Лудият Brexit ден на Европейския парламент
Британският радикал Найджъл Фараж се скара с колегите си евродепутати и с Жан-Клод Юнкер на първото заседание след референдума за Брекзит


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Европарламентът рядко става сцена на разгорещени дебати, но извънредното заседание заради напускането на ЕС от страна на Великобритания, определено бе изключение. В центъра на вниманието беше евродепутатът от 17 години и виден евроскептик Найджъл Фараж от Партията за независимост на Великобритания (UKIP). Като едно от лицата, водили кампанията за напускане на страната от ЕС, той откровено заяви на колегите си "сега не се смеете, нали".
Фараж явно има странна представа за как работят международните преговори, които предстоят на страната му, както и как работят човешките отношения принципно. Той първо нахока евродепутатите, от които бъдещото споразумение с Лондон ще зависи, че не са работили истинска работа никога в живота си, и след това ги призова да бъдат по-кооперативни в предоговарянето на сделката между Великобритания и ЕС.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
33 коментара
Фараж прикрива неувереността си в текущата ситуация с обиди и заплахи и по този начин очаква да накара ЕС да му играе по свирката. Винаги е бил палячо.
Фараж се държи като абсолютен инфантил. 17 години е евродепутат, да му се чудиш на акъла, като толкова е бил срещу ЕС.
Помнете това - "Шотландия, не ви предаде"...имам някакво чувство, че държавите от 27, ще станат 29 ...и Северна Ирландия също не предаде ЕС...
Фараж в целия му "блясък" - двуличен,простоват,нагъл и лъжлив.
Фараж - добър, лош - е представител на страната си в ЕП, изпратен там с гласовете на британските граждани.
В качеството си на какъв бай Юнкер му сочи вратата? Председателят на ЕК е нищо повече от един назначен висш чиновник, който освен емоции демонстрира и елементарно непознаване на правилата. Обединеното кралство е член на ЕС до момента на приключването на процедурата по напускането на съюза. Тя не само че не е стартирана от британското правителство, а както цитират по-горе премиера Камерън, това може да направи неговият приемник, а той ще бъде избран до 3 месеца. Демек ОК не бърза...
Втръсналите мантри за стабилност и единство на ЕС и институциите му, които повтаря и Борисов, са глупави и безсмислени. По-скоро трябва да се направи анализ на причините, довели до вота на мнозинството, участвали във референдума британски граждани, защото част от тези причини са видими и с просто око:
- чувството за национална принадлежност не прие глобалисткия модел на съединени европейски щати;
- размиването на националната принадлежност на евродепутатите в принадлежност на някакви европейски квази партии;
- разрастването на абсурден самовъзпроизвеждащ се бюрократичен апарат, който измества демократичните принципи за вземане на решение;
- възможността на лица в сянка, които не са част от механизмите на ЕС, ЕК или ЕП, като канцлерът Меркел, да задават дневния ред на целия съюз. Пресен е примерът с мигрантите, натискът за приемане на Турция в ЕС.
След ОК подобна стъпка се надига и в други страни-създатели на ЕС.
Вместо да плямпат за единство, т.н. лидери да потърсят проблемите преди вълната да ги отнесе.
Фараж в целия му "блясък" - двуличен,простоват,нагъл и лъжлив.
До коментар [#5] от "D-r D":
Много от изброените от Вас недъзи във функционирането на ЕС се дължат именно на неприемането на стария проект за европейска конституция и стопирането на процеса на федерализация с компромисите от Лисабон. Митичната евробюрокрация,макар че си има трески за дялане, е далеч по-ефективна и малобройна от тази на почти която и да било страна член на ЕС.
Ролята при общоевропейски кризи на такива като Меркел или други премиери и ръководители на 3-4 от най-развитите страни идва от силно орязаните правомощия на европейските институции,включително парламента в Брюксел. Реално желанието за по-голям суверинитет на отделните държави / елити / води до невероятните каши на които често сме свидетели.
И в края на всеки филм нещо се разсмърди местните политици,независимо в коя от държавите, винаги си избърсват ръцете с "Брюксел"......
"Или, както по-правдиво можем да я наречем днес - дуалното кралство на Англия и Уелс...Трябва ни общоевропейска гранична полиция, която да пази свободното движение на нашите народи. Трябва ни европейски капацитет, с които да се борим с тероризма и международните престъпни мрежи. Аз лично мисля, че ни трябва и обща защитна общност, защото САЩ няма повече да плаща за нашия безплатен обяд."
Както обикновено, Верхофстад уцелва право в десетката.
До коментар [#6] от "thepirineagle":
Не познавам г-н Фараж, а по препредадени медийни портрети не се наемам да съдя за когото и да било.
