Притесненията на инвеститорите за италианската банкова система не са случайни. Само за два дни в началото на юли цените на акциите на най-старата банка в света и третата най-голяма в Италия Monte dei Paschi di Siena паднаха с 30%. Причината беше искането на ЕЦБ банката да намали с 10 млрд. евро натрупващите се кредити. След като Брюксел отхвърли желанието на италианския премиер Матео Ренци да инжектира държавни средства в банковата система (където лошите кредити надхвърлят 18% и възлизат на около 360 млрд. евро), дългосрочните ползи от ново финансиране биха били ограничени, освен ако Италия не създаде функциониращ пазар за тези дългове, коментира Financial Times. Само 19 млрд. евро лоши кредити са били продадени миналата година, показват данни на PwC.
Засега планът на правителството е да използва фонда Atlante, структуриран като частен, който да изкупи част от лошите дългове и да се дават държавни гаранции за заемите. Мерките обаче не успяха да възстановят доверието и анализатори смятат, че някои от трудностите пред Рим в справянето с необслужваните кредити са по-високи от тези в други европейски страни с дългови проблеми.
"Стъпките на италианското правителство са в правилната посока, но няма как да спре дотук", коментира Филипо Алоати, анализатор от Hermes, пред Financial Times. "Това е проблем на изоставаща икономика, на система, която е все още твърде центрирана около банките. Въпросът е дали италианските банки са най-подходящите собственици на този тип актив".
От общия обем на лоши кредити от 360 млрд. евро 200 млрд. са дългове на кредитори, които вече са неплатежоспособни, и от тях 85 млрд. евро все още не са отписани официално.
Обезпечения за купувачите на лошите кредити
Важно за купувачите на дългове ще бъде видът на обезпеченията към тях. В Испания много от лошите кредити на банките бяха свързани с ипотечни заеми. Но в Италия над 80% от необслужваните кредити са на нефинансови компании, така че ще е трудно да се предвиди какво ще е тяхното обезпечение. През април централната банка на Италия заяви, че половината лоши кредити в страната се покриват от обезпечения за сметка на кредитополучателите. Въпреки това удържането на част от дълговете на кредитополучателите за обезпечение вероятно ще е по-трудно. Все пак заемите трябва да се обслужват.
Инвеститорски интерес все пак има
Давиде Серра, основател на Algebris Investments, който има фонд за необслужвани кредити, заяви, че при ситуация на ниски лихви италианските лоши кредити, обезпечени от имоти например, предлагат най-високото съотношение между риск и възвращаемост на световно ниво. Икономическото забавяне по света и в Италия обаче може да се окаже съществена пречка пред развитието на пазара за лоши кредити. А ако този пазар не успее да тръгне нагоре, линията между това, което все още е местен италиански проблем, и надвисналата сянка над Европа става все по-тънка. "Има много хора, които могат да си обслужват кредитите, но може да не могат да ги изплатят в бъдеще. Има много зомби компании, които се държат заради ниските лихви", добавя анализаторът Мълани от Berenber пред Financial Times.
UniCredit и Santander се отказаха от сливане на подразделенията си за управление на активи
Двете банки трябваше да слеят подразделенията си за управление на активи - Pioneer Investments и Santander Asset Management, а сделката се оценяваше на 5.3 млрд. евро. От UniCredit отбелязват, че след обсъждане на възможните решения, свързани със спазването на нормативните изисквания на регулаторите, не са открили приемливо решение. Сега най-голямата италианска банка ще търси други възможности, в т.ч. и публично предлагане, за подразделението си за управление на активи Pioneer, което развива дейност и в България, в рамките на плана за преструктуриране. UniCredit още обмислят да увеличат капитала си с до 5 млрд. евро, както и да продадат дела си в полската Bank Pekao.Притесненията на инвеститорите за италианската банкова система не са случайни. Само за два дни в началото на юли цените на акциите на най-старата банка в света и третата най-голяма в Италия Monte dei Paschi di Siena паднаха с 30%. Причината беше искането на ЕЦБ банката да намали с 10 млрд. евро натрупващите се кредити. След като Брюксел отхвърли желанието на италианския премиер Матео Ренци да инжектира държавни средства в банковата система (където лошите кредити надхвърлят 18% и възлизат на около 360 млрд. евро), дългосрочните ползи от ново финансиране биха били ограничени, освен ако Италия не създаде функциониращ пазар за тези дългове, коментира Financial Times. Само 19 млрд. евро лоши кредити са били продадени миналата година, показват данни на PwC.
1 коментар
Не мога да разбера къде е грандиозния проблем с тези лоши кредити. В малка България с нейните множество малки банки имахме дълго време близо до 25% лоши кредити и оцеляха! Даже със завидна капиталова адекватност... Така че италианците да не се гевезят а да си увеличат капиталовата база.