

Павлин С. Жотев

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Изненада, разочарование и взаимни обвинения - реакциите в България на решението Съветът за сигурност да избере португалецът Антонио Гутереш за генерален секретар на ООН бяха почти изцяло в полето на емоциите. Местният сблъсък между двете български кандидатки поляризира целия разговор и създаде впечатлението, че кой ще бъде следващия шеф на международната организация зависи от действията на българското правителство.
Това, разбира се, е наивно. Играта за този пост е много по-сложна и се случва почти изцяло между петте държави, които са постоянни членки на Съвета за сигурност. Изборът на новия генерален секретар дори не е и самостоятелна игра, а част от сложните взаимоотношения между различните супер сили и то в момент, когато напрежението между Запада и Русия от една страна и Китай и САЩ от друга непрекъснато расте. Това правеше намирането на компромис изключително трудно и донякъде обяснява сравнително изненадващата бързина при избора на Гутереш. Само преди седмица очакванията бяха, че процедурата ще продължи още. Представители на Русия дори казаха, че не виждат проблем изборът да стане и следващата година. Перспективата за сериозно удължаване на процедурата обаче едва ли се е харесала на останалите държави и вероятно е помогнала за по-бърза консолидация около Гутереш, който беше основен фаворит при всички неофициални гласувания.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
14 коментара
Бях се зарекъл да не пиша повече по темата Борисов - ООН, защото мачът е свирен и сега да прехвърляме наново мръсното бельо е безсмислено: който може да си направи изводи - да ги прави, за останалите: Биг Брадър...
Затова ми е непонятно, че г-н Алексий Лазаров (защото, съдейки по изказа и преповтарянето на втръснали ми доводи, той се крие зад псевдонима Павлин С. Жотев) продължава да мие очите на тези, които провалиха шансовете на добре премерената българска кандидатура в лицето на г-жа Ирина Бокова.
Продължавам да съм далеч от увереността, че г-жа Бокова е щяла задължително да стане ген.секретар, но тя покриваше съществени формални и неформални критерии за поста. Работата на българската правителство свършваше с подаването на документите за номинацията й в Генералната асамблея на ООН. Оттам насетне кандидатите попадаха в друга игра, много над възможностите и компетенциите на правителствата - в играта на петте постоянни членки на СС. Правила тази игра няма, защото тя е сложен пазарлък.
Да, на един етап САЩ и ОК наистина може да са споделили с г-н Лазаров, че не смятат да подкрепят българския кандидат (Бокова). За ОК това е логично, защото г-жа Хелън Кларк, кандидатът на Нова Зеландия е сред претендентите, а както би трябвало да е известно на г-на, ОК, ако няма свой, задължително подкрепя кандидата на Британската общност пред всички останали. След отпадането на г-жа Кларк при следващи отсявания този проблем би се решил.
Анализатори твърдят, че твърдото влизане в играта на г-жа Меркел с настояване за издигане на нов български кандидат на срещата на Г-20 е срещнало твърдия отпор не само на Русия, но и на Франция. Наложило се от Париж недипломатично на източногерманката да се напомнят резултатите от последната война и кои са победителите, и кои са победените. И че Германия по тази причина ще продължава да стои в залата, а не на трибуната...
Непонятно ми и дребнавото заяждане, че г-жа Бокова е кандидатът на Москва, което г-н Лазаров не пропуска да вметне. ОК. Да го допуснем. А тогава г-н Лазаров ще се наеме ли да обясни Гутериш чий кандидат беше? А Сърджан? А Малкора? За Кларк - ясно. За Кристалина - също: на Сорос...
Г-н Лазаров заключава текста си с миролюбивата реплика: "...от цялата ситуация няма някакви сериозни загуби..."
Наистина ли той не знае, че съществува национално достойнство? И то не се държи само от портрети на Левски и Раковски, а и на действията на днешните български политици? А от тях лъха на посредственост и слагачество.
От подобни текстове - също...
Кандидатурата на Кристалина е брилянтен ход на европейската дипломация. Явяването на Георгиева осигури незабавното избирането на Генерален секретар на ООН. Дипломатичния ход е такъв шедьовър, какъвто нито Вилхем Щайниц, нито Хосе Раул Капабланка, нито Емануел Ласкер или който и да е друг гений в шаха е успял да сътвори…
Браво Павлине, напипал си вярната жила. Внезапният край на битката показа, че победителя е одавна избран. Но се разиграха разни договорки между White House и Кремль. Американите натриха носовете на Жан Клод Банкер и Мути Меркел, а руснаците пуснаха по бързата писта Буги Барабата за втори път след драгаскането до Техеран. US: Гутереш е идеалният чарк в пъзела на Top Gun за разиграване на главния коз R&M (refugees & migrants) в играта Economics of Wars според последните им Theory of Chaos & Theory of Dynamic Systems. Антонио е форматиран по метода ABC (administation-bureaucraty-corruption) и е податлив като великият му сънародник Татко Барба, бивш шеф на ЕК и настоящ комисионер в GS. RU: Товарищ от Социнтерна, за предпочитане пред рояка нахални конски мухи от Источна Европа, предали набързо Съветския съюз и станали евродемократи. Напомняне за джуджетата от бившия соцблок, които явно са забравили, че слънцето изгрява от Москва, подминава Брюксел и залязва в Ню Йорк. Урок по дипломация и за Буги Барабата (след този гаф вече известен като Кратуньо Тиквеш), че не може да се ебаваш с Ириней Бокова, избрана от Русь за генсек на ЮНЕСКО. А гласуването за Кристалната Гюрга показа колко много е обичана курпоративната секлецарка от Световната банда, особено от страните от другия свят. За капак: сбъдна се прогнозата на Алена, че в годината Червената огнена маймуна, жените нямат шанс за победа, ама вожда Винету не слуша и сложи тетка Цецка на куцо магаре. Познайте какъв ще е резултата след месец? Е като не прие офертата на Задкулисието да стане президент, те му изиграха брилятния ход с най-големия му враг Пламък Орешака.
Защо не успяха българските кандидати
***
Защото бяха две. "Divide at impera" не е баш точно същото като "Съединението прави силата".
Бокова, макар и след оттеглянето на държавната подкрепа, т.е. в лично качество, на 5 октомври спечели четвърта позиция, а Кристалина с подкрепата отиде осма от десет.
Между другото - тя има два отказа от страни-членки на СС на ООН. Ако приемем, че едната е Русия, коя е втората? А ако не е Русия?
Ех, Сорос, колко мъка има по света...
До коментар [#1] от " D-r D ": До петия абзац бих се съгласил, но после анализът ти става "един станиол завива мармота в шоколад". Я по-добре си спазвай обещанията.
До коментар [#6] от "bladezone":
А какво му е на шестия абзац? А на седмия?
Опитайте и вие да нахвърляте мнение от повече от 2 изречения.
Беднии ми народе....жалки политици, жалка държавност, жалка тиква...избори идват- дали ще се съберат повече гласували от тези които гласуваха на терминал 2? Пфу !
Мъчи ме един въпрос? Защо съюзниците ни от НАТО са били против една съюзническа кандидатура от България?
Ха ха, една типично "умерена" статия. Все едно за убийство да напишеш "умерено", че не било съвсем убийство и трупът всъщност е полужив. И въпросът не е какви шансове са имали Бокова и Георгиева. Въпросът е, че в неподходящ момент по внушение отвън България мени политиката си по крайно неподходящ и дори пародиен начин, като очевидно саботира по-добрия си кандидат, за да пробута по-лош, но за когото настояват от чужбина. Това е толкова ярък пример за липсата на суверинитет, че не може повече.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.