Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Едно притеснение обзема много европейски политици, когато стане дума за бъдещето на ЕС. И то не е, че Германия ще е твърде силна (тя вече е) или че ще може да определя правилата (тя вече го прави). А че в крайна сметка един ден германците ще станат като тях - ще приоритизират националния си интерес над европейското бъдеще и единство и няма да се интересуват толкова много за проблемите на другите.
За щастие Ангела Меркел тази седмица доказа, че този ден е още далеч. Канцлерът реши, че е време да поговори с другите в съюза за това дали те искат той да се движи нанякъде и ако да - накъде. Ето три важни извода от тези срещи.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
"Едно притеснение обзема много европейски политици, когато стане дума за бъдещето на ЕС. И то не е, че Германия ще е твърде силна (тя вече е) или че ще може да определя правилата (тя вече го прави)." Това изказване е малко пресилено. Какви правила са определили? ЕС се дезинтегрира. Европейска армия, о майко мила и кой и как ще я командва. Та европейските армии, с изключение на френската (британската не я включвам, както и тази на украйна) нямат боен опит извън мисиите в Афганистан и Ирак. С кого ще се бие европейската армия? С Русия? С Турция? Поредната глупост. Европейска армия, сами си представям как ще се вземат решенията там - никак. Но разбира ще има нужда от нова администрация, сгради, срещи, командировки и кум други бла бла дейности, с цел по-доброто координиране на европейските армии. Няма нужда от европейска армия или още и още бюрократщина, а от единство между европейците. В рамките на НАТО има достатъчно възможности за сътрудничество, съвместни учения, обмен на опит информация и т.н. и то в сътрудничество с най-мощната военна машина в света (поне за обозримото бъдеще) с най-високо технологичната армия в света. Така че и федерация да направим и армия и др. разни измишльотини като френската идея да се създаде своебразна структура за надзор на еврозоната, за да се решат структурните дефекти на еврото няма да доведат до желаните резултати. Само си предтсавям кой и как ще участва в тази армия. Германците ще викат на ви пари, ние много много няма да участваме, че знаете последния път какво стана. Франзуците ще вземат инициативата и ще започне едно изграждане по френски модел. Страните от източна Европа ще кажат ОК, ама дайте повече пари. Швеция и Финладния няма да участват. Австрийците и датчаните ще имат изключение от споразукението. България ще участва с две ръце по усвояването на средставата и може би и някой и друг контингент, само да не трябва да воюваме срещу Русия, Турция или някой друг, на когото малодушните български политици се опитват да угодят. И каква ще стане тя?
Когато един политик застава начело на цял един континент и по време на управлението си от бленувана земя и място, където хората живееха най-добре в света, го превърне в място с хиляди проблеми, финасова и икономическа криза и разграден двор, какво може да се очаква още от този политик? Историята ни учи че при липса на механизъм за отстраняване на политика от властта, това което може да се очаква е чрез всички възможни средства, интриги, натиск, заплашване и тук таме неофициални обещания да сграбчи креслото си и да пази властта си, дори и с цената на пълна разруха, диктатура и война.
Ако тръгне след Меркел, ЕС тръгва към своята гибел. Гибел не само за ЕС като наддържавна институция, а и за държавите, от които е съставен.
До коментар [#2] от "knb":
Ако немците не отхвърлят меркел за следващия мандат има и други начини за отстраняването и.
Ей предишните писачи - по-спокойно, ще си вземете рублите :) по-горе и мантри не бях чел скоро :) Бъдете спокойни - Европа ще преживее детските си болести и ще стане все по-силно и единна. Всички разбраха през последните месеци, че това е пътя! Армията вече е решена, ще се постигне съгласие и по миграцията след простотиите на Турция през прозореца следните месеци. Проучванията показват, че никога не е имало по-висока подкрепа и сред хората.
Че промяна трябва да има е ясно. Ако всичко беше наред хората в Англия нямаше да гласуват против ЕС. Миграцията е просто най-яркото проявление на неработещите европейски институции. Ако си бяха вършели работата отдавна щеше да има разписани правила за разпределение на бежанци по държави, финансиране издръжката на бежанците и процедура за случаите, когато общия брой бежанци са повече от сбора на всички квоти на членовете на ЕС.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.