарий, който политиците планираха сериозно, докато се молеха той никога да не се случи, коментира Алистър Макдоналд за Reuters.
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Бюлетините са пуснати. Британците са се произнесли на референдума за членството си в Европейския съюз и искат да излязат. Това е сценарий, който политиците планираха сериозно, докато се молеха той никога да не се случи, коментира Алистър Макдоналд за Reuters.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
И без петел ще съмне.
Хубав анализ,браво! Без сълзи и сополи!
"Великобритания ще трябва да се откаже от ротационното си председателство през втората половина на 2017 г., Естония може да получи по-рано шестмесечния пост."
Тази констатация излиза извън първите седем дни и може би затова има нещо много показателно в нея. Защото резултатите от британския референдум могат да се разглеждат като част от един по-продължителен процес, който отдавна се коментира от видни европейски политици. А именно - че Еврозоната ще направи опит за по-голяма икономическа и политическа интеграция, а за останалите страни членки ще остане участието в общия пазар и задължението да се спазват европейските правила.
При тази ситуация пред България има 2 възможни пътя:
1) Да постъпим като Словакия и прибалтийските страни и да направим всичко възможно да влезем в Еврозоната.
2) да постъпим като Чехия, която предпочете да остане извън Еврозоната.
Изборът между тези 2 пътя е свързан не само с краткосрочни или среднорочни, но и с дългосрочни съображения. А също и с предпочитания към едни или други ценности. Поради това темата се нуждае от сериозен дебат. Обичайните коментари по темата са, че първият път е невъзможен за нас, поне в близките години - но така ли е наистина?
Очаквайте: съжаление - от загубата на близо 20 процента от европейската икономика и още по-голяма част от военното и глобалното влияние на съюза
ЕС няма военни структури за да има влияние. Англия е пълноценен член на нато от самото му създаване и си остава твърдо такава. Ред други европейски страни не влизащи формално в НАТО като Швеция, Австрия, Швейцария или Финландия тясно си сътрудничат с алианса, въоръжените им сили и оборудването им е съвместимо с Натвските стандарти, а също участват в съвместни разработки, закупки и доставки на въоръжения и друго военно оборудване. Коментара на Дневник леко куца...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.