Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Непосредствените резултати от британския шок и ужас са два - обещание за оставка на Камерън и сеизмичен трус на финансовите пазари, като в първите часове паундът се срина до 31-годишно дъно. И това е само първият предвестник на започващата буря, която заплашва да потопи Великобритания в рецесия и да удари крехката световна икономика (какви са непосредствените опасности и дългосрочните страхове вижте тук).
Не е задължително Brexit да е смъртната присъда на ЕС, но със сигурност ще го промени до неузнаваемост. Очакванията в България, че сега в суматохата страната ни ще бъде поканена в еврозоната и Шенген, за да се демонстрира сплотяване, са по-скоро наивни. Тласък към интеграция ще има, но за България той идва с опасността да бъде оставена в периферията заедно с другите бедни и нереформирани държави.
Как се стигна до пиянството на цял един островен народ, срещу какво всъщност гласуваха британците и как референдумът се превърна в отдушник за екзистенциалните им страхове вижте тук.
Дейвид Камерън има всички шансове да влезе в историята като британския премиер, разкъсал два съюза - ЕС и Обединеното кралство. Първият вероятно ще намери начин да оцелее, макар на 23 юни с над един милиона гласа преднина британците гласуваха да го напуснат. За втория не е сигурно, след като премиерът на Шотландия (62% вот за оставане) Никола Стърджън заяви, че страната й продължава да вижда бъдещето си в ЕС и е възможно да направи нов референдум за независимост. А от "Шин Фейн" декларираха, че Лондон вече няма как да представлява интересите на жителите на Северна Ирландия (56% за оставане) и е време за обединение с Ирландия.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове