Висши учебни затруднения
Какво притеснява британските университети и техните студенти от ЕС след Brexit


Валентина Миланова

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
- Британските университети са алма матер на 2.3 милиона студенти, от които 138 хил. са европейски граждани. Не случайно 9 от 10 академици на Острова бяха срещу идеята Великобритания да напусне ЕС.
- Въпреки несигурността на тревогите поне за следващите две години значителни промени не се очакват нито по отношение на размера на таксите и достъпа до студентски заеми, нито в статута на студентите от ЕС, които сега са приравнени с британските.
- Заради членството на Великобритания в ЕС сега европейските студенти в Англия са приравнени на британските и плащат намалена университетска такса в размер на 9000 паунда (или 20 405 лева) на година. От 2017-2018 г. тя ще бъде повишена на 9250 паунда и може да расте още в зависимост от инфлацията.
- Само че ако в резултат на Brexit студентите от ЕС изгубят достъпа си до преференциални заеми и таксите им скочат, това неминуемо ще намали интереса им към британските университети.
- Другото голямо притеснение в академичните среди на Острова е за загубата на хора и финансиране. Близо 15% от преподавателите в британските университети идват от ЕС. Той допринася и 800 млн. евро годишно към финансирането на научноизследователска дейност във Великобритания.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Интересен е примерът с Единбург, защото ако един човек от Лондон иска да учи в Единбург той плаща такса от 9000 паунда, ако е от ЕС не плаща нищо.
Много ми е любопитно как би се възприела такава трактовка у нас, ако не си от София примерно, таксата ти за СУ да е във 3-5 рен размер по-голяма. Но Британците са странни.
В момента никой не знае какво ще стане с Брексит, за това импровизации до безкрай, но можем да бъдем сигурни че Тереза Мей ще използва всички ходове в пазарлъците с ЕС, и работници в Англия, и студенти и каквото се сетиш.
До коментар [#1] от "stoiank":
Това би се случило само, ако двете държави се разделят. Което вече излиза от концепцията за София - провинция. Да не говорим, че в случая по скоро става въпрос за софийски студенти на Пловдивски университет.
Това първо. Второ, че шотландците не са британци. Етнически, лингвистично, всякак. Те имат брак по сметка. Така че за шотландците при отделяне от Великобритания англичаните ще са просто поредните европейци.
Мен ми е интересно защо Мей ползва такъв глупав блъф. ЕС може само да спечели, ако Великобритания изгони своите предимно интелигентни имигранти. Ползването им като разменна монета не би трябвало да има ефект, особено върху твърдата позиция на ЕС.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.