Защо Брюксел захапа Apple
Гигантската глоба от 13 млрд. евро за технологичната компания е нова фаза в глобалната война срещу избягването на данъци
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
- Действията на Вестагер са дръзки и революционни, тъй като стъпват на законодателството за държавна помощ, за да преследват съмнителни данъчни схеми.
- Освен че е намеса в правото на страните в ЕС да определят данъчните си политики, решението създава несигурност в бизнеса, че може да бъде преследван със задна дата.
- Действията на ЕК рискуват и да разпалят напрежение между Европа и Америка в момент, когато големите икономики се опитват да координират усилията си срещу избягването на данъци.
"Вие сте прехвърлили тази златна кокошка в Ирландия. Преместили сте я в три компании, които не плащат данъци в Ирландия. ... Това са перлите в короната на Apple Inc... Хора, това не е правилно."
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
20 коментара
Докато се облагат доходи, а не активи.. все ще е така. Големите ще стават все по-големи, малките - все по-малки. А доходите ще се крият кой колкото може/а варианти има винаги/.
Докато Уорън Бъфет плаща по-малко данъци отколлкото секретарката му.
Реално обаче кой получава повече услуги от държавата? Бъфет или секретарката му? Полицаите пазят всички имоти.. всички ценности на Бъфет.. и на секретарката също.. както и животите им. Но кой има повече ценности? Ами Армията на САЩ? Само хората ли пази тя или и богатствата на хората? Каква част от бюджета и се плаща от богатите? Ами спазването на законите, тия закони които пазят хората, но пазят и собствеността им?
Удобно сбърканите данъчни системи.. за богатите, искат само средната класа да плаща. Обаче средната класа изчезва и няма откъде да дойдат парите за държавите.
" Всъщност опасението в САЩ е, че Европа посяга към онези над 2 трлн. долара необложени печалби, които американски фирми държат по света. На теория върху тях трябва да бъде платен данък в САЩ, когато бъдат репатрирани."
За да продава в ЕС една компания трябва да регистрира фирма в ЕС. Епъл са регистрирали три в Ирландия. Продавали са в ЕС, като са издавали фактури от Ирландия и следва да бъдат обложени с местния корпоративен данък от 12.5%. Епъл се споразумяли с ирландското правителство и платили 0.005%. Това е държавна помощ към частен субект и създава неравнопоставеност на пазара. Защо Епъл да имат такива данъчни подаръци? ЕК трябва да съди Ирландия. САЩ няма защо да скачат. Епъл са продавали в Европа и трябва да платят данъка в Ирландия.
"Ако си поръчам такси през Uber, аз използвам приложение, създадено в САЩ, през компания, базирана в Холандия, за да получа самонает шофьор, който да дойде да ме вземе във Великобритания - никак не е очевидно къде точно от данъчна гледна точка се е случила тази транзакция"
Uber трябва да създаде компания регистрирана в член на ЕС. Ако издава фактури на български лица от Холандия, ако не се лъжа, са длъжни при надвишаване на оборот от 50 000 лв да регистрират фирма в България. По подобен начин стоят нещата и с другите страни от ЕС. Въпроса е че има данъчни вратички като в случая с Епъл.
"В центъра на спора e регистрираната в Ирландия Apple Sales International (ASO), дъщерна компания на Apple Inc. През нея минават всички печалби от продажбите на Apple в Европа. Само че според споразумението с правителството в Дъблин ASO има правото да ги разпределя към свое "централно управление", което съществува само на хартия, без служители и собствени помещения и няма седалище в нито една държава. Съответно не плаща и данъци."
Данъчното законодателство трябва да се опростява. Усложняването затруднява фирмите и увеличава броя да държавните чиновници.
До коментар [#2] от "б_еко":
Всъщност Епъл са си плащали чинно по скалата, но винаги като има вратичка тя се ползва или по-точно умишлено е създадена за това. Реално трансферът им към "Централното управление" тотално изкривява нещата. Все пак данъчна ставка от 0,00005 си е мечта дори за дилърите на дрога. И тези 14 милиарда са нищо в сравнение с парите, които биха им удържали ако си ги декларират в Америка. Похвален е опитът на ЕС при толкова много лобисти да се захване с най-големите, но и в Америка пробваха сенаторите и замлъкнаха, смятам че и това ще е ден до пладне. Виж да подгониш България или Гърция за някаква държавна помощ и да ги глобиш ще е доста по-лесно.
"Ако си поръчам такси през Uber, аз използвам приложение, създадено в САЩ, през компания, базирана в Холандия, за да получа самонает шофьор, който да дойде да ме вземе във Великобритания - никак не е очевидно къде точно от данъчна гледна точка се е случила тази транзакция", посочва Марк Литълууд. - Как да не е ясно?! Да извикат НАП да им сложат по един касов апарат. Щом надвиха машините за кафе, ще се справят и с Uber.
И тия терлици Епъл ги фанаха само за 2013 и 2014.. Преди това ЕК няма как да рови, понеже законодателството за държавна помощ е в сила оттогава.
А кво ли са укрили за 2015...
И каква е всъщност разликата между Ирландия и.. Гърция.? А?
Оказва се - ирландските политици са си корумпирани както в останалия свят.. на хранилка на Стив Джобс... Нищо лично, джъст бизнес--дори новородените след 2008 дължат - на банките, на които бяха наплатени масрафите, по 25 000 евра на г.. опа,..лице.
Ми не знаете ли вица за "отмъщението на китайката"? Щях да го разкажа, ма не е в темата.
Проблемът в Америка че данък печалба и данък общ доход са основните данъци, там няма ДДС.
Интересно дали някой ще направи коментар за проверката извършвана в САЩ и не констатирала никакви нарушения! Припомням става дума за избягване на плащане на данъци за милиарди.
Интересно ми е дали някой най-накрая ще се осмели да "забележи", че корупцията в САЩ е милиони пъти повече от тази в България!?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.