Турция разбърква картите в Сирия
С операция срещу ИДИЛ и кюрдите Ердоган навлиза в едно и без това претъпкано от участници бойно поле
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Темата накратко
- В края на август Турция започна операция в Сирия, насочена едновременно срещу ИДИЛ и срещу кюрдските бунтовници.- Това поставя САЩ в трудната позиция да балансират между два съюзника – единия в НАТО, другия на терен срещу джихадистите.
- Сега Анкара ще трябва да реши дали да обяви операцията за успешна и да се задоволи с ограничените й постижения, или да продължи да опитва да унищожи кюрдските сили, за което й липсват дипломатически и военни средства.
Война, която поначало беше объркана и непредвидима, стана още по-объркана и непредвидима. След като в края на август Турция започна операция в Сирия, насочена както срещу "Ислямска държава в Ирак и Леванта" (ИДИЛ), така и срещу кюрдските бунтовници, дългият и кървав конфликт се заплете допълнително.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
10 коментара
Ердоган изигра блестящо картите си: стопли отношенията с Русия и показа на САЩ какво могат да загубят, ако продължават да неглижират интересите на Турция. Така си осигури безнаказаност при демарша в Сирия.
Всъщност тежненията на сирийските кюрди към обединение и автономия силно притесняват и правителството на ал Асад. Затова при турската инвазия то се ограничи само с писмо до СС на ООН. Парадоксално е, но интересите на Дамаск и Анкара по отношение ограничаване влиянието на кюрдските отряди в Северна Сирия съвпадат изцяло. Затова сирийската армия и руските ВКС наблюдават отстрани сраженията между турските части и подкрепяните от САЩ кюрдски милиции. Това двусмислено отношение на САЩ към съюзниците им и възможността да ги изоставят във всеки момент, когато интересите им го искат, прави невероятна услуга на Русия, която е прочута с верността към съюзниците си: "Своих не бросаем".
Турция ще се изтегли от Сирия в момента, когато Москва поиска това. Още е рано.
[quote#1:"D-r D"]най-краткото обяснение защо Турция влезе в Сирия е следното: "Тя вижда решението на сирийската криза в премахването на Асад. [/quote]
Ами в Кипър обяснението на турската инвазия беше обратното: тогава Турция искаше възстановяване на власт на сваленият с военен преврат архиепископ Макариус! Когато това беше факт турските войски си останаха в Кипър и по-късно бе обявена Севернокипърската република, така че сега можем да очакваме нова протурска република Северна Сирия! А след време да дойде и нашият ред с някой демократичен Източен Булгаристан!
[quote#1:"D-r D"]
Турция ще се изтегли от Сирия в момента, когато Москва поиска това. Още е рано.[/quote]
Това е пълен абсурд! От Ирак се изтеглиха но той все пак е американски протекторат в Сирия ще останат докато не бъдат изтласкани със сила от кюрдите и сирийците! След всичко което и се случи Сирия би предпочела да граничи с кюрдите отколкото със Турция!
До коментар [#2] от "Julian Mall":
[quote#2:"Julian Mall"]Ами в Кипър обяснението на турската инвазия...[/quote]
Няма допирни точки между турското нахлуване в Сирия и инвазията в Северен Кипър през 1974г.
Според Гаранционния договор, сключен в Никозия през август 1960 г между Великобритания, Гърция и Турция, страните гаранти могат да използват сила, за да възстановят статуквото в Кипър. След прогръцкия метеж и свалянето на правителството на архиепископ Макариос през 1974 г, Турция се възползва от правата, дадени й от договора, и стовари десант в северната част на острова. Министър-председателят Бюлент Еджевит не е имал намерение да възстановява Макариос на власт, а да попречи на обединението на Кипър с Гърция, каквито бяха намеренията и на бунтовниците в Никозия, и на режима на полковниците в Атина.
Това с по-късната Севернокипърска турска република е друга тема и няма отношение към темата.
Що се отнася до турското нахлуване от 24 август в Северна Сирия и превземането на Джараблус то не се основава на международен договор или решение на СС на ООН.
От три години г-н Ердоган се опитва да ангажира САЩ и ЕС с някаква зона за сигурност в Северна Сирия, което всъщност си е непротивопоставяне на турска окупация на населената с кюрди Северна Сирия. Тъй като предложението е прекалено прозрачно, никой не му се върза. Сега г-н Ердоган си осигури по своите виждания безпроблемна окупация на една зона.
На днешните разговори в Женева между г-дата Лавров и Кери ми направи впечатление, че руският външен министър поема ангажименти, като заявява, че сирийското правителство ще се съобрази с тях. С това отговарям на репликата ви от следващия постинг. В момента в Сирия управлява Русия - дали ви харесва или не е без значение.