С интерес четох коментара ви. Да, това, което пишете е познато - и за федерализацията, и за орязаните правомощия на евроинституциите. Що за безумие е законодателният орган - ЕП, да няма законодателна инициатива! В същото време националните представители мутират в членове на европейски квази партии и се подчиняват на някаква измислена наднационална партийна политика.
Британският плебисцит - с всичките му кусури: тотално медийно облъчване, нищожна разлика между вотовете - е удобен момент да се анализира какъв тип съюз отговаря на вижданията на гражданите на Европа, а не какъв съюз се и харесала политическата върхушка.
Много ясен извод, който намира основание в нарастващата подкрепа на антисистемните движения, е че глобалисткият модел е отхвърлян. Европейските граждани не желаят да се разделят с националната държава.
Политиците трябва да ги чуят, а не тихо и кротко, в пълна секретност да ни натресат с спешен порядък като подарък за чао на Обама ТТИП.
Предпочитам глобализмът да се изчерпва с Кока Кола :І)
До коментар [#5] от "D-r D":
Макар и да съм съгласен с част от тезата Ви, категорично не споделям, че председателят Юнкер и останалите евродепутати трябва да се държат почтително с Фараж(умишлено не използвам обръщението г-н).
Не може да вчера да си обиждал колегите си, не може дори и в речта си днес да ги обиждаш и да очакваш възпитато отношение.
Не може да спомогнеш за излизането на ОК от съюза с помощта на откровени лъжи и клевети, не може след референдума да се отречеш от почти всичко казано и да очакваш възпитано отношение.
Не може с последните си действия на практика да си предизвикъл катаклизъм в световен мащаб и да очакваш възпитано отношение.
Вероятно посочените от Вас причини са повлияли на решението на гласуващите за излизането. Но както съм сигурен, че сте проследил, кампанията за излизане се крепеше на три стълба – за 50-те милиона дневно, които уж ОК наливало в ЕС, за ограничаванто на имиграцията и последно за връщането на националния сувернитет. И от трите се отрекоха още на следващия ден! Което превръща Фараж в откровен лъжец според моите критерии. Само че този е от най – долните, защото преследвайки собствената си амбиция, подведе цяла една нация.
В един от последните си текстове писахте, че евразийският модел върви към разрастване(конкретно посочихте присъединяване на Индия и Пакистан към ЩОС), а сега този човек спомогна за европейското разединие и отслабване. Е не, аз този човек няма как да го уважавам независимо кой го е изпратил там.
Радвам се, че поне от време на време тези чиновници там реагират като нормалните хора. В крайна сметка най – накря ни опровергаха, че са студенокръвни бюрократи.
До коментар [#9] от "ded":
Благодаря за интереса към моите коментари. Определено трябва да попрецизирам изказа си, за да не давам основания за погрешното им тълкуване. И за това благодаря.
Нали не ме възприемате като адвокат на г-н Фараж?
Между другото - не че ви си бъркам в отношенията - за мен употребата в обръщението на г-н/г-жа е уважение не толкова към обекта, а към себе си, защото можеш да надмогнеш моментните емоции и да гледаш на опонента като на човешко същество.
Не, не съм следил кампанията, която реално тече от почти година в ОК. Заради една реплика на мой коментар от събота, обаче, много бързо навлязох в темата, за да мога да отговоря.
Моля да отговорите на себе си какво ви дава ЕС. Свободното придвижване и поевтинелия роуминг не ги включвайте. Е?
Темата за противопоставянето на националното и глобалното ми е интересна и в текста, който споменавате, се опитах много пътем да вкарам в темата и ШОС. Не за друго, а защото тази организация - поне по това, което чета - е базирана на принципа на запазване суверенитета на националните държави. Тръгнала като съглашение на 5 съседни държави да намалят военните си контингенти по границите за избягване на конфликти, с присъединяването на Индия и Пакистан ШОС става сериозна икономическа и политическа сила.
Не се вълнувам от и местоположението (обраслото с много негативизъм в българското му разбиране - азиатско), а от основополагащите принципи. Не сравнявам ЕС с ШОС, защото те нямат допирни точки.
През 50-те г. европейското обединение беше замислено като френско-германски картел за въглища и стомана. Повече от половин век по-късно картелът като политика за осигуряване на пазари и работна ръка и натискът на задокеанския глобализъм направиха от ЕС този хермафродитен политически модел, който обсъждаме.
А защо да не поразсъждаваме, че британците с тънкия си имперски усет, скочиха в последната спасителна лодка? Както казва един известен анализатор: в ЕС започна много да мирише на пресно отпечатани банкноти...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.