Brexit води с 1 милион гласа
Желаещите Великобритания да излезе от ЕС са напред с 4% от вота при над 2/3 докладвали избирателни секции
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Референдумът в Обединеното кралство се приближава все повече до победа за Brexit. Към 4:30 сутринта местно време (6:30 българско) лагерът в подкрепа на напускането на ЕС от Великобритания води с убедителните 700 хил. гласа - 11 188 хил. гласа срещу 10 423 хил. гласа в подкрепа на оставането в ЕС (До 7:10 разликата се увеличи на близо 1 млн. гласа, a процентното съотношение между гласовете - 52:48 в полза на Brexit - бел. ред.). Преброени са гласовете, пуснати в 277 секции от общо 382, а лидерът на UKIP Найджъл Фараж вече обяви победа. "Ако прогнозите сега са верни, значи имаме победа на истинските хора, на обикновените хора, на свестните хора", обяви Фараж пред свои привърженици, цитиран от британските медии. "Нека 23 юни влезе в историята като нашия Ден на независимостта!", добави още лидерът на крайно дясната партия. Лейбъристката партия е заявила, че "работи по сценарии за Brexit", съобщава Guardian. Дори BBC са излезли с позиция, че референдумът е решен в полза на излизането на страната от евросъюза.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
заяви, че евентуален Brexit може да предизвика втори референдум за независимостта на Шотландиа. --- Ниакой си не е изпил кафето :-)
О, чудесно, много се радвам. Те са Трянския кон в ЕС, да си ходят където искат и без това идета за съюз им е по дефиниция чужда. Да ги видим.
На Шотландския референдум за независимост миналата година основния аргумент за оставане във Великобритания беше, че така Шотландия нямало да запази членствените си права в ЕС. Хитреци.
Изобщо не мисля, че ще липсват. Това е един хубав рестарт за сюъза, в който под влияние на британците беше разединен.
Резултатът от референдума показва колко прав е бил де Гол с дългогодишната си позиция против приемането на Великобритания в Европейската икономическа общност (тогавашното наименование на ЕС). После, след като това приемане става факт, Жан Моне коментира случая като пример как институциите са по-силни от отделната политическа личност, дори и когато тази личност е де Гол. И все пак, оказва се че де Гол е бил прав.
Сега сигурно в стопанско и финансово отношение ще се намери някакъв оптимален изход от кризата. По-трудното ще е да се преодолее психологическият шок, както и съмнението в европейската идея.
Фаражчето ликува, а кой ще поеме политическата отговорност от обезценяването на лирата и икономическата несигурност, той и неговите полуграмотни избиратели???
Резултатът от референдума няма задължителен характер, а има за цел да определи нагласите в обществото. Така че политическата отговорност за това дали и как точно ще се извърши е на политическата класа и на бъдещите правителства които ще вземат тези решения.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.