Що се отнася до изтласкването на турската група от Северна Сирия, за което говорите - това няма как да стане със сила. Нужен е политически натиск върху Анкара и поемане на гаранции за ненарушимост на границите й.
До коментар [#2] от "Julian Mall":
"...най-краткото обяснение защо Турция влезе в Сирия е следното: "Тя вижда решението на сирийската криза в премахването на Асад.
- цитат на коментар #1 от “D-r D”
Извинете, ама аз не съм казвал това в своя коментар, още повече не съм убеден, че това е истина.
Да не ми слагате чужди цитати в устата?
До коментар [#4] от "D-r D":
Така е. Още повече сделката на Анкара с Москва е много видима: срещу газ, възстановяване на икономическите отношения и неподкрепа за кюрдската автономия от страна на Русия, Турция оттегля протурските милиции от Алепо.
С превземането на Алепо сирийското правителство реално печели войната.
Какво му пука на Ердоган за Асад? Той печели изключително важни гаранции от Русия за ненакърнимостта на границите на Турция и слага кръст на американските мераци за Велик Кюрдистан.
До коментар [#2] от "Julian Mall":
Ето текста от материала на г-жа Станева, който сте ми приписали:
"...Анализаторът от Chatham House и директор на Fares Center for Eastern Mediterranean Studies към Tufts University Надим Шехади казва пред "Капитал", че най-краткото обяснение защо Турция влезе в Сирия е следното: "Тя вижда решението на сирийската криза в премахването на Асад. И освен това не трябва да се забравя, че е силно притеснена от кюрдския въпрос..."
Много некоректно.
До коментар [#4] от "D-r D":
Официалната причина за турската инвазия е възстановяването на конституционното устройство на Кипър! И когато то бе възстановено турската армия остана на място да го брани! Същото ще стане и в Северна Сирия турските войски ще останат там под предлога да защитят турската държава от откъсване на територии населени с кюрди!
Колкото до цитата който поради недоглеждане съм ви приписал, ясно е че е цитат от статията затова и не съм се поправял допълнително!
До коментар [#8] от "Julian Mall":
quote#8:"Julian Mall"]Официалната причина за турската инвазия е възстановяването на конституционното устройство на Кипър! И когато то бе възстановено турската армия остана на място да го брани! [/quote]
Това е несериозно!
Вие видимо нямате познания за най-новата история на Кипър, а правите свободни съчинения и търсите несъществуващи връзки и съвпадения.
Ето фактите за Кипър:
Има две турски инвазии в Кипър - на 20 юли и на 14 август 1974 г.
Има мирни преговори на страните-гаранти в Женева в края на юли. Има резолюция 367 на СС на ООН, която оспорва легитимността на турските действия, защото в резултат от нашествието суверенитетът и териториалната цялост на Кипър не само не се запазва, а точно обратното - създава се отделна политическа единица в северната окупирана част на острова.
На 13 февруари 1975 г. Турция обявява окупираните райони на Република Кипър за Федерална турска държава.
През 1983 г. кипърският-турски меджлис обявява независимостта на Севернокипърската турска република. След тази декларация Великобритания свиква заседание на СС на ООН, което приема резолюция 541, определяща "опита за създаване на Севернокипърска турска република за невалиден".
На следващата година, Резолюция 550 на СС на ООН осъжда „обменът на посланици“ между Турция и СКТР.
В Сирия турските войски и съпътстващите ги отряди на ССА се натъкват на ожесточена съпротива на халифатаджиите. Техните части предвидливо напуснаха Джараблус преди достигането на турската колона, която реално се занимава с избиване на кюрди от силите за самоотбрана. Сутринта гледах видео за трети унищожен турски танк.
Ако много държите на исторически позовавания, инвазията на Турция в Сирия прилича на малък братовчед на съветската инвазия в Афганистан от 80-те г. на ХХ в. Редовна армия е обучена и може ефективно да се сражава с редовна армия. Срещу партизански действия е безсилна. Турската армия в момента е лишена от половината си генералитет, средният й ешелон е разследван за връзки с гюленистите и демотивиран.
Срещу турските армейски части противостоят воюващи пета година джихадисти, добре въоръжени и познаващи перфектно терена.
Нищо добро не чака турските части в Сирия.
До коментар [#9] от "D-r D":
[quote#9:"D-r D"]Това е несериозно!
Вие видимо нямате познания за най-новата история на Кипър, а правите свободни съчинения и търсите несъществуващи връзки и съвпадения.
[/quote]
Не знам само как цитираните от вас факти оборват моето твърдение че Турция винаги намира някакъв предлог да извърши инвазия и ако в 1974г все пак това бе осъдено от ООН днес дори и това го няма! Така че територията заета от турските войски най-вероятно ще бъде заселена със сирийски бежанци враждебни на Асад и тази част от Сирия ще се отдели като Северен Кипър и ще бъде под пълен турски контрол!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.