Русия и Турция подписаха споразумение за "Турски поток"
Путин и Ердоган затоплиха икономическите си отношения на среща в Истанбул


Ваня Димитрова

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Турция и Русия подписаха в понеделник споразумение за строежа на газопровода "Турски поток". По него ще се пренася руски природен газ до Турция и Европа и ще бъде построен по дъното на Черно море до края на 2019 г. Като част от сделката Турция ще получи отстъпка от цената на природния газ, като точният й размер все още не е ясен. Проектът е на стойност 11.4 млрд. евро, а общият капацитет на двете договорени тръби ще е около 32 млрд. куб.м годишно. Освен газопровода на срещата си в Истанбул руският президент Владимир Путин и турският президент Реджеп Тайип Ердоган са обсъждали още необходимостта от хуманитарна помощ за Алепо. Москва ще премахне също ограниченията върху вноса на цитрусови и костилкови плодове от Турция.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
13 коментара
Не виждам логика авторката да продължава да допуска "евентуалностите" България да печели от руския газов транзит, както и от реализацията на митичния Борисов газов хъб "Балкан". Ясно е, че губим и двете - едното реално, другото като несбъднала се мечта.
Русия обяви миналата година, че през 2019 г спира газовия транзит през Украйна поради кражбите от транзита, натрупаните задължения и цялата ситуация в страната. В опита си да осуети това, ЕС провали проекта Южен поток, а Полша продължава да прави обструкции на заобикалящия я Северен поток-2. Като алтернатива на ЮП беше обявен Южния газов коридор, който разчита на азерското находище Шах Дениз-2.
Преди години, когато природният газ се продаваше в Европа за над 400 долара за 1000 куб. метра, проектът за ЮГК беше рентабилен. Днес себестойността на каспийския газ, доставен до Европа превишава почти два пъти пазарните цени. По данни на Оксфордския институт за енергийни изследвания, азерският газ, доставен до Италия към днешна дата би струвал 273-293 долара за 1000 куб. метра. Разходите за добив ще възлизат на около 50-60 долара за 1000 куб. метра. Преносът до Турция ще струва 50 долара за 1000 куб. метра. Транзитът до границата с Гърция по газопровода ТАНАП възлиза на 103 долара, а 70-80 долара за 1000 куб. метра ще струва транзитът по газопровода ТАП през Гърция до Италия. Ако от Италия продължи да се транзитира до европейския хъб Баумгартен в Австрия, таксата за пренос ще бъде още по-висока.
При тази ситуация консорциумът, изграждащ ЮГК по-скоро ще понесе загуби при експлоатацията на тръбата. И той явно няма да се осъществи.
В същото време изправените на ръба на войната Турция и Русия заровиха томаховката и се съсредоточиха върху националните интереси. Турски поток ще осигури енергийната сигурност на Турция и ако ЕС узрее до тази идея - и на Гърция, България, Италия.
ЕС-логиката да се правят обструкции на руския газ към европейките пазари на всяка цена ще донесе категорично едно нещо: ще остави в рамките на 2-3 г. България без природен газ.
Кък момента през Трансбалканския газопровод страната ни получава 90% от газовите си нужди. От Газпром. Никой не казва какво ще стане след 2019 г. Реална алтернатива не се вижда.
Прекъсна.
[quote#1:"D-r D"]Реална алтернатива не се вижда. [/quote]
Всъщност вижда се - ще купуваме руски газ през Турция, плащайки и на ТОФАШ комисионна такса.
За да се стигне до това положение, усилено се потрудиха през годините г-дата Плевнелиев, Борисов, Р.Кънев.
Честито на печелившите.
Пропуснатата възможност с Южен поток ни обрича на тотална икономическа зависимост от Турция. Алтернатива за газови доставки от другаде - йок.
До коментар [#2] от "D-r D": Ние газова връзка Турция България нямаме.Затова пък се прави Гърция-България. Така че комисионна за транзит на газ ще плащаме и на Гърция.
До коментар [#4] от " чобанмахала От Гърция ще взимаме, ако ЕС предостави на Русия исканите "железобетонни" гаранции и тръгне газопровод пчот Турция през Гърция за Италия. ЕС няма да го направи по две пршчини: 1.обрича Украйна; 2. имат на хартия някакъв Южен газов коридор.
Нищо страшно няма, ако ББ иска да си има собствен газов "хъб", сега му е времето да се размърда ..... България има мощна преносна мрежа има традиции, има фирама Булгартрансгаз ...
Да понастрои малко връзки към Македония, Сърбия, Румъния, те ти прекрасен хъб .....
До коментар [#4] от "чобанмахала":
"Връзката" България Турция за нула време може да стане реверсивна, особено ако спре транзита за Турция по "втора" нитка....
До коментар [#1] от "D-r D":
Няма страшно! Без природен газ няма да останем, за цената му ще говорим по нататък!!!
До коментар [#7] от "boby1945":Тая връзка става реверсивна вече 20 години. Същата работа е и с Гърция.
До коментар [#9] от "чобанмахала":
Е.ее.. досега нямаше нужда, ама като спре "втора" нитка към Турция, ще се разбързат, помни ми думите.... :-)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.