Гръцките банки вдигат лихвите по депозитите
Разликата в доходността по нови влогове достига 0.5 пункта.
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
В опит да привлекат милиарди евро, които се намират извън системата на финансовите институции, гръцките банки предлагат по-високи лихви по депозитите, като в редица случаи разликата от средния показател достига половин пункт.
По този начин се прави опит и да бъдат задържани депозити, след като през юли бе облекчено ограничението върху размера на средствата, които може да се теглят от банките. Сега вече е позволено за нови депозити, т.е. средства, върнати в банките, да се тегли пълният обем на депозита и до 30% от пари в брой, изпратени от чужбина.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
"От ноември насам гърците изтеглиха над 40 млрд. евро от банките от страх, че страната може да напусне еврозоната."
"Понеже значителната част от изтеглените средства не напуснаха Гърция, смята се, че те са още в страната по касетки в трезори или по домовете."
Изберете си едно от двете. Ако Гърците си пазят парите в трезори, значи се притесняват от стабилността на банковата система. Иначе какво им пречи да си обменят парите в Евро и пак да ги тикнат в банката.
нашите "стабилни" банки дават около 0 процента, а гръцките дават повече след всичко което преживяват гърците, за какво говорим тогава - лошо управление, алчност или нещо друго...
До коментар [#2] от "it4":
Точно това е логиката на лихвата - при по-висок риск се дава по-голяма лихва. Коментарът ти е лишен от финансова логика.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход